Milyonlarca tüketiciyi rahatlatacak önemli karar

BTK, milyonlarca cep telefonu abonesi başta olmak üzere elektronik haberleşme hizmeti veren bayilere çeki düzen verecek bir karar aldı.

Milyonlarca tüketiciyi rahatlatacak önemli karar
Milyonlarca tüketiciyi rahatlatacak önemli karar
GİRİŞ 11.11.2015 15:03 GÜNCELLEME 11.11.2015 15:03
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

GSM başta olmak üzere bayiler tüketicilerin talebi olmaksızın bazı hizmetlere vatandaşları abone yapamayacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na yapılan şikayetlerde bayilerden yapılan işlemlerde genellikle bayi çalışanlarına taleplerin sözlü olarak iletilmesi nedeniyle şikâyet konusu işlemin abone onayı dâhilinde yapılıp yapılmadığının ispatlanmasında sorunlar yaşandığı tespit edildi. 

BTK, bayi kanalıyla yapılan işlemlerdeki sorunların çözülmesi ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla tüketicilerin talebi üzerine yapılan bütün işlemlerin kayıt altına alınmasını ve her bir işleme ilişkin olarak abonelere belge veya ispatlanabilir bilgi verilmesini zorunlu kılan bir düzenleme yaptı.

BTK’nın “Bayi Kanalı ile Yapılan İşlemler” başlıklı kararıyla bundan sonra tarife, paket, katma değerli hizmet alımı veya değişikliği, fesih gibi işlemlerde abonenin irade beyanının ispatlanabilir olacak şekilde bayiler tarafından kayıt altına alınması zorunluluğu getirildi. Bayilere iletilen taleplerin doğru bir şekilde ve zamanında işleme alınması için abonenin talebine ilişkin bilgi veya belgenin aboneye iletilmesi zorunlu hale geliyor.

Yeni düzenleme ile birlikte GSM, sabit telefon, internet, kablolu yayın ve uydu yayını hizmetleriyle ilgili bayilere yapılan fesih talebinin doğru bir şekilde ve zamanında işleme alınması, abonenin yaptığı talebe ilişkin ispatlayıcı bilgi veya belgenin kendisinde olması nedeniyle örneğin bayiye abone tarafından yapılan fesih talebinin işleme alınmaması halinde sorumluluk o bayinin bağlı olduğu işletmeciye yüklenebilecek ve abonelerin ek fatura ödemesi engellenebilecek. Aynı şekilde abonenin uydu ve kablo-TV cihazını teslim etmesini gerektiren tüm durumlarda işletmeci tarafından cihazın teslim alındığına dair bir belge veya ispatlanabilir olacak şekilde bilgi vatandaşa verilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 3
 • yasir 4 yıl önce Şikayet Et
  devlet tüketiciyi cep telefonlarına kredi kartına taksiti kaldırarak insanları bankaların kredi tuzağına, bankaların ve gsm şirketlerinin kucağına oturtuyor önce onu düzenlesinler. 1.800 tl telefonu taksitle en az 700 koyarak 2500 yada 3000 fatura konuşma internet paket farkları derken zarar arttıkça artıyor. bu nasıl bir soygun
  Cevapla
 • tarık 4 yıl önce Şikayet Et
  ödeme gücün yoksa alma kardeşim.zorlamı. ayranı yok içmeye atla gider s...my misali. yada aç karın yüksek nalın,salın yavrum salın.
  Cevapla
 • ya sa 4 yıl önce Şikayet Et
  zorla mı aldırıyorlar sana kardeşim 1800 tl lik telefonu alma. cebine bütçene göre telefon al
  Cevapla