Kapatılan sitelere VPN ile bağlananlar tehlikede!

Erişim engelli sitelere VPN üzerinden bağlananların kişisel tüm bilgilerinin her an çalınma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

Kapatılan sitelere VPN ile bağlananlar tehlikede!
Kapatılan sitelere VPN ile bağlananlar tehlikede!
GİRİŞ 28.03.2014 12:57 GÜNCELLEME 28.03.2014 17:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kenan Biter'in haberi

Türkiye'de bazı sitelerin Yargı destekli alınan kararlar doğrultusunda erişime engellemesi ile
ortaya çıkan farklı bağlantı yolları kişisel bilgilerinizi tehlikeye atıyor.

Geçtiğimizi günlerde alınan kararlar çerçevesinde erişime engellenen Twitter ve Youtube gibi sitelere bağlanmak için binlerce kişi DNS ayarlarını değiştirip farklı VPN'ler (Virtual Private Network) üzerinden bağlanma yollarını denemeye başladı.

Ancak internette istediğiniz siteye erişim sağlamak üzere indirdiğiniz uygulamalar üzerinden bağlandığınız VPN'ler kötü niyetli kişiler tarafından yönetilmesi halinde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

Çünkü isteyen rahatlıkla yurtdışında bir sunucu satın alabiliyor ve bunu free kullanıma yani ücretsiz VPN şeklinde herkesin kullanımına açabiliyor. Hal böyle olunca da vatandaş bağlantı gerçekleştirdiği sunucunun sahibine bir nevi kendisini teslim etmiş oluyor.

GÜVENLİK UZMANINDAN UYARI!

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Bilgi Güvenliği Akademisi uzmanlarından Security Manager Celal Erdik de vatandaşlara VPN noktasında uyarıda bulundu.

Erdik, yurtdışı kaynaklı VPN'ler üzerinden gerçekleştirilen bağlantıların kişisel bilgisayarları tehlikeye açık konuma getirdiğini ve bilgilere rahatlıkla erişim sağlanmasına imkân tanıdığını söyledi.

VPN bağlantısını, ''VPN dışarıda bir sunucu oluyor ve IP'si de yurtdışında oluyor. Tüm trafiğiniz bu sunucu üzerinden gerçekleşiyor. Yani siz burada bir siteye bağlanmak istediğinizde yurtdışındaki bir IP üzerinden bağlanmış oluyorsunuz.'' şeklinde açıklayan Erdik, o yüzden trafiğin normal bir kanal üzerinden gitmediğini ve herhangi bir VPN üzerinden veya profil üzerinden yani başka kişilerin bilgisayarları üzerinden gerçekleştiğini söyledi.

BİLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR

Bundan dolayı VPN bağlantısının gerçekleştirildiği sunucu sahiplerinin istedikleri zaman tüm bilgilere rahatlıkla erişebileceğini ifade eden Erdik, ''Onun için kullanıcılar internet bankacılığı işlemlerini veya diğer işlemlerini bu VPN'ler üzerinden yaparsa tüm bilgileri tehdit altına girer. Şifreleri rahatlıkla çalınabilir. Kişisel bilgileri sızdırılabilir.'' dedi.

MUTLAKA DEVRE DIŞI BIRAKIN!

Vatandaşların kötü niyetli erişimlere alet olmamak için kendi sunucularını satın alıp kendi sunucuları üzerinden trafiklerini akıtması gerektiğini ifade eden Erdik,  farklı VPN'ler üzerinden gerçekleştirilen erişimlerde internet ve mobil bankacılık uygulamalarının mutlaka devre dışı bırakılması gerektiğini vurguladı.

kenan.biter@haber7.com

 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 5
 • hakan ertürk 8 yıl önce Şikayet Et
  "tor browser". "tor browser"ı tavsiye ederim..hem telefonda hem bilgisayarda..heryere "direk" girebiliyosunuz..
  Cevapla
 • Çetin Ceviz 8 yıl önce Şikayet Et
  bu haber çok da önemli değil; sebebi ise.... zaten twitter, youtube, facebook gibi sitelere kayıt yapan herkes bilgilerini aynı zamanda abd ile paylaşmış oluyor. abd bildikten sonra gizli neyimiz kalıyor ki!!
  Cevapla
 • muharrem tosun 8 yıl önce Şikayet Et
  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ Bismillahirrahmanirrahim . girenlerin nesi kalmış oluyorki yalanlara itibar eden lerin nesi vardır . kişisel bilğileri kaptırırlar sonrada başbakanımızdan bilirler bu densiizler.
  Cevapla
 • Kaşif Feridun MANAV 8 yıl önce Şikayet Et
  Neyse ki hesabımı kapattım... Adamlar kanun yolsuzluğu yaparken babasının şirket sitesiymiş gibi bir kesimin sesi cırtlak bir tonda gürleyecek benim ve dostlarımın hesabı açık kalacak, şu ana kadar arkadaşlarımla birlikte 18 hesap kapattık ve henüz ölmedik. Yani Twitersızda yaşanılıyormuş.. :)
  Cevapla
 • fetih1453 8 yıl önce Şikayet Et
  keşke çalınsa.... özgürlüğün tadını fazladan çıkarmanın nasıl bir şey olduğunu anlarlar...
  Cevapla