Bakan Bozkır'dan flaş 'vize' açıklaması

AB Bakanı Volkan Bozkır, Avrupa'yla vize serbestisi konusunda yaptığı temasların ardından görüşmeye dair bilgi verdi.

Bakan Bozkır'dan flaş 'vize' açıklaması
Bakan Bozkır'dan flaş 'vize' açıklaması
GİRİŞ 13.05.2016 15:13 GÜNCELLEME 13.05.2016 18:04
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Avrupa'dan gelen taleplerle tartışma konusu olan vize serbestisine dair konuştu. Bozkır, bu konu için yeni bir istişare gerektiğini belirtti.

'DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU OLAMAZ'

Terör yasasında değişikliğin söz konusu olamayacağını söyleyen Bozkır, "Bugünkü temaslarım sonucunda çok fazla umutlu olduğumu söyleyemiyorum. Tıkanıklığın aşılması için yeni bir istişare gerekli. Türkiye'ye döndüğümde yeni bir değerlendirme yapacağız, 5 beklenti ile ilgili ne yapılabilir, değerlendireceğiz. Böyle bir ortamda terörle mücadele kanunda değişiklik Türkiye siyasetinin konusu olamaz, bunun karşılıklı anlayışla çözülmesi lazım. Bütün süreci olumlu bakıyorum ama her ülkenin yapabilecekleri vardır, yapamayacakları vardır.'' şeklinde konuştu.

'ÇOK ZAMAN KALMADI'

Bozkır, AB'nin paradimadaki değişimleri görmesi gerektiğini belirterek, ''Bugün bulunduğumuz noktada sürecin haziran sonuna bitmesi için önümüzde çok zaman kalmadı, süratle adım atılması, komisyonun Türkiye ile birlikte çalışarak yeni bir değerlendirme yapması gerekir. Komisyonun yeni bir karar vermesi şu aşamada elzemdir. Paradigmanın yeniden değiştiğini AB görmelidir.'' dedi.

'GERİ KABUL YÜRÜRLÜĞE GİRMEDİ'

''Geri kabul anlaşması henüz yürürlüğe girmemiştir'' diyen Bozkır, ''Vize tek bir unsur değildir, 6-7 unsurun birlikte değerlendirildiği bir konudur. Önümüzdeki dönemde bu anlaşmanın tamamına bakacağız ve stratejimizi saptayacağız." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: MİLLİYET

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Usta 4 yıl önce Şikayet Et
  Başından belliydi bunların yan çizeceği...
  Cevapla
 • levocan 4 yıl önce Şikayet Et
  açık kapı politikasına devam.
  Cevapla
 • arslan 4 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakanım, vizelerini başlarına çal.biz yolumuza bakalım. avrupaya derhal vize uygulayın.hedeh 2053 .o tarih te Avrupa bitmiş olacak,onlar bize yalvaracak vizeleri kaldırın diye.
  Cevapla
 • Ahmet 4 yıl önce Şikayet Et
  Teröre destek veren avrupalılar kahrolsun!
  Cevapla
 • Sevim 4 yıl önce Şikayet Et
  Dik duralim.avrupa sevdasi bizi bitirir.cekelim resti.bunlar bize muhtac.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle