Kurduğu çiftlikte siparişlere yetişemiyor

Muş'un Varto ilçesinde aldığı devlet desteği ile tavuk çiftliği kuran Erdal Bingöl, yumurtalara gelen yoğun talep üzerine işini büyütmeyi hedefliyor.

Kurduğu çiftlikte siparişlere yetişemiyor
Kurduğu çiftlikte siparişlere yetişemiyor
GİRİŞ 13.04.2018 12:12 GÜNCELLEME 13.04.2018 12:12
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bingöl, yaklaşık 11 yıl önce yaşadığı Dallıöz köyünden ayrılarak yerleştiği İzmir'de ticaretle uğraşmaya başladı. İşleri kötü giden Bingöl, köyüne dönerek 6 ay önce Varto Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) 15 bin lira kredi desteği aldı. 

Bingöl aldığı krediyle köyünde kurduğu tavuk çiftliğinde günlük elde ettiği 700 yumurtayı çevre il ve ilçelere de satıyor.

Bingöl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyüne döndükten sonra tavuk çiftliği kurma hayalini devlet desteği ile gerçekleştirdiğini söyledi. 

Bu tür projelerin ilçede yaygınlaşması gerektiğini belirten Bingöl, "Çiftliğimde organik, gezen tavuk çok olduğu için yumurtalara talep çok fazla. Taleplere yetişemediğim için alacağım ikinci geri ödemeli kredi ile işi büyütmeyi hedefliyorum." dedi. 

"Bu projeler sadece göçü değil, terörü de önlüyor"

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Nuri Çetin ise ilçenin terörden temizlendikten sonra vatandaşların iş ve sosyal hayatlarını canlandırıcı projeler gerçekleştirdiklerini dile getirdi. 

Bu kapsamda 70 aileye en az ikiz doğum yapan küçükbaş havyan yardımı yaptıklarını anlatan Çetin, "Altı ay önce de bir vatandaşımız tavuk çiftliği projesi yaptı ve 900 tavuk verdik. Şimdi iyi bir gelir elde ediyor ve taleplere yetişemediğini söylüyor. Biz de bu vatandaşımıza ikinci kredi desteği ile tavuk çiftliğini ikiye katlaması için destek vereceğiz." diye konuştu.

Çetin, benzer projeleri desteklemeye devam edeceklerini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Bu projelerimiz sadece göçü değil, terörü de önlüyor. İşsiz insan suça karışır, işsiz insan boşluğa düşer, ekonomisi olan vatandaş kolay kolay sıkıntılı işlere girmez. Bu projeler köyleri canlandırıyor ve ekonomiye katkı sağlıyor, bir taşla onlarca kuş vuruluyor. Biz de bu yönde her türlü desteği yapıyoruz ve yapacağız." 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Muş
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • cenk 2 yıl önce Şikayet Et
  çok karlı ve köylü için çok mantıklı bir iş yumurta yemi olmadan tavuk yumurtlamaz diyen ya tavuk görmemiş hayatında yada bildiği halde ortalığı karıştırıyor. tavuğa hiç bir halt vermesen de ot yiyerek gene yumurtlar. 2 günde 1 olsa da yumurtlar
  Cevapla
 • sivil 2 yıl önce Şikayet Et
  çok komiksin.. yumurta yemi olmadan yumurtlar acaba kışın ne verecen tavuğa?otlar birkaç kaç günde biter, inek değilki kuru ot yesin. yem olmadan olmaz, buğday veya mısır vermezsen olmazzz, hep ot veremezsin, soğukta yumurtlamaz. bilen bilmeyen konuşuyor.
  Cevapla
 • Cengaver 2 yıl önce Şikayet Et
  doğuyu bilmem ama egede ve marmarada karlı iş değil. açıp çok kapatan biliyorum
  Cevapla
 • güven 2 yıl önce Şikayet Et
  ayda 1000 kazanır.asgari ücrete yakın
  Cevapla
 • Mehmet Fatih 2 yıl önce Şikayet Et
  kardeş adam günde 700 yumurta diyor okumadın galiba 50 kuruşa verse günde 350 tl yapar günlük 200 tl kar kalsa ayda 6000 bin kazanır
  Cevapla
 • Karadenizli 2 yıl önce Şikayet Et
  ha işte böyle üretim yapın..ne güzel
  Cevapla
 • Mehreba 2 yıl önce Şikayet Et
  5 yıl sonra ortada birşey kalmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle