Taner Yıldız'dan Ermenistan'a uyarı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ermenistan'da ömrünü doldurmasına rağmen çalıştırılmaya devam edilen Metsamor Nükleer Santrali'nin kapatılması gerektiğini belirterek bazı açıklamalar yaptı.

Taner Yıldız'dan Ermenistan'a uyarı
Taner Yıldız'dan Ermenistan'a uyarı
GİRİŞ 31.10.2012 11:49 GÜNCELLEME 31.10.2012 11:49

Taner Yıldız, "Bütün uluslararası toplum nezdinde de bu girişimlerimizi devam ettireceğiz. O santralin kapatılmasını mutlaka hem tavsiye etmemiz hem de bunun gereğini yapmamız gerekiyor" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM'deki Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu öncesinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santrali'nin 10 yıl daha çalıştırılacağı yönünde haberler olduğunu hatırlatması üzerine Yıldız, "Metsamor Santrali biliyorsunuz Iğdır'a 30 kilometre, sınıra 16 kilometre olan ve kapatılması gereken bir santraldi. Ermenistan'ın 'elektriğim yok' gerekçesiyle böyle bir işlem yapmasının Uluslararası Enerji Ajansı'na göre de, Uluslararası Atom Enerji Kurumu'na göre de yanlış olduğunu söylemem lazım.

Yaşını doldurmuş olan, 40 yaşını doldurmuş olan bir santralin artık güvenlik gerekçeleri ortadan kalkmıştır. Onun için bizim Uluslararası Enerji Ajansı'nda bir yaptırımı olmamasına rağmen bu tür söylemlerimizi ve girişimlerimizi devam ettiriyoruz.

Biz Ermenistan'daki bu santralin hiç tereddütsüz kapatılmasını öneriyoruz. Herhangi bir sıkıntının bizi tabi ki etkileyeceğini söylemem lazım. Oradaki herhangi bir sıkıntıyı temenni etmiyorum ama görünen köy de kılavuz istemiyor.

Onun, özellikle de nükleer santrallerin dünyada bir bütünlük oluşturduğu ve 8 bin kilometre ileride dahi olsa, bırakın 30 kilometre yanı başımızdakini hepimizi ilgilendirdiğini gördük; Fukuşima'da, Japonya'da olan kazanın...

O açıdan biz daha üst düzeyde ve bütün uluslararası toplum nezdinde de bu girişimlerimizi devam ettireceğiz. O santralin kapatılmasını mutlaka hem tavsiye etmemiz hem de bunun gereğini yapmamız gerekiyor."

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR