Dev şirketlere dev talipler

FETÖ soruşturmaları kapsamında TMSF'ye devredilen dev şirketlere devler talip oldu.

Dev şirketlere dev talipler
Dev şirketlere dev talipler
GİRİŞ 16.11.2016 17:29 GÜNCELLEME 16.11.2016 17:30
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

TMSF, devredilen şirketlerden faaliyette olan ve bilançosu iyi şirketleri satmayı, faaliyette olmayan ya da bilançosu kötü olan şirketleri ise tasfiye etmeyi planlıyor. Satışa çıkması planlanan şirketler için sürpriz talipler var.

Türkiye 15 Temmuz tarihinde hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde milletin sağlam duruşuyla kalkışma engellendi ve Türkiye uçurumun eşiğinden kurtarıldı. Bu tarihten itibaren FETÖ'ye dönük operasyonlar peş peşe yapılmaya başlandı.

DEV 'HİMMET' OPERASYONU

Bu operasyonlar çerçevesinde FETÖ'ye "himmet" adı altında finansal destek sağladıkları iddiasıyla bazı işadamlarının da aralarında bulunduğu şüphelilere yönelik soruşturmalar başladı. Bu soruşturmalar devam ederken, sahipleri ya da yöneticileri gözaltına alınıp tutuklanan bazı şirketler ilgili mahkemelerin kararı doğrultusunda TMSF'ye (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devredildi. Fon'a ilk devredilen şirket Kayseri merkezli Boydak Holding oldu. Koza İpek Holding, Gaziantep merkezli Naksan Holding ve Dumankaya ailesine bağlı şirketler başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında çok sayıda şirket TMSF'ye devredildi.

200'E ULAŞTI

26 Eylül 2016 itibarıyla TMSF'ye devredilen şirket sayısı 200'e ulaştı. Fon, bünyesindeki şirket sayısıyla Koç ve Sabancı gibi Türkiye'nin dev holdinglerini geride bıraktı. TMSF, devredilen şirketlerden faaliyette olan ve bilançosu iyi şirketleri satmayı, faaliyette olmayan ya da bilançosu kötü olan şirketleri ise tasfiye etmeyi planlıyor. Bu yöndeki çalışmalar bütün hızıyla sürüyor.

BOYDAK'IN İSTİKBAL'İNE ZORLU TALİP OLDU

Para Dergisi'nin haberine göre birçok şirkete şimdiden talipliler varmış. Boydak Holding'in en önemli markası İstikbal Mobilya için Vestel, Taç, Linens gibi markaların sahibi Zorlu Holding teklif vermeye hazırlanıyormuş. Zorlu, İstikbal'i alır ise Taç ve Linens mağazalarıyla sinerji oluşturacak.

SANKO NAKSAN'A TALİP

Kulislerdeki bilgi bununla sınırlı değil. Gaziantep merkezli Naksan Holding'in amiral gemisi Naksan Plastik için Abdülkadir Konukoğlu'nun Sanko'su ciddi hazırlık içinde. Sera naylonu, çöp poşet naylonu, ambalaj filmleri gibi birçok alanda lider konumda bulunuyor. Bu şirket içinse yine aynı sektörde şirketleri bulunan büyük gruplar ilgileniyor. Sanko Holding ciddi olarak hazırlık yapıyor.

KOZA İPEK'E METRO GRUBU

Koza İpek Holding için ise Metro Holding'in sahibi Galip Öztürk'ün ilgilendiği kamuoyuna yansımıştı. Henüz ihale tarihleri, koşulları netleşmedi. TMSF, hazırlıklarını bitirdikten sonra ilan edecek.

KAYNAK: PARA DERGİSİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Omar 3 yıl önce Şikayet Et
  Devletin bunyesinde isletisin geliri devlete kalir
  Cevapla
 • Malik cam 3 yıl önce Şikayet Et
  Hükümet siyasi olarak şahısların mal varlığına uzanması çook zulüm olur kendi yandaşlarına verirse çok daha zulüm olur fetönün şirketlerini anlarım ama şahıslara uzanmak asla asla
  Cevapla
 • osman 3 yıl önce Şikayet Et
  zorlu; holding yönetme kapasitesine sahip biri değil. vestel'i bile doğru dürüst yönetemiyor. vestel i asil nadirden almıştı. holding yönetmek ayrı bir iş. bakkal dükkanı yönetir gibi şirket yönetiyor. bu durum o şirketleri dünya şirketi olmasını engelliyor. eğitim şart. malesef eğitimli insanlar şirketleri daha iyi yönetiyor ve vizyon sahibi oluyorlar.
  Cevapla
 • yanar 3 yıl önce Şikayet Et
  Evet, zorlu ve ekibi VESTELi doğru dürüst yönetemiyor. O yüzden son yıllarda Türkiyenin ihracat rekortmeni......
  Cevapla
 • cemal 3 yıl önce Şikayet Et
  istikbal zorlu holdinge yakışır.
  Cevapla
 • reis 3 yıl önce Şikayet Et
  istikbal yakışır ZORLU'ya...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle