Emekli olunca sıkılıp bu işe girdi! Sayıları 3 milyonu buldu

Antalya’nın Manavgat ilçesinde inşaat mühendisi Tayyar Akın, emekli olduktan sonra solucan gübresi üretmeye başladı. Tayyar Akın, üretilen sebze ve meyvelerin genetiğiyle oynandığı gerekçesiyle Afganistan’dan kavun, karpuz ve domates tohumu getirerek tohumluk olarak da yetiştirmeye başladı

Emekli olunca sıkılıp bu işe girdi! Sayıları 3 milyonu buldu
Emekli olunca sıkılıp bu işe girdi! Sayıları 3 milyonu buldu
GİRİŞ 06.07.2019 14:21 GÜNCELLEME 06.07.2019 15:21
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Manavgat’ta inşaat mühendisi Tayyar Akın, emekli olduktan sonra evde oturmaktan sıkılınca televizyon kanallarında gördüğü solucan gübresini üretmeye karar verdi. Ailesinden kalma bağ evi ve tarlada üretim tesisi kuran Akın, 3 yıl önce 100 bin solucanla başladığı gübre üretimini bugün 3 milyon solucanla sürdürüyor.

 

 

Çocukluğunda ve gençliğinde Manavgat ve Antalya ovalarında modern tarım yapılmadığını, toprağın birçok kimyasal maddeyle uzun yıllar zehirlendiğini anlatan Tayyar Akın, "Bizim toprağımız zehirli, ürünlerimiz zaten orijinal değil. Fideleri hep hazır alıyorlar. Onların da genetiğiyle oynanmış durumda" dedi.
 
'ÜRÜN VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR'
 
Solucan gübresinin toprağı kısa sürede eski haline getirdiğini anlatan Akın, üretiminin ise oldukça zor olduğunu belirtti. Solucan gübresinin ekili bütün arazilerde kullanılabildiğini aktaran Akın, "Organik olan solucan gübresi tarım sektöründe toprak yapısını hiçbir şekilde bozmadan ürün verimliliğini artırıyor. Gübrenin sonsuz faydası var. Her türlü meyve, sebze ve ağaçlara verilebilir. Meyve ve bitki ağacını genç tutuyor. Verimi yüzde 30 ile 70 arasında artırır. Bitkiye hastalık gelmiyor" diye konuştu.

’SOLUCAN ÇOK NAZİK BİR HAYVAN'
 
Solucan gübresinin içerisinde 44 enzim barındırdığını söyleyen Tayyar Akın, şunları söyledi:
 
"Solucanın sindirim sisteminde 44 enzim vardır, yediği maddeler bu enzimlerle karışarak dışarı çıkar. O zaman solucan gübresi olur. Solucan o kadar nazik bir hayvan ki hep onunla ilgilenmen lazım, hep kollaman lazım. Susuz bırakmamak lazım, susuz kalınca hepsi ölüyor. Solucanlar 1 derece ile 38 derece arasında yaşar. 19 derece ile 25 derece arasında son derece oburdurlar, yerler ve dışkı yaparlar."

 

 

Türkiye’de son yıllarda meyve ve sebzelerden eskiden aldıkları tadı almadıklarını anlatan Tayyar Akın, "Bunun için Afganistan’dan orijinal kavun, karpuz ve domates tohumu getirttim. Buraya hemen solucan gübresi tesisinin yanına ektim. Solucan gübresi verdim.
 
Kavun, karpuz ve domatesin tohumları Afganistan’dan geldi. Genleriyle oynanmamış tohum. Bu tohumlardan yetiştirdiğim fideler büyüdü. Onları tohumluk olarak kullanacağım" diye konuştu.

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 4
 • musa ali 10 ay önce Şikayet Et
  satan çok ama alan yok alsada zarar ediyorlar
  Cevapla
 • Türkiye 10 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun
  Cevapla
 • ASILBEY06_ÇUBUK 10 ay önce Şikayet Et
  Hiçte kolay bir bir iş değil.Bu haberler üzerine kısa yoldan köşeyi dönmek için yüzlerce kişi bu işe girdi elindekini avcundakini harcadı.İşi beceremedi,pazar bulamadı. vb.
  Cevapla
 • EbuSaid 10 ay önce Şikayet Et
  Bu işler emek işi. millet hemen köşeyi donecek işler arıyor. Deden 80 senede dönememiş âlemin uyanıkları bunlar ya.
  Cevapla