Türkiye'ye girişlerde artık zorunlu oldu! Bakan Koca sosyal medyadan açıkladı

Son dakika Haberi; 28 Aralıktan itibaren yurtdışından Türkiye'ye hava yoluyla, 30 Aralıktan itibaren de kara yoluyla gelen her yolcudan son 72 saatte alınmış negatif PCR testi sonuç belgesi istenecek. Son 10 günde İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'da bulunan ve Türkiye'ye gelen kişiler ise hem son 72 saatte yapılmış negatif test sonuçlarını ibraz edecek hem de ikamet edecekleri yerde karantinaya alınacak.

Türkiye'ye girişlerde artık zorunlu oldu! Bakan Koca sosyal medyadan açıkladı
Türkiye'ye girişlerde artık zorunlu oldu! Bakan Koca sosyal medyadan açıkladı
GİRİŞ 25.12.2020 20:33 GÜNCELLEME 25.12.2020 23:18
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

İngiltere ve Danimarka'da koronavirüsün mutasyona uğraması ve hızla yayılması karşısında Türkiye önlemlerini artırıyor. Bu kapsamda Türkiye'ye giriş şartı ile ilgili PCR testi sonuç belgesi uygulaması hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı. 

BAKAN KOCA: YURTDIŞI TEDBİRLERİ ARTIRIYORUZ

Bakan Koca, yaptığı yazılı açıklamada, dünyayı tehdit etmeyi sürdüren Kovid-19 salgınının kontrolüne yönelik en güncel bilimsel gelişmeleri takip ettiklerini ve tedbirleri aldıklarını belirtti.

Tüm dünyada vaka sayılarının artması ve salgının hız kazanması sebebiyle yurt dışından gelişlerde yeni tedbirlere ihtiyaç duyulduğunu aktaran Koca, şunları kaydetti:

"28 Aralık pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye'ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir."

- SON 10 GÜNDE İNGİLTERE, DANİMARKA VE GÜNEY AFRİKA'DAN GELENLERE SIKI TAKIP 

Bakan Koca, son dönemde İngiltere'deki vaka artışları ile ilişkili olduğu bildirilen, mutasyona uğramış SARS-CoV-2 virüsünün Danimarka ve Güney Afrika'da da görüldüğünü hatırlatarak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Virüsün bu yeni değişkeninin ülkemize girişini önlemek için son 10 günde İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'da bulunan ve Türkiye'ye gelen kişiler ise hem son 72 saatte yapılmış negatif test sonuçlarını ibraz edecek hem de ikamet edecekleri yerde karantinaya alınacaktır. Karantinanın 7'nci gününde yapılacak olan 2'nci testleri de negatif çıkarsa karantinaları sonlandırılacak, pozitif çıkarsa tedavi altına alınacaklardır."

UYGULAMA 1 MART'A KADAR SÜRECEK

28 Aralık Pazartesi gününden itibaren yurt dışından hava ile, 30 Aralık tarihinden itibaren ise hava, kara ve deniz yolu ile gelen tüm yolcuların son 72 saatte yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmesi gerekmektedir. Negatif PCR testi sonucunu ibraz etmeyenler Türkiye’ye gelirken uçağa bindirilmeyecektir. Ülkemize girişte hudut kapısında testini ibraz etmeyenler ikamet edecekleri adreslerde karantina altına alınacaktır. Bu uygulama 1 Mart 2021 tarihine kadar devam edecektir.

THY: 27 ARALIK SAAT 21'DEN İTİBAREN UYGULAMA BAŞLIYOR

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Türkiye'ye gelecek yolcular için 72 saatte alınmış PCR(-) sonuç belgesi isteneceğini açıkladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "27 Aralık saat 21'den itibaren yurt dışından hava yolu ile Türkiye'ye giriş yapacak yolcuların ülke girişlerinden önceki son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR testlerini ibraz etmeleri gerekecek" denildi.

Açıklamaya göre negatif test ibraz etmeyen yolcular 7 gün karantinaya alınacak ve uygulama 1 Mart 2021'e kadar sürecek.

THY 3 ÜLKEDEN GELECEK YOLCULAR İÇİN UYARDI

THY, son 72 saatte yapılmış negatif test sonuçlarının ibrazının yanında karantina şartı da konulan İngiltere, Danimarka ve Güney Afrika'dan gelecek yolcular için sosyal medyadan hatırlatma yaptı.

YORUMLAR 53
 • 06 vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Geç kalınmış bir karar.
  Cevapla
 • Senol77 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne yani şu ana kadar uygulanmıyor muydu.....
  Cevapla
 • Isimsiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Bi bu eksikti gurbetciyi dusunen yok
  Cevapla
 • İsmail* 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırdır bazı yorumcular var söylemleri düşündürücü sanırım gurbetçi yakınına hasetlik yapiyor hiç gelmeyin diyor yoksa senin derdin yakının malina göz dikmek olmasin hani gurbet diyarda başına bir iş gelir yada uzun süre gelmez fırsat bu fırsat malını talan ederiz olmasin bırakın bu soylemleri icinizdeki gercek niyet nedir guzel memleketimize senede bir geliriz burnumuzdan getirilir bizmi mahvediyoruz yani Kardeşini aldatan bizden değildir. Unutmayın hasetlik fitne ve fesat Allah cc men ediyor.Kardes olun diyor degilmi Yüce yaradanımız nedir bu ayrılık gayrılık Rızkı veren Allah cc kimseyi dışlamayın.Gurbetciler gariptirlar heryerde.
  Cevapla
 • Emre 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu hiç bir ülkeden almayın , sezon açılıncaya kadar nisan Mayıs ayından sonra komple açın kapıları , bu halka bunu yaşatmayın bakanım günahtır .. geçen sene sezonda hiç bir Antalya bölgesi ve esnafları hiçbirşey kazanamadı tedbiri sıkı tutalım lütfen nisana kadar en azından
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle