İzmir Valisi'nin EXPO 2020 endişesi

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Gezi parkı odaklı kentte meydana gelen olaylar sırasında, İzmir'in başta EXPO 2020 olamak üzere uluslararası projeleri açısından endişe duyduğunu bildirdi.

İzmir Valisi'nin  EXPO 2020 endişesi
İzmir Valisi'nin EXPO 2020 endişesi
GİRİŞ 25.06.2013 14:37 GÜNCELLEME 25.06.2013 14:37

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İzmir Şubesi Başkanı Halil İbrahim Hüner, yönetim kurulları üyeleriyle birlikte Vali Toprak'ı makamında ziyaret ederek, görevinde başarılar diledi.

Sertel, ziyarette yaptığı konuşmada, İzmir basının kendine özgü, çok demokratik ve özgür bir yapısı bulunduğunu ifade ederek, Vali Toprak'ı önceki görev yerlerinde basınla olan ilişkilerini de dikkate alarak, kamu görevi yapan gazetecilerin sahada özgürce çalışabilmelerinin teminatı olarak gördüklerini söyledi.

Vali Toprak da kamuoyunun doğru, eksiksiz ve zananında bilgilendirilmesi noktasında çalışan gazetecilerin, bir kamu görevini ifa ettiklerini belirterek, bu bilinçle önceki görev yerlerinde olduğu gibi İzmir'de de basınla uyumlu bir çalışma yürüteceklerine olan inancını dile getirdi.

İdare olarak her zaman yapıcı eleştiriye açık olduklarını kaydeden Toprak, şöyle konuştu:

"Şüphesiz çalışırken eksiklikler, aksaklıkalar olabilir. Doğru kamu yayıncığılı olarak, bunu kamu adına haberleştirmek önemli bir görev. Onun için işinizi kolaylaştırılması noktasında bu katkıyı, daha önceki görev yaptığımız yerlerde verdiğimiz gibi burada da vereceğimiziden emin olmanızı isteriz. Yapıcı eleştiri olması kaydıyla her zaman yüreğimiz açık, alınmayız. Bizatihi eğer bir eleştiri varsa, bizim idare olarak mesuliyetemiz ve yükümlülüklerimiz çerzevesinde düzeltmemiz gereken bir konu varsa, o yönüyle alıp bakarız. Eleştiri olacaktır. Belki bazen farklı anlayışlarla bilgi eksikliği nedeniyle bir takım bilgi aktarımları da olabilecektir, onu da telafi edeceğiz, eksikliğini gidereceğiz."

- Gezi Parkı odaklı gelişmeler

Toprak, İGC Başkanı Sertel'in İzmir'de göreve başladığı 31 Mayıs'ta başlayan Gezi Parkı odaklı eylemlere ilişkin bir sorusu üzerine, İzmir'de yaşanan olayların kendisi için şaşırtıcı olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Geldimizde Türkiye geneliyle birlikte burada da bir hareketlenme oldu. Dedim ki, 'herhalde ben bir rüya görüyorum, hala geldiğim yerdeyim'. Sonra çok şükür, aklıselim galip geliyor. Demokratik duruş, davranış, söylem ve yaklaşım mutlaka olacaktır ama ve asla ve asla şiddeti çağrıştırmadan, şidedet konu olmadan, üzmeden, kırmadan. Şu fani dünyada yaşıyoruz, güzelliklerle anılmak gerekiyor."

Olayların İzmir'in EXPO 2020 başta olamak üzere uluslararası projelerine, hedeflerine zarar vermesinden endişe duyduğunu da dile getiren Toprak, "(Olaylar) Biraz beni endişelendirmedi değil, açık ve net söyleyeyim. Çünkü İzmir'in gündeminde çok önemli projeleri, hedefleri var. Bu yapılar çok kırılgandır" dedi.

Toprak, vatandaşların demokratik olarak her konuda tepkilerini ortaya koymalarında bir sıkıntı olmadığını, ancak bunun hiçbir zaman şidedete dönüşmemesi gerektiğini kaydetti.

Mustafa Toprak, bir soru üzerine, basına yansıyan görüntülerle ortaya çıkan ve olaylara müdahale sırasında ellerinde sopalar bulunan sivil giysili kişiler hakkında başlatılan soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

TGS İzmir Şubesi Başkanı Hüner ise gazetecilerin doğru bilgiye ulaşabilmelerinin ve özgürce görev yapabilmelerinin önemine işaret etti.

İzmir'de yaşanan olaylar sırasında bazı gazetecilerin, güvenlik güçlerinin kötü muamelesine maruz kaldığını belirten Hüner, bu gibi olayların bir daha yaşanmaması noktasında İzmir Valisi Toprak'tan önlem alınması talep etti.

KAYNAK: AA