Cennet elması siparişlerine yetişemiyorlar

Aydın’ın Köşk ilçesinde yaşayan Rahime-Ersun Ubay çiftinin 3 yıl önce tadını beğendikleri cennet elması kurusu ilçede işsizlere umut oldu.

Cennet elması siparişlerine yetişemiyorlar
Cennet elması siparişlerine yetişemiyorlar
GİRİŞ 01.11.2019 15:04 GÜNCELLEME 01.11.2019 15:04
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Yaşı 3 liradan alınıp satılan ve kurusunun piyasası ise 45-50 lira olan cennet elması kurusu ilçede hem bir sektör hem de onlarca kişiye iş kapısı oldu. Bu yıl yaklaşık 50 ton cennet elması kurutan Ubay çifti, işlerin yoğunluğundan memnun olduklarını ve hedeflerinin ihracat yapmak olduğunu söyledi.

İncirin anavatanı Aydın’da bolca yetişen cennet elması meyvesinin yaşı zamanında tüketilmediğinde israf olduğunu belirten Ersun Ubay, “Daha önceleri ürünler hep israf oluyordu. Bir yerde bu meyvenin kurutulmuşunu gördük. Yediğimizde tadı da çok hoşumuza gitti. Eşimle birlikte ilk etapta kendi ürünümüzü kabuğunu soyarak kuruttuk. Çevremizdekiler de çok beğendi. Daha sonra bu işi ticari anlamda yapmaya karar verdik. Ertesi yıl hem kendi ürünlerimizi hem de çevremizdeki üreticilerin ürünlerini alıp kurutmaya başladık. Özellikle eşimin bu girişimi sayesinde onlarca kişiye de istihdam oluşturduk” diye konuştu.

“İhracat yapmayı hedefliyoruz”

Türkiye’de incirin ihracat merkezi durumundaki Aydın’ın sahip olduğu havası sayesinde cennet elmasını da ihracat merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını kaydeden Ersun Ubay, “Bu yıl yaklaşık 50 ton civarında cennet elması kuruttuk. Bu ürünün yaşının kilosu 3 lira civarında. Kurusunun kilosu ise toptan 30-35 TL, parkende fiyatı ise 50-60 TL civarında. Oldukça iyi sipariş aldığımız için bu sezon Denizli’den de bolca ürün alıp işledik. Hedefimiz ihracat yapmak” dedi.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
cennet elması
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • irma 8 ay önce Şikayet Et
  ''bir yerde gördük'' dediğiniz yer ise abhazya'dır, memleketim. bizde bunu yüz yılarca yapılıyoruz....
  Cevapla
 • alper 8 ay önce Şikayet Et
  içerisinde a b c d e f g h vitaminleri var
  Cevapla
 • Kudret 8 ay önce Şikayet Et
  bizde yapıyoruz öyle, cennet hurması o.. :)
  Cevapla
 • ökkeş 9 ay önce Şikayet Et
  kırk yıllık hurma oldu elma :))))
  Cevapla
 • cennet elması 9 ay önce Şikayet Et
  45 yaşındayım hep cennet elması olarak yedim
  Cevapla
 • ALİ 9 ay önce Şikayet Et
  Yahu cennet hurması yahut Trabzon hurması değil mi bu. Cennet elması ismini ilk duydum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle