Türklere çağrı: Gelin altınımızı çıkarın

Burkina Faso Ekonomi Bakan Yardımcısı Frank Tapsoba, Türk iş adamlarını ülkelerine yatırım yapmaya davet etti.

Türklere çağrı: Gelin altınımızı çıkarın
Türklere çağrı: Gelin altınımızı çıkarın
GİRİŞ 12.11.2012 09:13 GÜNCELLEME 12.11.2012 12:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Ülkelerinin yatırıma açık olduğunu belirten Tapsoba, bir araştırma yaptıklarını ve en çok Türk iş adamlarının güvenli olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Başta altın ve pamuk gibi yer altı, yer üstü zenginliklerinin çok olduğunu belirten Tapsoba, "Yatırım alanları kuracak imkanımız yok. Türk iş adamlarını ülkemize bekliyoruz. Türklere arsayı ücretsiz vereceğiz, 5 yıl boyunca vergi almayacağız, gümrük vergisi uygulamayacağız. Gelin altınımızı siz çıkarın, pamuğumuzu işleyin ve pazarlayın." dedi.

Aynı zamanda başkent Ouagadogu (Vagadugu) Ticaret Odası Başkanı da olan Tapsoba, CİHAN'a yaptığı açıklamada, Türkiye ile Burkina Faso arasında ticari ilişkilerin 8 yıl önce başladığını ama bunun, henüz istedikleri düzeyin çok altında olduğunu kaydetti. Ekonomi üzerine çeşitli farklı ülkelerde araştırmalar yaptıklarını belirten Tapsoba, fakat Türk iş adamlarına çok güvendiklerini vurguladı. "Türkiye'ye gidip kaliteyi, dürüstlüğü gördük. Biz paradan çok kaliteye ilgi duymaya başladık. Bunu da Türkler iyi yapıyor." diyen Tapsoba, ülkelerinin, gelişmek için mücadele veren yatırıma açık olduğunu ifade etti. Burkina Faso'nun yer altı ve yer üstü zenginliklerinin bol olduğunu, ancak bunu kendilerinin yapacak gücü, potansiyelleri olmadığını aktaran Tapsoba, bu bağlamda Türk iş adamlarını ülkelerine yatırım yapmaya davet etti.

"Altın, demir ve mangan rezervimiz çok. Petrolümüz var. Pamukta yüksek kaliteye sahibiz. Yağlı tohum ve deri fazlasıyla mevcut." ifadesini kullanan Tapsoba, ancak bunları kendilerinin yapacak gücü ve imkanları olmadığının altını çizdi. Tapsoba, şöyle dedi: "Bunun dışında sağlık, iletişim, tekstil, beyaz eşya ve eğitim sektörü yatırım bekliyor. Buralarda hastaneler açılabilir. Ama biz dürüst, samimi iş adamlarını istiyoruz. Bu bağlamda Türkler bizim için istediğimiz değerleri taşıyan insanlar. Onların burada yatırım yapmaları öncelikli hedefimiz."

TÜRKLERE VERGİ YOK, ARSA BEDAVA

Tapsoba, Burkina Faso'da yatırım yapmak isteyen Türk iş adamlarına kapılarının sorunsuz şekilde sonuna kadar açık olduğunu ifade etti. Tapsoba, şöyle seslendi: "Türkiye'den gelecek iş adamları için bir kolaylık sağlamak için bir dizi çalışma yaptık. Türkler için 5 yıl boyunca vergi almıyoruz, gümrük vergisi de talep etmiyoruz. Her türlü hammaddeyi getirebilirler. 5 yıl sonrasında yüzde 20 vergi alacağız. Ayrıca, Türklere, istedikleri bölgeden ücretsiz yer tahsisi yapıyoruz. Yeter ki Türk iş adamları ülkemize gelip yatırım yapsın. Bize destek verip, kalkınmamıza katkıda bulunsunlar."

"DAHA ÇOK OKUL AÇIN"

Ülkelerinde işsizliğin had safhada olduğunu, bu bağlamda işçi sıkıntısı olmadığını, işgücü maliyetlerinin de düşük olduğunu vurgulayan Tapsoba, ancak tüm bu kolaylıklara rağmen Burkina Faso'ya yatırım için gelen Türk iş adamının olmadığını dile getirdi. Tapsoba, şöyle konuştu: "Türk iş adamları ülkemizde ortaokullar, liseler, üniversiteler de kurmalı. Böylece eğitimde bize model olmasını sağlamalı. Bu konuda da büyük ihtiyacımız var. Çünkü gençlerimize sahip çıkacak yüksek öğretim modeli lazım. Bu konuda da Türklere güveniyor ve inanıyoruz."

Türk iş adamlarınca Burkina'da açılan Horizon adlı kolejin, ülkelerine büyük katkı sunduğunu dile getiren Tapsoba, bu okulun, verdiği hizmetle hem devlet yöneticilerinin hem de halkın gönlünde taht kurduğunu kaydetti. Tapsoba, bu bağlamda Türk müteşebbislerce kurulan bu okulların sayılarının ülkelerinde artmasının, yeni nesillerin yetişmesi adına ehemmiyet taşıdığını vurguladı.

BURKİNA YATIRIM İÇİN AFRİKA'NIN EN CAZİP ÜLKESİ

Orta Batı Afrika ülkesi, 16 milyon nüfuslu Burkina Faso'da resmi dil olarak Fransızca kullanılıyor. Nüfusunun yüzde 65'inin Müslüman olduğu ülkenin en büyük sorunu yoksulluk, kuraklık, yatırım alanlarının olmaması ve işsizlik. Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Burkina Faso, yer altı ve yerüstü kaynakları konusunda yatırım için Afrika'nın en cazip ülkelerinden biri.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
çağrı Frank Tapsoba
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • turgut1 7 yıl önce Şikayet Et
  türk iş adamları fizibilite yapmalı. ve teklif itina ile değerlendirilmeli diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • Göktuglu Alaybeyi 7 yıl önce Şikayet Et
  pembe tablolar gerçekten pembe mi?. afrika ülkelerine gidildiği zaman, en az 6 ay ya da 1 yıl boyunca yatırım yapılmamalı, olayların gerçekten söyledikleri gibi gelişip gelişmediği seyredilmelidir. daha önce buraya gitmiş bulunan işadamlarından güvenilenlerin tecrübelerini dinlemelidir. hiç de saöylenildiği gibi çıkamayabilir.
  Cevapla
 • metin sadık 7 yıl önce Şikayet Et
  türk okullarının gayretini ve önemini gösteriyor.. daha fazla türk okulu istiyoruz diyorlar. başbakanım dersaneleri kapatırsa merak etmeyin hemen hemen tüm öğretmenler gelmeye hazırdır.
  Cevapla
 • Mehdi Talebesi 7 yıl önce Şikayet Et
  teşekkür ederiz..... türk vatandaşı olarak gururum okşandı....
  Cevapla
 • KAMİL TEVETOGLU 7 yıl önce Şikayet Et
  hazır para. adamlar bıkmış fransanın sömürgesinden gelin kurtarın resmen diyorlar bizi
  Cevapla