Akıncı TİHA'ya ilk görev

Pandemiye rağmen üretimini durdurmayan Türk savunma sanayi, 2021'de millî teknoloji hamlesi dâhilinde yoğun mesai harcayacak. Bazı firmalar 24 saat çalışacak. Kara, hava ve deniz platformları için özel tasarlanan birçok yerli silah, bu yıl TSK'da göreve başlıyor. Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) 2021’de TSK’ya teslim edilerek, ilk göreve çıkması bekleniyor.

GİRİŞ 03.01.2021 00:44 GÜNCELLEME 03.01.2021 00:57
Bu Habere 41 Yorum Yapılmış

İnsansız mini tank envantere, zorlu arazi ve iklimler için düşünülen "Gökbey" seri üretime alınacak. ‘Kamikaze drone’lar çeşitlenecek. MAM ailesi yeni kabiliyetler kazanacak. Kargo İHA, Mehmetçiğe lojistik destek sağlayacak. İşte dışa bağımlılığı azaltacak millî projelerden bazıları...

"UÇAK GEMİSİ" DONANMADA

Türkiye gazetesinden Selçuk Böke'nin haberine göre, Türk donanmasına kilometrelerce ötedeki denizlerde bile üstünlük sağlayacak uçak gemisi, "TCG ANADOLU", Donanmaya katılacak. Türkiye'nin ilk ‘uçak gemisi’ ve ‘yüzen ordusu’ TCG ANADOLU; 19 savaş uçağı, çok sayıda taarruz helikopteri, 50 tank, İHA ve SİHA’ları taşıyacak. Bir ay hiç ikmal yapmadan Mavi Vatan’da görev yapacak gemi, ameliyathane, röntgen cihazları, diş tedavi, yoğun bakım ve enfeksiyon odaları dâhil en az 30 yatak kapasiteli bir hastane olarak da insani yardım operasyonlarında hizmet verecek.

"ATAK" GÜÇ DEPOLAYACAK

Terörle mücadelenin simgelerinden T-129 ATAK keşif ve taarruz helikopterleri, lazer ve radar ikaz alıcıları ve yeni telsiz sistemleriyle donatılacakları Faz-2 çalışmalarıyla daha da güçlenecek.

"AKINCI TİHA"YA İLK GÖREV

Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’nın (TİHA) seri üretim testlerinde son aşamaya gelindi. Akıncı TİHA’nın 2021’de TSK’ya teslim edilerek, ilk göreve çıkması bekleniyor. Akıncı TİHA yerli ve millî olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacak.

MEHMETÇİĞE LOJİSTİK DESTEK

Güvenlik güçleri için geliştirilen Kargo İHA'larda bu yıl seri üretim hedefleniyor. 50 kilogram yük taşıyacak Kargo İHA, bir saatlik uçuşla özellikle dağlık arazide iki nokta arasında gerek kapalı kargo bölmesinde, gerekse askıda yük taşıyarak Mehmetçiğe sahada lojistik destek verecek.

İNSANSIZ MİNİ TANK ENVANTERDE

İnsansız Mini Tank Projesi, ASELSAN ile Katmerciler arasında imzalanan seri üretim sözleşmesiyle 2021'de Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim ediliyor. Uzaktan kumanda iletişim dâhil tüm altyapı platformu, Katmerciler tarafından geliştirilen silahlı insansız kara aracı, uzaktan kontrol edilebiliyor, otonom kullanılabiliyor. Zorlu arazide ve iklim şartlarında üstün hareket kabiliyetine sahip sistem, muadilleri arasında üstün özellikleriyle göz dolduruyor.

"AKSUNGUR İHA" HAZIR

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilerek seri üretime alınan "AKSUNGUR İHA", bu sene TSK envanterine girecek bir başka yerli sistem. ANKA Orta İrtifa İnsansız Hava Aracı Projesinden elde edilen tecrübelerle geliştirilen AKSUNGUR İHA; gündüz-gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için tasarlandı.

