3. köprüde görülmemiş teknoloji

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, 29 Mayıs'ta temeli atılacak İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün, teknik özellikleri bakımından dünyada ilk olacağını bildirdi.

3. köprüde görülmemiş teknoloji
3. köprüde görülmemiş teknoloji
GİRİŞ 26.05.2013 18:44 GÜNCELLEME 27.05.2013 14:30
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan,  İstanbul Boğazı'na inşa edilecek 3. köprünün yapımını da içeren ''Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Odayeri-Paşaköy Kesimi''nin temel atma töreninin 29 Mayıs'ta yapılacağını kaydetti.

İhaleyi alan ortak girişim grubunun Korelilerle anlaştığını belirten Turhan, "3. köprünün temelden üstteki kısmını yani kuleleri, tabliyeleri, kabloları, askı halatları dahil Koreli firma Hyundai ve SK firmalarıyla anlaştılar. Koreliler şu anda şantiyede çalışıyorlar. Firma, temellerin kazılarını tamamladı. Temel kotu, zemin seviyesine geldiğinde kayar kalıpla beton işlerini ve diğer köprünün kesimlerinin beton dökümüne başlanacak" diye konuştu.

3. köprünün boyutları, ölçüleri ve hizmet bakımından diğer köprülerden farklılık arz ettiğini anlatan Turhan, "Köprü tabliyesi, çok şeritli olacak. Tabliye üzerinde (2x4 araç yolu, 2x1 raylı sistem) 8 şerit araç yolu, 2 hat demiryolu yer alması nedeniyle 59 metre tabliye genişliğiyle dünyanın ilk köprüsü olacak. Raylı geçiş sisteminin aynı tabliyede olması nedeniyle de köprü dünyada ilk olacak. 320 metre kule yüksekliği olacak" ifadelerini kullandı.

Dünyadaki son teknolojinin kullanılacağı 3. köprüde bin 408 metre açıklıklı ve tek tabliye olarak inşa edilmesi nedeniyle köprünün hem asma hem de eğik kablolarla takviye özelliğinin olacağını bildiren Turhan, "Köprünün tabliyesini askı halatlar taşırken, eğik kablolarla tabliyenin rijitliği yani sağlamlığı pekiştirilecek. Yük altında deformasyon olmaması sağlanacak. Tabliyeden gelen yükler arasında denge sağlanacak ve yükler ana kuleye aktarılmış olacak" diye konuştu.

LONDRA İLE PEKİN'İ BAĞLAYACAK

29 Ekim'de hizmete girecek olan Marmaray'ın "Londra ile Pekin"i birbirine bağlayacağını anlatan Turhan, "Marmaray hattında çok yoğun bir trafik olacak. Bu nedenle Marmaray üzerindeki uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı, 2015 yılında hizmete girmesi planlanan 3. köprü üzerinden geçecek raylı siteme kaydırılırsa, 3. köprü de Londra ile Pekin'i birbirine bağlamış olacak" dedi. Turhan, 3. köprünün sadece Asya ile Avrupa'yı lastik tekerlekli olarak değil, aynı zamanda raylı sistemle de bağlayacağını ifade etti.

YORUMLAR 24
 • HalitBinVelit 10 yıl önce Şikayet Et
  ak parti türkiyeye hizmetleri ile büyülüyor...... ...Helal olsun?...ak parti türkiyeye 100 yılımızın en çok hizmet yapan partisidir....
  Cevapla
 • Muhammed Faruk Dağcı 10 yıl önce Şikayet Et
  40 gerideydik ....... Partici değilim. Bir kişinin doğruları ile yanlışları karşılaştırıp ona göre değerlendirilmelidir. AKP ninde doğruları yanlışlarının yanında fazla gözüktüğünden Bu köprüyüde ÇOK görmeyin lütfen . Bizim neyimiz eksik. Yıllarca İMF nin kapısında el açıp divan durmadıkmı ? Yıllarca Hasan ,Hüseyin yedi cezasını bu halk çekmedimi ? Bir araba alıp borcunu iki kat ödemedikmi ? Yıllarca darbeler ile bu ülke sürekli geriye gitmedimi ? Bıktık osandık ,Başka ülkelere biz imrenmeyelim, başkaları bize imrensin ,başkaları bize güvensin....
  Cevapla
 • mehmet aksu 10 yıl önce Şikayet Et
  vallahi normal karşılamaya başladık. eskiden bir köprü yapılınca 10-20 yıl onun lafını yapardık. şimdi marmaray,3.köprü,metrolar yapılıyor ama normal birşeymiş gibi geliyor.
  Cevapla
 • Sahra- 10 yıl önce Şikayet Et
  köprünün adı da Ayasofya olsun... amorti gibi,bir nevi teselli ikramiyesi..misilleme amaçlı..
  Cevapla
 • Sahra- 10 yıl önce Şikayet Et
  :)). ilk atlayacak vatandaşın ismi konsun. harika fikir master..:)aslında teknolojik köprüye böyle bir özellik de eklenmekiydi adam atladığı anda bir mekanizma açılmalı ve adamı mesela kepçe gibi bir aparatla havada tuttuğu gibi bir müddet sallandırmalı ve bir buton olmalı adam havada İstanbul'un kaç bucak olduğunu öğrendiği anda ola ki pişman olursa butona basıp köprüye geri gönderilmeli ve hiçbirşey olmamış gibi yaşamına devam etmeli.şayet inadında ısrarcı ise yine aynı kepçe yardımıyla Maramara'nın serin sularına şefkatle bırakılmalı ve başka köprü arayışı içine girmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle