İnsanların kendisiyle dalga geçtiği işte talebe yetişemiyor

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde solucan gübresi tesisi kuran Mehmet Emin Yavuzer, 1 milyon solucanla ayda 2 ton gübre üretiyor. Bu işe başladığı sırada kendisiyle dalga geçildiğini belirten Yavuzer, çiftçilerin artan taleplerine yetişmekte zorlandığını söyledi.

GİRİŞ 10.09.2019 10:21 GÜNCELLEME 10.09.2019 16:10
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Suruç ilçesine bağlı kırsal Yalınca Mahallesi'nde oturan Mehmet Emin Yavuzer, Amerika’dan bir firma aracılığıyla getirdiği 100 bin solucanla gübre üretmeye başladı. Yavuzer, şimdilerde 1 milyon solucanla devam ettiği işinde ürettiği gübrenin organik olduğunu, kanserojen madde bulundurmadığını ve üretimde verimliliği arttırdığı için çiftçilerin gözdesi haline geldiğini söyledi.DALGA GEÇİYORLARDI

Solucan gübresini yetiştirmeye başlamasıyla birlikte işlerinin açıldığını ve tesisi daha büyütmek için çalışmalara başladığını kaydeden Yavuzer, solucan gübresinin hem organik, hem de insan sağlığını tehdit eden kanserojen madde barındırmadığını, bu sebeplerle üretiminin ve kullanımının rağbet gördüğünü dile getirdi. İşe başlarken ekonomik sıkıntılar yaşadığını, çevresinden borç para toplayarak başladığını söyleyen Yavuzer, "Çevremdeki herkes dalga geçiyordu. Şimdi bile bu durumla karşılaşabiliyorum. ‘Solucan ne ki; gübresi ne olsun’ diyorlardı. Çok fazla zorlukla karşılaştım" dedi.

AYDA 2 TON GÜBRE ÜRETİYOR

Solucanları bir komposto ile beslediğini belirten Yavuzer, "Solucanları beslemek için hazırladığımız bir komposto var. Bu kompostonun yüzde 70’i yanmış hayvan gübresi, yüzde 30’u da evsel attık dediğimiz bitki, meyve attıkları, çay posası, yumurta kabukları. Bunları karıştırıp veriyoruz. Bu şekilde besleyip gübre elde ediyoruz. Ortalama aylık 2 ton üzerinde gübre üretebiliyoruz. Talep çok, alan bir daha gelip alıyor. Kullanan insanlar da memnun kalıyor" diye konuştu.

Suruç’ta 2,5 yıldır bu işi yaptığını, kazandığı parayı tesisini büyütmek için harcadığını söyleyen Yavuzer, "Bu işi kıt kanaat büyütmeye çalışıyorum. Bu işe 100 bin solucanla başladım. Şu anda 1 milyonun üzerinde solucan var. İlk başladığımda Kayserili başka bir firma adına Amerika’dan solucanları getirdim. Başlarken 10 metrekarelik alanda 7-8 ay çalıştık. Elimize biraz para geçince de bu tesisi büyüttük. Şimdi bile eksiklerimiz var; makine, ışıklandırma gibi birçok eksiklik var. Kazandığımız parayı da buraya harcıyoruz" diye konuştu.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • volkan 8 ay önce Şikayet Et
  aslında belediyelerin opladığı çöplüğü imha için dünya kadar makine masraf ettiği gibi sonucunda da bi işe yarayacak etki bırakmamış oluyorlar. Ben başkan olacam şahsen toplanan çöplerin ekolojik anlamda geri dönüşümü sağlayan sistemi kurarım. geri dönüş olarak çiftçilere cüzi rakamla 10 kilo karşılığında 1 tl bağış adı altında çiftçilere satarım. Ve gübre sorununu hem çöp sorununu kökten çözen belediye olurum. bunu düşünecek başkan yok malesef..
  Cevapla
 • mehmet 8 ay önce Şikayet Et
  millet sürekli gübre işine girip para mı basıyor anlamadım. solucan neyle beslenip gübre üretiyor :)
  Cevapla
 • volkan 8 ay önce Şikayet Et
  Evden yiyeceklerden çöpe attığın artıklardan besleniyor..örnek soğan kabuğu, yumurta kabuğu, patates kabuu, buna benzer. bi tek limon, greyfurt, mandalina atma. o kadar .
  Cevapla
 • Evet 8 ay önce Şikayet Et
  bu iş zahmetli, yani solucanı sürekli besliycen neyle beslicen dersen çer çöp, ne bulursan atıcan yiyo onlar, pazar kurulduğu zaman akşam gidicen artan ne varsa toplucan dökecen solucanlara :)
  Cevapla
 • gercekler 8 ay önce Şikayet Et
  her şey pembe gözlükle bakmakla pembe olmuyor
  Cevapla
 • Evet 8 ay önce Şikayet Et
  yapın kardeşim yapın vakit nakittir, boş zaman geçirmeyeceksin hayat kısa.
  Cevapla
 • MEHTAP 8 ay önce Şikayet Et
  maaşallah ileri görüşlüymüşsünüz rabbim devletimizede çok versin dağıtıyor çalışmak isteyene iş kurana türkiye artık eskisi gibi değil çağ atlıyoruz çok şükür...
  Cevapla
 • egeli 8 ay önce Şikayet Et
  denızlıde bu ıse gıren 3 kısı battı..tarım kalmadı ulkede kıe satacan gubreyı
  Cevapla
 • misafir 8 ay önce Şikayet Et
  ah bunu muhalefete oy verenlerde bir anlayabilse ne güzel olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle