Konya'ya 44,7 kilometrelik metro geliyor

Konya'nın dört bir yanını birbirine bağlayacak Konya Metrosu Projesi'ne ilişkin hazırlıkların tamamlandı.

Konya'ya 44,7 kilometrelik metro geliyor
Konya'ya 44,7 kilometrelik metro geliyor
GİRİŞ 10.10.2015 14:10 GÜNCELLEME 10.10.2015 14:10
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

 Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Konya'nın dört bir yanını birbirine bağlayacak Konya Metrosu Projesi'ne ilişkin hazırlıkların tamamlandığını belirterek, 13 Ekim'de etüd, proje ve mühendislik hizmetleri işi ihalesine çıkılacağını söyledi.

Bakan Bilgin, yaptığı açıklamada, Konya'da toplu ulaşımın omurgasını oluşturması için planlanan Konya metro hattı için proje ihale aşamasına geldiklerini ifade ederek, Bakanlığa bağlı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından gerçekleştirilecek Konya Raylı Sistem Hattı Projeleri'nin hazırlanması işiyle ilgili şartname çalışmalarının tamamlandığını bildirdi.

Konya Metro Projesi etüd, proje ve mühendislik hizmetleri eşi ihalesi kapsamında 13 Ekim'de ön yeterlilik tekliflerinin alınacağını anlatan Bilgin, "Konya'nın dört bir yanını birbirine bağlayacak olan Konya metrosunda en önemli adımı atmış bulunuyoruz" dedi.

"44,7 kilometre uzunluğunda olacak"

Söz konusu hattın Konya'da toplu ulaşıma büyük rahatlık getireceğine işaret eden Bilgin, toplam 44,7 kilometre uzunluğunda olacak metro projesinin Konya'ya tek seferde bugüne kadar yapılmış en büyük yatırım olduğunun da altını çizdi.

Konya Metrosu'nu etaplar halinde yapacaklarını belirten Bilgin, proje kapsamında ana hattın güneyde mevcut Gar ve Meram Belediyesi'ne uzayan, kuzeyde ise Beyhekim hastaneler bölgesine de hizmet edecek şekilde 23,9 kilometre ve 26 istasyondan oluşacağını, ikinci hattın ise ring hattı niteliğinde 20,7 kilometre 24 istasyondan oluşan Necmettin Erbakan Üniversitesi- Yeni YHT Gar-Fetih Caddesi-Meram Belediyesi hattı olacağını kaydetti.

"İlk etap 2019'da açılıyor"

2016 Yılı Yatırım Programı'na teklif edilen Konya Metro Projesi'nin 2 etap şeklinde yapım ihalesine çıkılacağını anlatan Bilgin, metro hattının ilk etabının 2019'da Şeb-i Arus törenlerine yetiştirmeyi planladıklarını söyledi.

Bakan Bilgin, Konya Metrosu'nun 2030 yılına gelindiğinde yılda ortalama 290 milyon yolcu taşımasını beklediklerinin sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • iki yıldır 4 yıl önce Şikayet Et
  iki yıldır erzincana arbaba ile gidiyorum. şunu fark ettim YHT hattının tüm Köprü ve beton ile ilgili işlemlerin tamamlandığını gördüm. fakat şunu merak ettim acaba kaç metre ray döşendi? Beton kolay hemen ihale et ona buna işi ver şip şak hazır. hani benim YHT nim? İstanbulda Pendik - Kadıköy Banliyo Tren hattı niçin devam etmiyor? acaba Minibüs ve Otobüsçülerin bir parmağı olmasın? RANT RANT RANT. Sayın Topbaş hergün Metro müjdeliyor İstanbullulara. şuraya 15km buraya 30 km felan. Kadıköy Kartal metrosu açılalı en az 3 yıl olmuştur. bu hatta Gebzeye kadar gidecek denildi. ama ne var ki daha kartal pendik hattı (5km) açılmadı.
  Cevapla
 • dikkatli 4 yıl önce Şikayet Et
  Ladik kasabasına kadar gelse ne güzel olur mevlana Hazretlerini ziyarete gelen kardeşler aynı zamanda Ladikli Ahmet Efendi mekanı olan Ladik kasabamızıda metroya binerek ziyaret etseler çok güzel olur. Yetkililere duyurulur...
  Cevapla
 • Gyan 4 yıl önce Şikayet Et
  100 senelik yasak kalktı mı güzel şehrimin üstünden sonunda? Bir asır sonra birileri gördü şu şehri.
  Cevapla