Kuzu göbeği Türkiye'ye döviz kazandırıyor

Türkiye'nin dört bir tarafındaki ormanlarda yetişen kuzu göbeği mantarı, yaş ve kuru halde özellikle Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine gönderiliyor.

GİRİŞ 18.05.2020 11:57 GÜNCELLEME 18.05.2020 12:25
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ege'de şubat ortasında, Doğu Anadolu'da mayıs sonunda toplanması biten kuzu göbeği mantarı ülke genelindeki ormanlarda yetişiyor. Mantar, yetiştiği bölgelerdeki vatandaşlar tarafından yaş veya kurutulmuş olarak satışa çıkartılıyor.

Kuru kilogramı bin 500 ile 2 bin liraya kadar alınan mantar kentteki tüccara oradan da ihracatçılar tarafından yurt dışında pazara sunuluyor.Raf ömrünün kısa olmasından dolayı fabrikada işlendikten sonra ertesi gün uçakla gönderilen mantarın kilogramı tazesi 30-40 avro, kurusu ise 200-300 avroya kadar çıkıyor.

Çalışkan Tarım Genel Müdürü Mehmet Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kuzu göbeği mantarının neredeyse bütün ormanlarda yetiştiğini söyledi.

Türkiye'de mevsimsel duruma bağlı yaklaşık 250 ton toplanan kuzu göbeğinin büyük bölümünün ihraç edildiğini dikkati çeken çalışkan, mantarın topraktan müşteriye kadar binbir zahmetle işlendiğini anlattı.

Yemeklerle ikram edilen çorba ve soslarda kullanılan mantarın bu türünün ilaç sanayisinde de tercih edildiğini anlatan Çalışkan, şöyle konuştu:

"Taze mantarı 1 veya 3 kilogramlık tahta kutu ya da 1-5 kilogramlık plastik sepetlerde ihraç ediyoruz. Türkiye'nin çeşitli yerlerinde alıcılarımız var. Her gün sabah erken saatlerde fabrikaya getirirler. Önce gelen mantarların içerisinden yabancı mantarları seçer ve bir boylama yapılır. Daha sonra tartılır, toprakları kesilip saplarını ayırıyoruz. Daha sonra kurutulmak, dondurulmak ve taze sevkiyat olmak üzere 3'e ayrılıyor. Dondurulan ürün soğutuculu araçla yurt dışına gidiyor."
Mantarın doğadan toplanılan haliyle değil, fabrikada bazı işlemlerden geçirildikten sonra ihraç ettiklerini belirten Çalışkan, ürünleri birçok unsura göre tasnif ettiklerine dikkati çekti.

Ürünün daha çok Avrupa ülkelerinden talep gördüğünü, son yıllarda Uzak Doğu ülkelerine gönderdiklerini anlatan Çalışkan, kuzu göbeğinin yurt dışında 'morel' olarak bilindiğini dile getirdi.

Mantar fiyatının bazen 300 avroyu aştığına dikkati çeken Çalışkan, "Açıkçası Türkiye'de ne kadar kuzu göbeği çıkarsa neredeyse hepsini gönderiyoruz. Yurt dışında limit yok, ne çıkarsa alıyorlar. Firma olarak bu yıl 65 ton civarı bir mantar ihracatı gerçekleştirmiş olacağız. Ülke genelinde 3-4 ihracatçı firma var. Sezonda ülke genelinde 20 milyon dolarlık bir mantar ihracatı gerçekleştiriliyor. Firma olarak iklim koşulları oluşursa 13 milyon dolarlık bir ihracatı hedefliyoruz. Kuzu göbeğini yaklaşık 20 ülkenin sofrasına ulaştırmış oluyoruz." diye konuştu.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • katran 1 ay önce Şikayet Et
  yok yavss okadar etmiyor mantarı dagdan binbir zahmetle toplayanlardan tuccarlar yanı aracılar 400-500 tl ye alıyorlar kurusunu yaklasık 7-8 kg yas mantardan 1 kg kuru kuzugobegı cıkar aracı ve bu fırmalar parayı kırısır koylude napsın caresız kabullenır durumu
  Cevapla
 • adalet 1 ay önce Şikayet Et
  Döviz bir tek millete kaybettiriyor, alım gücü çok düştü.
  Cevapla
 • TuncTunc 1 ay önce Şikayet Et
  Avrupanin en pahai mantari cinsu budur.Diger mantarlardan cok cok farkli ve lezzetli bir mantar.Bence kilosu iki bin lira cok cok cok ucuz ama avrupa icin ucuz.Bunun bir benzeri daha var.almanca adi "Breitbetrige Glucke" deniliyor 9 tane daha benzerleri var "Gelbcoralle" gibi.Avrupada kilosu 4 bin oyro..Kuzu göbegini asla asla avrupaliya iki bin liradan VERMEYIN..10 bin veya 15 bin lira yapin her senede bindirin üstüne..
  Cevapla
 • temel 1 ay önce Şikayet Et
  kardes iyi gaza vemisin o kadar para ettigini sanmiyorum gecen de bilmem bir milyon kac bin diye bir mantar var ise nerde ise iki ayda zor sattilar devlet kisaca herkes cok para isterse o baska da ønemli olan alici
  Cevapla