Ev hanımıydı! Kurduğu tesisle Avrupa'ya açılıyor

Aydın'ın Söke ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Hacer Tekeli, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) desteğiyle kurduğu tesiste meyveleri paketleyip başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edecek.

GİRİŞ 15.10.2018 09:58 GÜNCELLEME 15.10.2018 10:10
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tekeli, Germencik ilçesi Morallı Mahallesi'ndeki tesisin açılışında  gazetecilere yaptığı açıklamada, tarım ürünleri iş yeri bulunan ve aynı zamanda  ziraat mühendisi olan eşinin önerisiyle hazırladığı "meyve paketleme tesisi"  projesinin TKDK tarafından kabul edildiğini söyledi.

 

 

 

Yüzde 50'si hibe toplam 2 milyon 500 bin liraya kurduğunu tesiste  Aydın ve İzmir'de yetişen meyvelerin paketleneceğini belirten Tekeli, şöyle  konuştu:

"Ev hanımıydım. Ziraat mühendisi olan eşimle bahçelere gidip gele bu  işe merak sardım. Ev kadınıyken iş kadını oldum. Kurduğumuz bu tesiste paketleme  yapılacak olan narenciyeleri Ukrayna ve Rusya’ya ihracat yapacağız. Aylık 3 bin  ton garanti ama biz aylık 5 bin ton gibi bir hedef koyduk. Tesiste 25’i kadın 31  işçi çalışacak."

Hacer Tekeli'nin eşi Tekin Tekeli de tarım ürünleri üzerine iş yerinin  bulunduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Üç yıldır Rusya ve Ukrayna'ya ihracat yapıyorduk. İşimiz beğenilince  kendi tesisimizi kurmaya karar verdik. Eşim bana hep yardımcı oluyordu. Onun  üzerine olması gerektiğini düşündük. Kadın girişimci olarak bu tesisi kurduk.  Çiftçilerimizin de böyle bir tesise ihtiyacı olduğunu biliyordum. Onların da  ihtiyaçlarını gidermek için hijyenik mükemmel bir tesisi yapma yoluna gittik.  1200 metrekare kapalı alanı olan alanın tamamı 5 dekardır. İleride bu tesisi daha  da büyütmeyi düşünüyoruz. "

Ev hanımıydı kurduğu tesisle... Avrupa'ya açılıyor

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
destek
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Tufan 1 yıl önce Şikayet Et
    Güzel ancak katma değeri düşük işlere harcanan hibeler katma değeri yüksek işleer ayrılsa ihracat rakamları daha da yükselir. Adam 1 telefon gönderiyor 1 konteynır meyve alıyor. Bu tarz ihracata artık izin verilmemeli içeride gıda enflasyonunu arttırıyor bu satışlar. Yüksek teknoloji ürünlere yatırım hibe desteği verilmelidir.
    Cevapla
  • gerçekci 1 yıl önce Şikayet Et
    sen once bı turkyede üretılen ürünlerı kullan hele bi bakalım kendımız almadıgımız seyı nasıl yurt dısına ıhrac edıceksın yakında arabada uretecegız bak bakalım kaç turk vatandası yerlı arabayı tercıh edecek.boş bir milletiz boş
    Cevapla