En çok yakını vefat edenler istiyor! Maliyeti 250 TL

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde sanatsal bebek yapımı ile uğraşan iki çocuk annesi Arzu Sofuoğlu, çocuklarının kendisinden oyuncak istemesi üzerine başladığı bebek yapımında bugün arkadaşlarından ünlü sanatçılara, politikacılardan dünya liderlerine kadar birçok ismin bebeklerini yapıyor.

En çok yakını vefat edenler istiyor! Maliyeti 250 TL
En çok yakını vefat edenler istiyor! Maliyeti 250 TL
GİRİŞ 17.06.2019 09:52 GÜNCELLEME 17.06.2019 09:52
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Bandırma'da 2,5 yıldır sanatsal bebek yapımı üzerine çalışan Arzu Sofuoğlu (36), Türkiye'de sadece iki kişinin uyguladığı bir teknikle istek üzerine bebek yapıyor. Güzel Sanatlar Lisesi ve aynı zamanda Marmara Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği mezunu olan Sofuoğlu, iki çocuk annesi olması nedeniyle şimdilik öğretmenlik mesleğini yapmadığını ifade ederek, boş vakitlerinde sanatsal bebek tasarımı ile uğraştığını belirtti.

 

 

Çocuklarının isteği üzerine başladı! Maliyeti 250 lira...

Bebekleri plastik bazlı olan polimer kil adlı bir malzemeden ürettiğini belirten Sofuoğlu, "Daha öncesinde telin üzerine folyo kaplayıp plastik bazlı malzemeye şekil veriyorum. Vücutlarını telle oluşturarak en son aşamada alüminyum folyo kaplayıp etrafını elyafla sarıyorum. En son saçlarını ve makyajını yapıp kıyafetlerini giydiriyorum" dedi.

 

 

Çocuklarının isteği üzerine başladı! Maliyeti 250 lira...

"Hedefimde Atatürk'ün çalışmasını yapmak var"

Çocuğunun kendisinden oyuncak yapmasını istemesi ile bu uğraşa başladığını belirten Sofuoğlu, "Daha öncesinde bez bebek yapıyordum. Yeterli gelmedi ve sürekli bir arayış içerisinde oldum. Şu anda da çalışmalarım bu şekle dönüştü.

alihazırda Yeşilçamoyuncularından Adile Naşit ve Münir Özkul'u yaptım. Şu anda da Kemal Sunal'ı yapıyorum. Hedefimde ise en büyük hayalim Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün çalışmasını yapmak var. Tabii kişilerin büyük heykellerini yapmak daha kolay gözükebilir ama küçük ölçekli bu tür işlerde daha zor olabiliyor. Bu nedenle Atatürk'ün çalışmasını biraz öteledim" dedi.

Çocuklarının isteği üzerine başladı! Maliyeti 250 lira...

Yapımı 15 günü buluyor, 250 TL'ye mal oluyor

Çalışmasını yapacağı kişinin önden ve yandan çekilmiş iki fotoğrafına ihtiyaç duyduğunu ifade eden Sofuoğlu, bir bebek yapımının 15-20 gün sürdüğünü ve 250 TL'ye mal olduğunu belirterek, "Yüzün önden ve yandan çekilmiş iki fotoğrafı üzerinden çalışıyorum. Bu fotoğrafı büyütüp, küçültüp detayları görmem gerekiyor. Yüz hatları, girintiler, çıkıntılar çok önemli" dedi.

Sofuoğlu, kendisinden en çok talep edilen çalışmaların annesi, babası vefat etmiş kişilerden geldiğini ifade ederek, "Annesi, babası ya da sevdiği bir yakını vefat eden kişiler, bana onların fotoğraflarını getirerek, onların çalışmalarını yapmamı istiyor. Evlerinin bir köşesinde onların anılarını bu şekilde yaşatmak istiyorlar" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • peter ulido 3 yıl önce Şikayet Et
  günah mı bu net bi cevap verin çok korkuyoyum.
  Cevapla
 • UMARIMANLAŞLMIŞTIR 3 yıl önce Şikayet Et
  Resim yapanlara azab verilecek, yaptığınızı canlandırınız denilecektir. İçinde resim bulunan eve melekler girmez."(Müslim, IV/90) "Kıyamet günü bu suretleri yapanlara; yaptığınızı canlandırınız denilecektir."(Buhari) "Kıyamet günü Allah'ın en şiddetli azabına maruz olanlar, Allah' ın yarattıklarını taklid edenlerdir."(Ahmed bin Hanbel, Müsned)
  Cevapla
 • SÜTCÜ İMAM 3 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim ıslah etsin seni. kitabımızda Resim ve heykel i ilah olarak görenler için uyarıda bulunuyor. millete fetva vermeyi kes! SENİN GİBİLER YÜZÜNDEN ÜLKEMİZ İLERLEMİYOR.
  Cevapla
 • Hidayet 3 yıl önce Şikayet Et
  Vatansever nickli arkadaş Yalan gıybet te haramdır resim heykel de haramdır. Bir haramın terk edilmemesi başka bir haramı meşrulaştırmaz. Kafanıza göre haramı helal sayamazsınız. Sayarsanız ahirette sonucuna katlanırsınız.
  Cevapla
 • vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu kafa hastalıklı kafadır. Her türlü yalan,gıybet var. Ama evinde resim yok. Keşke resim olsaydı da onlar olmasaydı.
  Cevapla
 • Ebu SAİD 3 yıl önce Şikayet Et
  yeni nesil putçuluk. Menat uzza gibi putlar da arapların şerefli büyükleriydi. atalarının heykellerini yapmışlardı. sonradan torunların önünde secde ettikleri ilahlar haline geldiler.
  Cevapla
 • murat 3 yıl önce Şikayet Et
  Günümüz insanları da başka şeyleri kendilerine put edindiler. illa insan şeklinde bir cisim olması gerekmiyor. kimin putu para kiminin ki araba.. kime eve tapıyor kimi şânâ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle