İnternetten ek iş araştırdı, sezonda 100 bin TL kazanacak

Adana’da çiftçi Bekir Kılınçarslan ek iş olarak 5 dönüm arazisinde kaz çiftliği kurdu. Kılınçarslan, 10 bin yumurta hedefiyle sezonda 100 bin TL ek gelir sağlamayı hedefliyor.

GİRİŞ 16.12.2019 10:42 GÜNCELLEME 17.12.2019 09:53
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Adana'nın İmamoğlu ilçesine bağlı Ufacıkören Mahallesinde çiftçilikle uğraşan Bekir Kılınçarslan ek iş olarak kaz çiftliği kurdu. 5 dönüm arazisini kaz çiftliği için kullanan ve 3 yıldır gerçekleştirdiği yatırıma 200 kaz ile başlayan Kılınçarslan, ilk yılında 2 bin kaz üretimi gerçekleştirdi. Bu yıl kaz yumurtası sezonunun başladığını aktaran Kılınçarslan, 10 bin yumurta hedefiyle sezonda 100 bin TL ek gelir sağlamayı hedefliyor.

 

 

İnternet'ten ek iş araştırması yaparken kaz çiftliği kurmaya karar verdiklerini belirten Bekir Kılınçarslan, "Amatör olarak 200 kaz ile başladık. İlk senesinde 2 bin kaz el ettik. 5 dönüm arazi üzerine 1 dönümü konaklama alanı ile çevre düzenlemesine 12 bin lira toplamda 25 bin TL'lik yatırım ile bu işe başladık. Bunlar Çin kazı yumurtası ağırlıklı. Çok çeşit kaz var kimisi et ,kimisi yumurta" dedi.

 

 100 bin lira gelir

6 ay sürecek kaz yumurtası sezonunun başladığını belirten Kılınçarslan "İki günde bir yumurta alıyoruz. 10 bin yumurta almayı hedefliyoruz. Yumurtanın tanesini 10-12 liradan satıyoruz yaklaşık 100 bin TL bir getirisi oluyor. Adana, Osmaniye ve Kuzey Irak'ta civciv üreten firmalar var. Bizlerden gelip alıyorlar. Biz direk kendimiz değil aracı firmalar ile Kuzey Irak'a yolluyoruz. Bu işe yatırım yapacaklara tavsiye ediyorum. Hobi olarak ek gelir olarak düşünülebilir. Ben çiftçiyim ek gelir olarak başladım. Kazlar sevilmeyecek hayvanlar değil sıkıştırılmadıkları müddetçe çocuklara bile saldırmazlar" diye konuştu.
Bekir Kılınçarslan kazlara çocukları gibi bakıyor. Kuluçka cihazlarında 30 gün boyunca belli bir ısı ve nemde olgunlaştıktan sonra yumurtadan çıkan kaz yavrularına özel ana kucağı alanı da oluşturan Kılınçarslan aşırı soğuklarda elektrikli ısıtıcı ile kaz yavrularını ısıttığını, kaz üretiminin keyifli olduğunu söyledi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 10
 • google dan geliyorum 2 yıl önce Şikayet Et
  kaz yumurtası avrupada marketlerde satılıyor arkadaşlar
  Cevapla
 • capla hama 2 yıl önce Şikayet Et
  hikaye...garibanı ayakta bırakmazlar
  Cevapla
 • millet sevdalısı 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah razi olsun bu abimizden artık bu ve buna benzer üretimlere önem vermeliyiz devletimiz destek vermeli yoksa tüketim toplumu olup gidiyoruz köylerden şehirlere göçler arttı köyler boşalıyor tarlalar araziler boş kalıyor bir an önce önlem alınmalı bence
  Cevapla
 • izmir 2 yıl önce Şikayet Et
  kazlar kaz dağındamı olur fazla kaza gelirsek zararmı ederiz.kaz gelen yerden tavuk esirgemeyin
  Cevapla
 • OSMAN ŞENTÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  izmirin dağlarına mart karı yağar
  Cevapla
 • karizma 2 yıl önce Şikayet Et
  Böyle girişimcilerin canını seveyim.Helal olsun.Allah yollarını açık ,kazançlarını bol etsin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle