Tapuda ''sahte vekalet'' oyunu!

Dolandırıcılar şimdi de gayrimenkullere dadandı. Tapudaki eski usulü fırsat bilen dolandırıcılar sahte vekaletnameler ile can yakıyor.

Tapuda ''sahte vekalet'' oyunu!
Tapuda ''sahte vekalet'' oyunu!
GİRİŞ 20.02.2015 10:18 GÜNCELLEME 21.02.2015 10:48
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Kenan Biter'in haberi

Gayrimenkulü olanlar tapuda son durumunu kontrol ettirsin. Çünkü bir zamanlar yatırım olsun diye aldığınız ve değerlensin diye üzerinde bu zamana kadar hiçbir tasarrufta bulunmadığınız gayrimenkulünüz sizden habersiz bir şekilde satılmış olabilir.

Benzer bir durum İstanbul’da yaşayan İşadamı Mahmut Dikmen’in başına geldi. İki farklı arsa için 1 milyon 150 bin TL para ödeyerek tapudan ayrılan Dikmen, aldığı arsaların gerçek sahiplerinin bu durumdan haberi olmadığını öğrenince soluğu savcılıkta aldı. Dikmen'e pahalıya patlayan olay sonrasında tapuda vekaletnamelerin teyidi noktasında kullanılan yöntemin de dolandıcıların ekmeğine yağ sürdüğü görüldü.

Organize bir dolandırıcılık olayının mağduru olan Dikmen’in başından geçenler şöyle gelişti…

1 MİLYON 150 BİN TL KAPTIRDI


İşadamı Mahmut Dikmen, geçtiğimiz ayın sonlarına doğru Beylikdüzü'nde satışta olan iki adet arsanın alımı için emlakçısı aracılığıyla arsa sahipleriyle pazarlık etmeye başladı. Yapılan pazarlıklar sonrasında 1.150.000 TL karşılığında arsaların alımı konusunda anlaşan Dikmen, satın alınan arsaların 26 bin 433 TL’lik harçlarını yatırıp söz konusu bedeli de şahıslara ödeyerek iki adet tapu senedi ile tapu müdürlüğünde ayrıldı.

10 GÜN SONRA KUŞKULANDIRAN GELİŞME

Tapuyu aldıktan yaklaşık 10 gün sonra satın aldığı arsalar ile ilgili inşaat ruhsatının alındığı ve inşaata başlanacağını duyması üzerine arsayı satan kişilere telefonla ulaşmaya çalışan Dikmen, söz konusu kişilere ulaşamayınca işlerin ters gittiğini anlayarak durumu avukatı ile paylaştı.

DOLANDIRILDIĞINI NOTERDE ANLADI

Avukatının tapuda işlem yapılan vekâletname ile noterdeki vekâletnamenin aslının karşılaştırılmasını istemesi üzerine bu seferde hiç vakit kaybetmeden vekâletin düzenlendiği Kartal’daki 9. Notere giden Dikmen, burada yapılan karşılaştırma sonrasında resmen dolandırıldığını anladı.

SAHTE VEKÂLETNAME!

Noterde yapılan karşılaştırmada tapuya verilen vekâletname fotokopisi ile mevcut vekâletname arasında resim ve imza farklılığı olduğu ortaya çıkarken yapılan incelemede
sahte nüfus cüzdanıyla sahte vekâletname hazırlatıldığı tespit edildi.

ASIL SAHİPLERİ YURTDIŞINDAN GELDİ

Olayın ortaya çıkması sonrasında Noter yetkilileri arsaların yurtdışında yaşayan gerçek sahiplerine ulaştı. Sahte vekâletnameyle tapuda arsalarının satıldığını öğrenen hak sahipleri ise ilk uçakla Türkiye’ye geldi.

SAVCILIĞA ŞİKÂYETTE BULUNDULAR

Arsanın gerçek sahipleri Gezide Temel ve eşi İbrahim Temel ile birlikte dolandırılan İşadamı Mahmut Dikmen yaşananlar üzerine Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na giderek sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

ŞAŞIRTAN DETAY!

Organize bir şekilde hareket eden 5 kişilik çetenin arsa sahibinin kimlik bilgilerini ve tapu fotoğraflarını ele geçirmenin yanı sıra yurtdışında yaşadığı evin adresini, telefonunu, hatta arsa sahibinin okuryazar olmadığı gibi kişisel bilgilerini de biliyor olması şaşkınlık yaratırken, şebekenin kurumlarla bağlantılı olma ihtimalini de gündeme getirdi.

DOLANDIRICININ EKMEĞİNE YAĞ SÜREN YÖNTEM

Yaşanan dolandırıcılık olayı sonrasında tapu müdürlüğünde vekâletname teyit işleminde kullanılan yöntemin de dolandırıcıların ekmeğine yağ sürdüğü görüldü. Satışa konu vekâletnamenin gerçek olup olmadığının Noter'den teyidi tapu yetkilileri tarafından eski usulle yani telefonla bir takım sorular yöneltilerek yapılıyor.

Oysa bu işlem faks, email vs... gibi evrakın görülebileceği yöntemlerle teyit edilmiş olsaydı dolandırıcılar tapuda kıskıvrak yakalanabilirdi. (Kenan Biter / Haber7)

kenan.biter@haber7.com

KAYNAK: HABER7

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • şahin 3 yıl önce Şikayet Et
  Noterler işlerine gelmediği için rantları elden gidecek diye bilgi paylaşımına yanaşmıyorlar bizde istiyoruz vekaletin elektronik imzalı ve görüntülü teyidini ama nerde
  Cevapla
 • orkan bakırcı 4 yıl önce Şikayet Et
  bunu yapanlar hala daha dolaşıyorlar
  Cevapla
 • merdim 4 yıl önce Şikayet Et
  bunu yapanları biliyorum ben
  Cevapla
 • suat 2 ay önce Şikayet Et
  kim ?
  Cevapla
 • katip 5 yıl önce Şikayet Et
  işin çözümü yeni kimliklerdir.Devlet artık biran önce parmak izi tanımlı kimlikleri dağıtsın..
  Cevapla
 • sebahattin 5 yıl önce Şikayet Et
  devletin suçu...devlet adam gibi sistem yapsin sahteciliği önlesin.milyonşarca harç alınıyor tapu işşemlerdinden..elektronik ortamda bağlarsın bütün kurumları birbirine ..tapu vekaleti sistem üzerinden görür noterde rahat eder tapu memuru da ..ha bunun yanında milyonların döndüğü bir sektörde sen çalıştıracağın adamlarada adam gibi bakacaksın onların alın terlerinin haklkını ödeyeceksin..ondan sonra sorumsuz davrananların ümüğünü sıkacaksın..üç kuruşa ,ilkel ,şartlarda ,eski yöntemlerle kısıtlı yöntemlerle bu işler bu kadar olur..
  Cevapla
 • Yusuf 5 yıl önce Şikayet Et
  Çok doğru söylüyorsunuz. Devletin Hiçbir sistemi yok. Özellikle hükümet belkide sevdiğimiz insanlar veya deger verdiğimiz, belkide öyle zannettiğimiz olsa da bu yanlışların tek sebebidirler. işine gelmedikleri hiçbir sistemi düzeltmediler. Hatta düzeltecek kapasiteleri yok. Devlet Suclu üretir durumda ve suc uretir durumdadır. Belediyelerin, noterlerin ve tapu dairelerinin hatta devlet kurumlarının SİSTEM sizlikten dolayı ürettiği dava sayısı kurumlar başına binlerce adettir. evet. Bir ilçe belediyesi en az senelik 1000-1500 dava üretiyor. Devletin sırtına
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle