Kamuda lojman cep ve araç sayısı arttı

İki yıl önce kamu, elindeki lojmanların satışını hızlandırma kararı aldı ama sonuçlar bunun gerçekleşmediğini gösteriyor. Toplam sayı artarken, MSB hariç satış da yüzde 1,6'da kaldı. Taşıt ve cep telefonunda da artış var.

Kamuda lojman cep ve araç sayısı arttı
Kamuda lojman cep ve araç sayısı arttı
GİRİŞ 27.10.2013 07:39 GÜNCELLEME 27.10.2013 07:56
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Kamuda savurganlığın azaltılması amacıyla hız verilen son lojman ve sosyal tesis satışından beklenen sonuç alınamadı. 2014 bütçe tasarısı ile Maliye Bakanlığı verileri üzerinden yapılan hesaplamalara göre satışı hızlandırma kararının alındığı son 2 yılda lojman sayısı azalacağı yerde arttı, portföye net 7 bin 815 yeni lojman eklendi. Haziran 2011'den bu yana üniversiteler hariç kamudaki toplam lojman sayısı 235 bin 377'ye çıktı.

182 bin 662 lojman

Lojman sayısındaki artış, büyük ölçüde Milli Savunma Bakanlığı (MSB) için son iki yılda yaptırılan 10 bin 720 yeni lojmandan kaynaklandı. Ancak, MSB tablonun dışında bırakıldığında dahi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in uyarılarına rağmen lojman satışının istenilen seviyeye ulaşmadığı görülüyor. Son 2 yılda MSB hariç kamunun elindeki toplam lojman sayısı yüzde 1,6 azalışla 185 bin 567'den 182 bin 662'ye düştü.

Kamunun sahip olduğu toplam lojman sayısı, her 10 memurdan yaklaşık 1'inin lojmanlarda ikamet ettiğini gösteriyor. Lojmanlarda oturan memurların önemli bir bölümünün ise kendi evinin olduğu biliniyor. Son iki yılda özellikle Maliye, Adalet, Gümrük ve Ticaret, Sağlık bakanlıklarıyla TBMM, Danıştay ve Kamu Düzeni Müsteşarlığı gibi kurumların lojman sayısında önemli artışlar oldu.

4 ‘sosyal'den biri

Son iki yılda kamudaki kamp ve sosyal tesislerin ise 617'si satıldı. Halen satılmayı bekleyen sosyal tesis sayısı 2 bin 783'ten 2 bin 166'ya düştü. Son veriler, satışları hızlandırma kararının lojmanlardan çok sosyal tesislerde sonuç verdiğini, iki yıl içinde her 4 sosyal tesisten 1'inin satıldığını gösteriyor.

Makam aracı 100 bin

Verilere göre aynı dönemde kamunun elindeki taşıt sayısı 83 bin 357'den 87 bin 859'a çıktı. Taşıt sayısını son 2 yılda net 4 bin 502 arttı. İlave olarak dışarıdan kiraladığı 12 bin ilave araçla da taşıt saltanatına destek sağlıyor.

‘Bedava telefon' yüzde 58 çoğaldı

Memurların elinde bulunan ve faturası devlet tarafından ödenen cep telefonu sayısında olağanüstü artış olduğunu da gözler önüne serdi. Bütçe verilerine göre son 2 yılda memurların "bedava" kullandığı cep telefonu sayısı 7 bin 178'den 11 bin 184'e çıktı. Yüzde 55,8'lik bu artış sonucunda 4 bin 502 memur daha, faturası devlet tarafından ödenen telefona kavuştu.

KAYNAK: BUGÜN
ETİKETLER
araba
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • H.İsmail ARSLANTAŞ 6 yıl önce Şikayet Et
  Kamuda Lojmana Son. AKP iktidarının güya en önemli vaatlerinden biri idi; satış gerçekleşmediği gibi yapılan lojman sayısı daha da artıyor. Kurumların yaptırdığı lojmanların yanı sıra bir de kiralama yöntemi var ki evlere şenlik. Adam bürokratını üzer mi canım!!! Cumhurbaşkanı hariç kimseye lojman verilmemeli. Efendim özel görevde olanlar, askerler, yok emniyet mensupları... geçin bunları. bunun yerine memurun maaşına makul bir miktar artış sağlamak daha mantıklı.
  Cevapla
 • hasan tutkun 6 yıl önce Şikayet Et
  meb gelen vurur giden vurur. herkesin gücü meb e diğer bakanlıklar sallasın mebdekiler oynasın
  Cevapla
 • Efe Kaan 6 yıl önce Şikayet Et
  Ultra lüks kiralıklar. lojmanlardan ziyade birde Ankara'da kiralanan ultra lüks daireler kiraları aylık 3000. Tl den başlayan, 6 lira devletten maaş al, ama git aylık 3000 tl kiraya otur devlet ödesin.
  Cevapla
 • Abdullah Genc 6 yıl önce Şikayet Et
  Belde ve köylere amenna ama.... Köy öğretmenleri onca fedakarlığa katlanıyor, lojmanları kesinlikle olmalı. Küçük beldelerin de hakeza. Ama köyde asker yok, köyde emniyet teşkilatı yok. Köyüyle beldesiyle, ilçesiyle doğudaki tüm lojmanları da geçtim; ama batıdaki, tatil beldelerindeki, şehirlerdeki lojmanlar neyin nesi, ODTÜ'deki orman içi lojmanlar neyin nesi, 5-10 bin TL maaş alan memura makam aracı neyin nesi??!! Allah'tan korkmaz kuldan utanmaz bürokrasiye dur diyecek babayiğit yok mudur Allah aşkına?!! Devletin malına deniz gözüyle bakan bu kadar mı canlı var Allah aşkına?!!
  Cevapla
 • bgungor 6 yıl önce Şikayet Et
  Memur cennetine hoş geldiniz.. Devlet çalışanından tırsarmı ama memura gelen kısıtlamalar dan hemen vazgeçilir,sanki devlet onların, dokunulmazlıkları var,çiflik !!! çalışıyo karşılığını alıyo,niye bu imtiyazlar demokraside ayrıcalık olurmu, Yanlış yapsada dokunamazsın ,işten atamazsın yerini lütfenle değiştiriler,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle