Sürücüler asıl şimdi yandı! İşte yeni cezalar

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu tasarısında kırmızı ışıkta geçme cezası 154 TL'den 319 TL'ye çıkıyor. Kış lastiği olmayana 72 TL, araç muayenesini yaptırmayana 154 TL ceza kesilecek

Sürücüler asıl şimdi yandı! İşte yeni cezalar
Sürücüler asıl şimdi yandı! İşte yeni cezalar
GİRİŞ 08.11.2012 07:33 GÜNCELLEME 08.11.2012 08:42
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

TBMM'de bekleyen 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu tasarısında, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, 135 maddeden 32'sinde değişiklik yaptı. Değişiklikler Meclis'e gönderilecek Yeni tasarıda cezalar şöyle olacak.

ÜFLEMEK ŞART

Alkol ölçümü yaptırmayan sürücünün ehliyetine tedbiren el konulacak, araç kullanmaktan men edilecek. 2 saat içinde Adli Tıp Kurumu ya da resmi sağlık kuruluşlarından "alkollü olmadığına dair" rapor alan sürücülerin ehliyetleri iade edilecek. Rapor almayanların ehliyetine 6 ay süreyle el konulacak.

Kış lastiği olmayan sürücülere 72 TL ceza kesilecek.

Aracının ilk muayenesini yaptırmayan ya da muayene süresini aşan sürücülere kesilen ceza 72 TL'den 154 TL'ye yükselecek.

Kırmızı ışıkta geçenlere verilecek ceza 154 TL'den 319 TL'ye yükseltilecek. Bir yıl içerisinde 5 kez kırmızı ışık ihlali yapan sürücünün ehliyeti 3 ay süre ile geri alınacak. Sürücü psiko- teknik değerlendirme ya da psikiyatri muayenesine tabi tutulacak.

Hız sınırlarını aşma oranlarına yüzde 50 oranı eklendi. Mevcut yasada hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşanlara 154 TL, yüzde 30'dan fazla aşanlara ise 319 TL ceza uygulanıyordu. Yüzde 50'den fazla aşan sürücülere verilecek ceza 1.5 kat artırılacak.

Kamyon, otobüs, TIR, tanker gibi ağır yük taşıtlarını kullanım süresini aşan sürücülere verilen cezalar 6 kat. Günlük 9 saatten fazla ağır vasıta kullanan sürücülere 72 TL yerine kademeli olarak 154, 319 TL ve üstünde ceza uygulanacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 11
 • nizam-ı cedit 7 yıl önce Şikayet Et
  kışın kış lastiği, baharda başka lastik mi takacaz?. anlamadım arkadaş.. yani ekstradan lastik mi alacaz nedir durum... biri bu saçmalığı izah edebilir mi...
  Cevapla
 • sabri erdoğan 7 yıl önce Şikayet Et
  güzel ama yetersiz. cezalar gittikçe caydırıcı oluyor bu güzel bişey fakat uygulama ve denetimler yetersiz. ALLAH aşkına soruyorum istanbulda yaşayanlar bilir tem de sol şerit max limit 120km %10 aşma şansınız var 132km çoğu zaman bu hızla giderseniz sol şeritte sellektör yersiniz. ama şehirler arası yollarda olmadık saçma sapan bir yerde 55km hız sınırı vardır 65 le gidersen köşe de pusuya yatmış polisi görürsün :) uygulama daha mantıklı bir şekilde yapılmalı ayrıcı park cezalarıda düzenlenmeli. 1 araçı çekeceğinize bu sürede 30 araca ceza yazarsan daha caydırıcı olur.
  Cevapla
 • ferhat değirmenci 7 yıl önce Şikayet Et
  ıvıra zıvıra para lazım tabiki . dul kadınlara maaş lazım dimi sanki biz dul bıraktık , para lazım olmasa kimsenin umurunda değil trafik .
  Cevapla
 • KADIR ejderha 7 yıl önce Şikayet Et
  kışlık laastik". kışlık lastik 4 tekerde mi sadece ön tekerlerde mi olacak?
  Cevapla
 • alperfatih sılam 7 yıl önce Şikayet Et
  editör. saçma bir haber dürüst sürücüye bişey diyen mi var herkes yolda sürücü gibi giderse sıkıntı yok yollar kan gölü olmasın diye bizler için çıkan yasa bunlar ve her yıl %12 gelen zam bu yıl %7 bazen çok abartıyoruz kural ihlali yapmassak sıkıntı yok yani
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle