İstanbul toplu ulaşımına zam talebi

İstanbul'da halk otobüslerinin bir geçişlik bilet fiyatlarına yüzde 20'lik zam talep edildi.

İstanbul toplu ulaşımına zam talebi
İstanbul toplu ulaşımına zam talebi
GİRİŞ 10.06.2014 11:53 GÜNCELLEME 10.06.2014 11:59
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İstanbul Özel Halk Otobüsü Sahipleri ve İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı İsmail Yüksel, 1.95 lira olarak uygulanan bir yolcu bedelinin en az yüzde 20 artışla 2.35 lira olmasını, aktarma ve aylık mavi akbil ücretlerinde de en az yüzde 15 artış yapılmasını istedi.

Yüksel, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul'da yaklaşık 21 ay önce düzenlenen toplu taşıma ücret tarifesinin, yolcu taşıma maliyetlerindeki artışa rağmen geçerliliğini koruduğunu belirtti.

Özel halk otobüsü işleticisi esnaf açısından yolcu gelirlerinin işletme maliyetlerinin gerisinde kalmasının önemli sorunlar yarattığını kaydeden Yüksel, özel halk otobüslerinin engellilerin erişimine uygun araçlarla değiştirilmesi zorunluluğu, sosyal politikalar nedeniyle indirimli ve ücretsiz yolculuk oranlarının anormal artışının işletme dengelerini bozduğunu aktardı.

İsmail Yüksel, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğü'nce 1.95 lira olarak uygulanan bir yolcu bedelinin en az yüzde 20 artışla 2.35 lira olması gerekmektedir. Aynı şekilde aktarma ve aylık mavi akbil ücretlerinde de en az yüzde 15 artış yapılmalıdır. Özel halk otobüsü işleticilerinin gelir gider dengesinin kurulması, araçların hızla yenilenmesi için ücret tarifesindeki artış kaçınılmazdır. Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir an önce tarife düzenlenmesine gidilmeli ve ücret tarifesinde değişiklik taleplerimiz sonuçlandırılmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
zam toplu ulaşım
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Murat Turk 6 yıl önce Şikayet Et
    petrol ucuzluyor. petrol ucuzluyor bunlar indirim yapacagina zam istiyorlar herkesi tekrar otomobillerine döndürmeye çalışıyorlar galiba
    Cevapla