Evini satarak başladı, 29 ülkeye ihracat yapıyor

Evini satıp parasını sermaye yaparak, döner ocağı ve döner kesme bıçağı üretimine yönelen Mustafa Tundibek, 32 kişiye istihdam sağlamasının yanı sıra 29 ülkeye ihracat yapar duruma geldi.

Evini satarak başladı, 29 ülkeye ihracat yapıyor
Evini satarak başladı, 29 ülkeye ihracat yapıyor
GİRİŞ 06.01.2019 13:37 GÜNCELLEME 06.01.2019 15:27
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Manisa Turgutlu'da yaşayan evli ve 4 çocuk babası Mustafa Tundibek, 1985 yılında 70 metrekarelik atölyesinde çerez ısıtıcıları üretimi yaparken, evini satıp parasını sermaye yaparak, döner ocağı ve döner kesme bıçağı üretimine yöneldi. Arkadaşının tavsiyesiyle 1995 yılında başladığı bu işi büyüten, bugün 3 bin metrekarelik fabrikasında üretim yapan Tundibek, 32 kişiye istihdam sağlamasının yanı sıra yılda 1 milyon 200 bin Euro'luk ihracat yapar duruma geldi. Tundibek, yurt içine ise üretimin yüzde 5'lik kısmını sattıklarını söyledi.

 

 


Başarı hikayesiyle dikkat çeken Mustafa Tundibek, "Bu işin çok büyük olduğunu o zaman bilmiyorduk. Araştırınca önemli bir iş olduğunu gördük. Şu anda 29 ülkeye ihracat yapıyoruz. İmalatçılık yapmanın keyfini yaşıyoruz. Kendi markamız olan, Türk patentli ürünleri yurt dışına gönderiyoruz. 1995 senesinde kendi oturduğum evi, 500 liraya sattım. 1 milyon 662 liraya bu işin makinelerini aldık. Bununla birlikte seri imalata başladık. 'Ev satılıp da makine alınır mı?' diye bizi ayıpladılar. 'Önce ev alınır' dediler. Biz evi satıp, imalata inandık. İnanınca demek ki başarı oluyor. Yılda ortalama 5 bin, çeşitli döner ocağı yapıyoruz. 2 bin 500 tane döner kesme bıçağı üretiyoruz. Seri bir şekilde yapmaya karar verdiğimizde, birçok kişi tarafından 'Bu işi yapma, kendi işini kaybedeceksin' dendi. Ama inatla yapacağız, en iyisini yapacağız. Mesleğimizi seviyoruz" dedi.
 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • kılıç 1 yıl önce Şikayet Et
  sakın sakın evinizi satmayın ben sattım bir işe yatırdım hepsi gitti şimdi kiradayım başaranlar istisna sakın sakın
  Cevapla
 • bülent duman 11 ay önce Şikayet Et
  İşi bilen yapıyor
  Cevapla
 • man 1 yıl önce Şikayet Et
  evi satıyoruz da alan yok
  Cevapla
 • abdullah 1 yıl önce Şikayet Et
  bunlar olağan şeyler. İnsanlar azdı alabildiğine binaya talep arttı bir evi olan ikinci üçüncü derken istekler bitmedi taleplere karşı konut üretimi de arttı tabi iç likidide bu kredi taleplerine yetmedi bankalar yabancı bankalardan ucuz kredi alıp içeriye kredi verdi. sen yeterli mal ve hizmet üretmezsen bu bir yere kasar sürer hovardalığın sonu gelir. Özet Faiz Allah ve resulü ile savaşmak demektir. Bekar a karı boşamak kolay desek bile Allah a karşı savaş açmak bu gerçeğin kendisidir.
  Cevapla
 • ramiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Kısmeti varmış helal yerden aramış Allah da nasip etmiş.İnşallah daha iyisini de yapar.. Kısmeti olmasaydı da yapamasaydı bu sefer akılsız adam evi barkı dağıttı çarçur etti olurdu..
  Cevapla
 • Cemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Önemli işlerde 3-7 gün istihare yapmak lazım.
  Cevapla
 • erkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah istiyen herkeze nasip eder insallah madsallah helal adama hayirli ugurlu olsun vatana millete
  Cevapla
 • Letaif 1 yıl önce Şikayet Et
  Alın teri döküp helalinden kazananın Allah,kazancına kazanç katsın.Gözünü harama,başkasının kazancına dikip bedavadan geçinmeği sanat sananlara da önce hidayet versin.Olmazsa,varını yoğunu elinden alsın.
  Cevapla
 • melik 1 yıl önce Şikayet Et
  Alın teri yetmez,Akıl teride gerek....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle