Irak’tan geldi, Mardin’e 15 milyon dolarlık yatırım yaptı

Yaklaşık 10 yıl önce Irak’tan Mardin’e gelen Zine Tatar, devletten de aldığı destekle 15 milyon dolara tavuk çiftliği kurdu. Yem ve gübre fabrikası ile birlikte çalışmalarına devam eden Tatar, günde 330 bin adet olan yumurta sayısını 1 milyona çıkarmayı hedefliyor.

GİRİŞ 08.03.2019 12:14 GÜNCELLEME 09.03.2019 09:33
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Kadın girişimci olarak Mardin’e yaptığı yatırımla diğer kadınların takdirini kazanan Zine Tatar’ın Mardin macerası 10 yıl önce başladı. Irak’tan Mardin’e gelen Tatar, Yeşilli ilçesinde 15 milyon dolar harcayıp devlet desteği de alarak tavuk çiftliği kurdu. Günde 330 bin yumurta elde eden Tatar’ın en büyük hedefi bu sayıyı günde 1 milyona çıkarmak.

 

 

Bağdat’ta ziraat mühendisliği eğitimi aldığını ve Irak Tarım Bakanlığında üst düzey yöneticilik yaptığını belirten Zine Tatar, yağmurlama, sulama, damla sulama yöntemleri ile ilgilendiğini söyledi. Mardin’in güzel bir şehir olduğunu ve burada yatırım yapmak istediğini kaydeden Tatar, “Yumurta çiftliğimiz vardı. Toplam günlük yumurta kapasitemiz her gün 330 bin yumurta üretimi yapıyoruz. Çok iyi bir üretim, iç piyasaya veriyoruz. Çok hijyenik bir şekilde devam ediyoruz. Kadınlar için eğitim lazım, cehalet cesaretten gelmez. Eşim çok iyi bir yönetici, Kadın Girişimciler Başkanı Deniz Giray Mardin’de bana çok destek oldu. Her işte zorluk vardır, hırs vardı ama bilgi vardı. 15 milyon dolarlık yatırım yaptık. Benim hedefim 470 bin hayvanımız var, hedefim Mardin’de günlük 1 milyon yumurta üretimi yapmak” dedi.

 

 

"HİBE VE PROJELER DOĞRU YERDE KULLANILMALI"

Kurdukları entegre tesiste her şeyin otomatik olarak işlediğini anlatan Tatar, şöyle devam etti:

“Tavuk kümesleri için sağlıklı yem kullanma zorunluluğu var. Bunun için yem fabrikasını kurduk. Saatte 15 ton üretim yapabilen bir fabrika. Biz günlük 45 ton yem kullanıyoruz. Yemler el değmeden makine sistemi ile tavuklara belirlenen şekilde aktarılıyor. Bunun yanında tavukların gübrelerini de değerlendiriyoruz. Bunun için de fabrika kurduk. Tavukların bulunduğu kümeslikten dışkıları otomatik olarak gübre fabrikasına gönderiliyor, kurutulduktan sonra işlenerek paketleniyor. Çok değerli organik bir gübre elde ediyoruz. Devletin hibe ve destek projeleri doğru yerde kullanılırsa ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanmış olur ve istihdam alanları genişler.”

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • selim sever 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu Tavuklara günah yazıktır bırakın dışarıda gezinerek doğal olarak yumurtlasınlar sanki tavuk cezaevi kesinlikle yumurtası yenmemeli kansere davetiye.
  Cevapla
 • bir bilene sor 1 yıl önce Şikayet Et
  evet bir ıraklı ülkeme gelmiş yatırım yapmış ve parasını kazanıyor. yorumlardan da anlaşılacağı üzere bizizm insanımızda sadece konuşuyor ve icraat yok fikir yok laf ve söz e gelince iş mangalda kül bırakmıyoruz. arkdaşım senin elini bağlayan yok sende kur sende kazan o tavukalrı üst üstüne koymuş sen yanyana koy ama eleştirmek daha tatlı geliyor belli ki
  Cevapla
 • dost 1 yıl önce Şikayet Et
  bu parayı nasıl almiş hangi ğüvenceyle üztelik iranlı
  Cevapla
 • Cem 1 yıl önce Şikayet Et
  Irak dostum, Iran degil
  Cevapla
 • tavuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu hibeleri biz alamayız belli ellerde dönüyor devletin şartları bu tavukları üst üstte beslemek değildir...nasıl aldınız bu kadar hıbe ve destekleri....
  Cevapla
 • bir bilene sor 1 yıl önce Şikayet Et
  başvuru yaptın mı arkadaşım ? sadece konuşarak lafla olmaz ciz projeni uygula alamazsan o zaman gel. ama yapmadığın şeyi veya 3-5 tavuk beslemek için teşvik beklemek tam manasıyla saflık olur. ciz 1000 ve üzeri için tavuk kümesi ondan sonra konuşalım
  Cevapla
 • arif 1 yıl önce Şikayet Et
  haberde 15 milyon doların tamamını devletten aldı demiyor.
  Cevapla
 • sevinç 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle bu sistemden hoşlanmadım .Bu hayvanların hali ne böyle. yazık. Sanki o yörede tarla bağ bahçe kalmamış bütün hayvanlar gün ışığı görmeden üst üste.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle