Destekle iş kadını oldu! Tam 300 bin tane...

Girişimci Hamiyet Kayalı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) IPARD çağrısı kapsamında aldığı 1 milyon liralık hibeyle kurduğu tesiste, yılda yaklaşık 300 bin tavuk üreterek ekonomiye katkı sağlıyor.

GİRİŞ 17.10.2018 12:10 GÜNCELLEME 17.10.2018 14:39
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Girişimci Hamiyet Kayalı, AA muhabirine, 1 milyon liralık destekle kurduğu tesisle iş kadınlığına uzanan öyküsünü anlattı.

IPARD çağrılarının kendilerine iş kolu imkanı sağladığını belirten Kayalı, kendisinin de bu kapsamda tavuk yetiştiriciliği yapmak üzere TKDK'ye başvurduğunu söyledi.

 

 

 

Kayalı, projelerini hazırlayarak gerçekleştirdikleri başvurunun kabul edilmesiyle Bey Han isimli etlik tavuk yetiştirme tesisini kurduklarını ifade ederek, genç ve kadın girişimci olmanın, destek alırken büyük faydasını gördüklerini dile getirdi.

Destekle iş kadını oldu! Tam 300 bin tane...

IPARD desteklerini araştırarak yola çıktıklarını anlatan Kayalı, şöyle devam etti:

"Bizim yerimiz için etlik tavuk yetiştiriciliğinin uygun olduğunu gördük. Projelerimizi hazırladık ve destek için başvuru yaptık. Yaklaşık 1 milyon liralık destek aldık. 2014 yılında kısa sürede tesisimizi açtık. Kendi çabalarımızla olsa bu kadar kısa zamanda, bu kadar büyük bir tesisi işletmeye alamazdık. Yılda 6 dönem üretim yapıyoruz. Bu esnada dönemsel olarak 30 kişiye kadar istihdam sağlıyoruz. Yılda yaklaşık 300 bin etlik tavuk üretiyoruz."

Destekle iş kadını oldu! Tam 300 bin tane...

Bütün gelişmiş ülkeler gibi Türkiye'de de kadın girişimciye pozitif ayrımcılık yapılarak ekstra destek verildiğine dikkati çeken Kayalı, bu durumun kadınları daha da cesaretlendirdiğini vurguladı.

Kayalı, tesis yakınlarına güneş enerjisi santrali kurmayı da düşündüklerini belirterek, "Bizim en büyük maliyetimiz elektrik ve kömür. Güneş enerjisinden elektrik üreten bir tesise destek alabilmek için de TKDK'ye başvuru yapıyoruz." dedi.

"Kadın ve gençlerin projelerini üste çekiyoruz"

Ankara TKDK İl Koordinatörü Güzin Oyman da kadın yönetici olarak her zaman kadın yatırımcılara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi.

Kadınlara daha fazla destek sağlamaya çalıştıklarını vurgulayan Oyman, "Kadın ve gençlerin projelerini üstlere çekiyoruz. Tarımda daha çok kadın görmek istiyoruz. Şimdiye kadar Ankara'da 485 projeye destek verdik, bunların 90'ı kadın girişimci." dedi.

Destekle iş kadını oldu! Tam 300 bin tane...

Oyman, TKDK desteğiyle tesislerin işletmeye alınmasının kendilerini mutlu ettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Tarım hep erkek işi olarak görülüyor ama aslında kadınların da bu konuda kendilerine güvenmesi lazım. Bu bağlamda, tarımın özü olan toprağa analığıyla isim veren, 'Toprak ana' dedirten kadın çiftçilerimizin, analarımızın Dünya Çiftçi Kadınlar Günü'nü de kutluyorum."

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Girişimci 1 yıl önce Şikayet Et
  Valla iyi para almış bana da versinler bende 1 milyon tavuk üretimine denk üretim yaparım
  Cevapla
 • suskun44 1 yıl önce Şikayet Et
  video sonunda kaydı kesseydi daha iyi olacaktı iş kadını madara olmuş
  Cevapla
 • hami 1 yıl önce Şikayet Et
  45 günde büyüyen tavuk tan ne bekliyoruz ki normalde 6 aydan önce ne öter ne de yumurta yapar
  Cevapla
 • TürkMücahid 1 yıl önce Şikayet Et
  Yetiştirilen, tüm tavuklar "canavar tavuk". Yedikleri yemi bir araştırın !!!
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Boşanma ların ana kaynağı kadına özgürlük
  Cevapla
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  ististikler bunu dogruluyor. calisan kadinlar in büyük cogunlugu bosaniyor.
  Cevapla
 • falcon 1 yıl önce Şikayet Et
  bu kadar cahil erkeğin yaşadığı dönemde kadınlar erkeklere tam teslim emanet edilmemeli ekonomik özgürlük hakları olmalı boşanmaların artmasını tek bir sebebe bağlamak cahillik olur
  Cevapla
 • Sinan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu zihniyetin ana kaynağı da cahillik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle