Korona sonrası satışlar patladı, talebe yetişemiyorlar

Kırşehir’de 20 yıldan fazladır deve kuşu çiftliği işleten Hacı Gedikaslan, Covid-19 salgını ile birlikte deve kuşu yumurtasına talep olduğunu ve talepleri karşılamakta güçlük çektiklerini söyledi. Gedikaslan; deve kuşu yumurtasına talebin bağışıklık sistemini kuvvetlendirme özelliği nedeniyle yoğun talep olduğunu belirtti.

Korona sonrası satışlar patladı, talebe yetişemiyorlar
Korona sonrası satışlar patladı, talebe yetişemiyorlar
GİRİŞ 12.05.2020 10:59 GÜNCELLEME 12.05.2020 11:00
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kaman ilçesine bağlı Çağırkan Köyünde deve kuşu yetiştiriciliği yapan Hacı Gedikaslan, Covid-19 salgını ile birlikte deve kuşu yumurtasına taleplerin de arttığını belirttiği açıklamasında; "Çiftliğimizi 1995 yılında faaliyete geçirdik. Hiç ara vermeden deve kuşu yumurtası üretmeye devam ettik. Yavru ve yumurta satışı faaliyeti gösteriyoruz. Virüs etkisi ile yumurta satışlarında patlama oldu. Bir çok yerden talep ediliyor. Bizlerin ise yavru üretmek için yumurtaya ihtiyacımız var” dedi.

 

 

Hastalık ve ilaç malzemesi için kuş yumurtası isteniyor

 

 

Kırşehir ve çevre illerden hastalık ve ilaç malzemesi kullanımı adına kuş yumurtası istendiğini anlatan Gedikaslan; "Vatandaş, 'çocuğum hasta' ya da ilaç olacak gibi taleplerle yumurta almaya geliyor. Onları da kıramıyoruz. Yumurta yetiştiremiyoruz” diye konuştu. 40-45 gün arasında yavruların çıktığını söyleyen Gedikaslan açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Üretimi zor iş, 40-45 arasında yavrular çıkıyor. Gelişim makinalarında 34 gün kaldıktan sonra yüzde 25 derece nemde oluşuyor. Deve kuşu yavrusu büyütmekte çok zahmetli. Yetişkin kuşlar ne kadar dirençli ise yavrularda o oranda nazikler.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • damdan düşen 1 hafta önce Şikayet Et
  1998 yılında bizde bu tip haberlerden etkilenerek sektöre girdik kendin pişiriri kendin tüketirsen ne aala degilse benim gibi varını da kaybedersin
  Cevapla
 • pusula 1 hafta önce Şikayet Et
  40 yaşına kadar şunu bunu yemişsin , şimdi 2 tane deve kuşu yumurtası yiyip sağlam olacağına inanıyorsun. işte dünya bu kafalar yüzünden bu kadar kolay yönlendirile biliyor.
  Cevapla
 • tecrübe 1 hafta önce Şikayet Et
  1990'lı yılların ortasında devekuşu çiftliği furyası vardı... sonuç : bir sürü saçma sapan kurulmuş hiç bir başarısı ve getirisi olmayan yatırımlar !!!!!!!!! gaza gelmeyin her şey kağıt üzerinde güzel..ç sadece size danışmanlık !!!! yapanlar ve devekuşu triosu ( iki dili bir erkek yavru ) satanlar para kazanır... demedi demeyin...
  Cevapla