Erzurumlu mucit yaptı! Camda görenler şaştı kaldı

Erzurum'da 'Dadaş mucit' lakaplı elektrik teknisyeni Ebubekir Taşbaşı, cam silme korkusu yaşayan kadınlar için cam silen uzaktan kumandalı oyuncak araba geliştirdi. Taşbaşı, "Kadınlar artık oturduğu yerden camlarını silebilecek. Hatta bu işi çocuklarına bile yaptırabilirler" dedi.

GİRİŞ 28.05.2018 15:21 GÜNCELLEME 28.05.2018 17:14
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Televizyon ve gazete sayfalarında sıkça yer alan 'Cam silerken düştü' haberlerinden etkilenerek yola çıkan ve bunun önlenebileceğini düşünen Ebubekir Taşbaşı, cam silen uzaktan kumandalı araçlar geliştirdi.

 

 

Önüne bez yerleştirdiği oyuncak arabayı kumanda sayesinde camın üzerinde gezdiren Taşbaşı, "Akla ilk gelen soru oyuncak arabanın camda nasıl durduğu? Şöyle ki arabanın altına yerleştirdiğim fan arabayı cama vakumlayarak düşmemesini sağlıyor. Camın üzerinde gezen oyuncak arabanın önündeki bez ise kiri temizliyor. Eskisi gibi cam temizliği yaparken hayatınızı tehlikeye atmayacaksınız. Sizin için bir ızdırap olmayacak. Bunu yaparken zevk bile alacaksınız. Hatta size yardımcısı olması için çocularınızdan bile yardım alabilirsiniz. Çocuklar hem oyun onayacak hem de size yardım etmiş olacak. Yani bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız" diye konuştu.

Cam silen oyuncak arabanın 51'inci çalışması olduğunu söyleyen Taşbaşı, "Hayatımı insanların işlerini kolaylaştırmaya adadım. Boş durmayı sevmiyorum. Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü'nden emekli olduktan sonra açtığım elektrikçi dükkanımda çoğu zaman araştırma geliştirme projelerine ağırlık veriyorum. Daha öncede emniyet kemeri takmadan, araca alkollü binildiğinde ya da cep telefonu ile görüşme yapıldığında araç çalışmıyor, doğal gazın olmadığı yerlerde elektrikle çalışan kombi cihazı, çocukların ağlamadan banyo yapması için ışıklı duş başlıkları gibi birçok çalışmam oldu. Son çalışmam cam silen araçlar projesini geliştirdiğim takdirde gökdelenlerin bile camlarını oturduğumuz yerden silebiliriz" dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Mucit
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  VALLA çok büyük bir buluş. ŞAŞTIM KALDIM. HAYRETLER İÇİNDEYİM. dayı koş hemen patentini al mazallah biri kapar.
  Cevapla
 • Erbaa ÖMER 2 yıl önce Şikayet Et
  Oğlum on yaşında iken Bu oyuncak arabadan almıştım ona. Oyuncağın altunda elektrik süpürgesi sistemi gibi vakumlu bölme sayesinde duvarda gidebiliyordu.
  Cevapla
 • maho ağa 2 yıl önce Şikayet Et
  bez cama baskı uygulamaz,uygulayamaz dolasıyla camı temizlemez.belki birkaç toz alır...boş bir uğraş olmuş..ancak geliştirilebilir..
  Cevapla
 • târumar 2 yıl önce Şikayet Et
  cama nasıl tutunduğunu merak eden yokmu ?
  Cevapla
 • TÜRK 2 yıl önce Şikayet Et
  tekerler vakkumlu
  Cevapla
 • s.vcl 2 yıl önce Şikayet Et
  havayı çekerek vakumla cama tutunuyor başta söylüyor mucit amcamız :)
  Cevapla
 • ss.ss 2 yıl önce Şikayet Et
  bu arabayla ucundaki bezle 2 saatte siler artık
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle