Kumpasa geçit yok! Kirli plan tutmadı

Sarraf’ın ABD’de hapisten kurtulmak için yalan söylediğini teyit etmesiyle kumpas davası çökerken, Türkiye aleyhine yürütülen kampanyaya piyasa da geçit vermiyor.

Kumpasa geçit yok! Kirli plan tutmadı
Kumpasa geçit yok! Kirli plan tutmadı
GİRİŞ 07.12.2017 06:58 GÜNCELLEME 07.12.2017 06:58
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD'de yargılanan Reza Sarraf'ın çapraz sorguda hapisten kurtulmak için yalan söylediğini teyit etmesinin ardından kumpas davası resmen çöktü. New York'taki davaya bel bağlayarak Türkiye'de ekonomik ve siyasi kriz çıkarma hevesinde olanlar hayal kırıklığına uğradı. ABD'deki algı operasyonuna piyasa da başladığı günden bu yana prim vermedi. Davaya en başından bu yana prim vermeyen yatırımcıların tutumları ise Türk Lirası varlıkları zirveye taşıdı.

BORSAYA YABANCI HÜCUMU

Borsa İstanbul son bir haftada yüzde 4.11 ile dünyanın en fazla yükselen piyasası oldu. 10-24 Kasım arasında 283 milyon dolarlık net yabancı girişi gerçekleşti. Yılbaşından bu yana net yabancı girişi ise 3 milyar 132 milyon dolarla, 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 340 arttı. 17-25 Aralık'ta olduğu gibi ABD'deki davada da hedef tahtası haline getirilen Halkbank, yılın 11 aylık döneminde 94 milyon dolarla yabancıların en fazla net alım yaptığı hisse oldu. THY ise 711 milyon dolarla en fazla alım yapılan hisse sıralamasında ilk sırada.

YENİ KİMLİK VERİLEBİLİR

ABD'deki davada önceki gün Reza Sarraf'ın ceza almamak için yalan ifade verdiğini teyit eden deliller ortaya çıkmıştı. Sarraf'ın, savcılıkla yaptığı işbirliği anlaşmasının detayları paylaşılmıştı. Buna göre, işbirliği sebebiyle fiziksel bir zarar söz konusu olduğunda savcılık, Sarraf'ın yazılı talebi üzerine kendisinin, ailesinin ve sevdiklerinin güvenliğini sağlamak için makul ve gerekli adımları atacak. Bu adımlar Tanık Koruma Programı'nı da içeriyor. Onaylandığı takdirde Sarraf, ailesi ve sevdiklerine yeni kimlik verilecek ve başka bir yere yerleştirilebilecek.

YORUMLAR 5
 • kır 6 yıl önce Şikayet Et
  artık Dünya 1’den büyüktür deme zamanı
  Cevapla
 • KAPAK 6 yıl önce Şikayet Et
  yaptıkları kumpas abd nin elinde patladi
  Cevapla
 • Hikmet 6 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekçi olalım, bahse konu bankaya yüklü ceza verilecek. Piyasayı da etkileyecek bu durum
  Cevapla
 • milletin ferdi 6 yıl önce Şikayet Et
  Biz de ABD’ye terörü desteklediği için öyle bir ceza keseriz ki aklın durur…
  Cevapla
 • Ali 6 yıl önce Şikayet Et
  Kumpaslar tutmaz ve gerçekler er geç açığa çıkar... İnsanlar kumpas kurmayı çok seviyor. İslam davasına oyunlar oynanıyor. Yılların birikimi okumuş Müslümanlar üzerinden oynanan oyunlar acı ama kanmamalıyız. Müslüman kardeşlerimize şefkatli olmalıyız. Hapislere atılan yaşlıları, bebekleri, masumları unutmamalıyız. Onlara kurulan kumpasların vebalini hiçbirimiz ödeyemeyiz. Müslüman uyanık olmalı... Kumpaslara kanmamalı...
  Cevapla