Göçmen kaçakçılığını 2-3 Türk yönetiyor

İzmir’den ‘kaçak göçmen’ haberi yapan Washington Post ‘Ege’de tek göçmen kaybetmemekle’ övünen bir insan kaçakçısının itiraflarını yazdı.

Göçmen kaçakçılığını 2-3 Türk yönetiyor
Göçmen kaçakçılığını 2-3 Türk yönetiyor
GİRİŞ 12.09.2015 09:31 GÜNCELLEME 12.09.2015 09:31
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İzmir’den ‘kaçak göçmenhaberi yapan Washington Post gazetesi ‘Ege’de tek göçmen kaybetmemekle’ övünen bir insan kaçakçısının “Bu işi 2-3 güçlü Türk yönetiyor” sözlerine yer verdi. Habere göre bu yaz insan kaçakçıları bu işten en az 300 milyon dolar kazandı.

ABD’nin etkin gazetelerinden Washington Post, Suriyeli ve Afgan mültecilerin Türkiye’den başlayan Avrupa’ya ‘zorlu ve zorunlu göçlerini’ sayfalarına taşıdı.
Bu amaçla İzmir’e bir muhabirini gönderen Washington Post, birçok kaçak göçmen için zorlu ve hayati tehlike taşıyan yolculuğun, küçük bir otelde, bir kaçakçıyı ziyaretle başladığını bildirdi.

SORMADAN GÖSTERİYORLAR

Bu insan kaçakçısını bulmanın hiç de zor olmadığına dikkat çeken Washington Post muhabiri, oteldeki resepsiyon görevlisinin, gelenlere, “Kaçakçının odası şurada” diye, sormadan söylediğini kaydetti. Haberine göre, Suriye’nin Azez kentinden gelen 40 yaşındaki bu adam, şimdi Türkiye’den Yunanistan’a mülteci taşıyor. Washington Post muhabirine, şimdiye kadar denizde tek bir yolcu kaybetmediğini, müşterilerinin yüzde 90’ını ilk yolculuklarında karşıya geçirmeyi başardığını anlatan kaçakçı, haberde, “İş yaparken itibar her şey. Ve benim de iyi bir adım var” ifadesini kullanıyor.

3 TÜRK KONTROL EDİYOR

Haberinde, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin, bu yıl sadece Türkiye’den 258 bin kaçak göçmenin botlarla Ege’yi geçtiğini raporlaştırdığını hatırlatan Washington Post’ta, şu hesap yer alıyor: “Kaçak göçmenlerden Yunan adalarına geçiş için kişi başı 1200 dolar alındığı düşünülürse bu, sadece bu yaz boyunca aşağı yukarı 300 milyon dolarlık bir ekonomi anlamına geliyor.”

Habere, yaklaşan kış nedeniyle havalar bozmadan çok sayıda kaçak göçmenin Yunan adalarına geçmek istediği, İzmir’e doğru akan insanlar nedeniyle ‘geçiş ücreti’nin de 1300 dolara çıktığı belirtiliyor. Geçen yıl bu rakamın kişi başı 900 dolar olduğuna değinen Washington Post,  kaçakçının anlatımıyla, bir tekneyi yüzdürmenin 40 bin dolara mal olduğunu ve kaçakçılık zincirine pay verildiğini de söylüyor. Adı açıklanmayan 40 yaşındaki kaçakçıya göre, nihayetinde bu kaçakçılık ağının tamamını, ‘Çok güçlü iki ya da üç Türk’ kontrol ediyor.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • fuat 6 yıl önce Şikayet Et
  mesele kaçakçıların türk olup olmaması değilki mesele vicdan meselesi kaçakçılar batırmıyor sonuçta botları, gemileri avrupadaki devletler batırıyor göçmenler gelmesinler diye
  Cevapla
 • Öztürk 6 yıl önce Şikayet Et
  Bu haberle Ülkemizi karalamaya calisan Siyonistlerin güdümündeki bir gazetenin haberine inanmayalim. Bu insantacirleri organisationu tamamen CIA tarafindan yönetiliyor ve amaci ise Avrupa Birligini, özelliklede Almanyayi zayiflatmak. Eger dikkat edilirse göcmelerden neredeyse yüzde 80 Almanyaya gitmek istiyor. Bu durum sadece Amerika ile Avrupa Birliginin arasindaki savasin bir sonucudur. Olayi ayni Kobani de oldugu gibi üzerimize yikmak isteyen Siyonistlerin oyununa gelmeyelim.
  Cevapla
 • waspost 6 yıl önce Şikayet Et
  sarı çizmeli memet ağa.. adı açıklanmamış da mış mış.. washington post yahudidir..
  Cevapla