ALPAGU", "KARGU"YA KATILIYOR

TSK'nın muharebe sahasında etkin kullandığı ‘kamikaze drone’lar, bu yıl çeşitlenecek. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ. (STM), araçların yeteneklerini arttırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Sahada boy gösteren 'Kargu'ya; hafif yapısı, dalış hızı, düşük radar kesit alanı, sürati ve önemli hedeflere noktasal tahribat veren 'Alpagu' da kısa zamanda eşlik edecek.

"GÖKBEY"E SERİ ÜRETİM

En zorlu iklim ve coğrafyalarda, yüksek irtifa ve sıcaklıkta etkin faaliyet göstermek üzere yerli imkânlarla üretilen ilk Genel Maksat Helikopteri, GÖKBEY bu sene içinde seri üretime geçiyor.

"AKYA TORPİDO" TSK'DA

Türkiye'nin ağır sınıftaki ilk torpido mühimmatının geliştirilmesini içeren AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi, ROKETSAN ana yükleniciliğinde başarıyla devam ediyor. Projenin bu yıl TSK envanterindeki yerini alması bekleniyor.

YENİ ÜYE "SUNGUR"

ROKETSAN'ın yerli savunma sanayi paydaşlarıyla geliştirdiği, portatif özelliğiyle kara, hava ve deniz platformlarına entegre olabilen, katmanlı hava savunma ailesinin yeni üyesi "Sungur" ise başarılı test atışları sonrası TSK envanterine girmek için gün sayıyor.

YERLİ FÜZELERİN GÜCÜ ARTACAK

Son dönemde çeşitlenen ve tahrip gücü artan yerli füzeler de envanterdeki yerini almaya hazır. ROKETSAN'ın ürettiği yerli SİHA’larda başarıyla görev yapan Mini Akıllı Mühimmat (MAM) ailesi, gelecek dönemde genişleyip yeni kabiliyetler kazanacak. MAM-L ve MAM-C'nin daha gelişmiş versiyonları bu yıl içinde TSK envanterinde yerini alacak. Füzeler, Akıncı ve Aksungur’da da kullanılabilecek. Yine ROKETSAN'ın geliştirdiği tanksavar füze "KARAOK" ile gemisavar füze "ATMACA" da TSK’nın kullanımına sunulacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 41
 • Arog 3 yıl önce Şikayet Et
  Chp zihniyeti olsa,ne gerek var bunlara bi kac heykel daha yapariz bizi korurlar her turlu saldridan derlerdi.hatta o heykellerle marsi degil jupiterde bile hayat var mi onu bulurlardi...
  Cevapla
 • Necati 3 yıl önce Şikayet Et
  Maşallah.Düşmanlarin kudurması boşuna değil.Günden güne daha da guclenecegiz.Şu uçağı da yaptikmi deymeyin keyfimize
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  TC bu işlere çok geç başladı ama bunada şükür. İsmat İnünü'nün emriyle durdurulan yerli uçak projesi devam etseydi, şimdi çok ileri seviyede olurduk. Arge hocaları ellerinde projeler İnönünün önünde üretim durdu bari arge durmasın diye ağlamışlar ama dinleyen kim. Aynı kafa devam ediyor. Üretim sende olursa sürekli yeni versiyon donanımlar, yeni ve gizli yetenekler gelşitirilir. Hedeflere göre yazılımlar, s,ilahlar, aparatlar.rakibin zayıf yanlarını belirleyerek ona göre geliştirme yapmak, yani dinamik bir yapılanma.
  Cevapla
 • Vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  Cehalet çok kötü birşey ama cahil kişi farkında olmadığı için kendi adına sorun yok ahkam kesebilir.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak eğlenceli heralde habire konuş. Uçak fabrikaları 1950 de kapanmış. İsmet İnönü iktidarı da 1950 Mayıs ta bitmiş.
  Cevapla
 • M.i. 3 yıl önce Şikayet Et
  Artık bu alanda bizde varız yolun başı değil birkaç adım ilerledik durmak yok yol uzun deyip yorulmak yok hedefe koşaçcağız koşmak ne uçacağız aradaki mesafeyi kapadacağız şimdiherşey ilkte tam mükemmel olmayabilir onlar zamanla edinilen deneyim tecrübelerle giderilir önemli mevcut aheengin bozulmaması morel və heyecan
  Cevapla
 • muhendıs 3 yıl önce Şikayet Et
  hainler kudursun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle