Katar'da inşaat masrafları arttı

İnşaat malzemeleri maliyeti açısından Körfez ülkeleri arasında en pahalı piyasanın Katar'da olduğu bildirildi.

Katar'da inşaat masrafları arttı
Katar'da inşaat masrafları arttı
GİRİŞ 28.10.2012 03:06 GÜNCELLEME 28.10.2012 05:05

İnşaat malzemeleri maliyeti açısından Körfez ülkeleri arasında en pahalı piyasanın Katar'da olduğu bildirildi.

Dubai merkezli medya şirketi MEED tarafından yayınlanan üçüncü çeyrek inşaat masrafları ve geleceği raporuna göre Katar'da inşaat malzemelerinin maliyeti Birleşik Arap Emirlikleri'nden yüzde 12, Suudi Arabistan'dan da yüzde 4,5 daha pahalı. Benzer şekilde Katar'da inşaat demirinin ton fiyatı BAE'den yüzde 32, çimentonun fiyatı ise yüzde 28,6 daha pahalı.

2022 FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar'da hızlanan inşaat piyasasının malzeme maliyetlerini de yükselttiği ifade ediliyor.

MEED müdürlerinden Emil Rademeyer, demire olan talebin devamlı artması ve inşaatlara yapılacak harcamalardaki yükselme beklentisi nedeniyle Katar'da maliyetlerin diğer ülkelere kıyasla daha fazla olduğunu ve tırmanmaya devam ettiğini söyledi.

Araştırmada altı Körfez ülkesi için beş yıllık inşaat maliyet tahminlerine yer verildi. Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'daki malzeme maliyetleri, işçilik, petrol ve ekipman masrafları karşılaştırıldı.

Buna göre Suudi Arabistan'da çimentoya olan talep 2015'te zirve yapacak. Körfez'de en pahalı işçilik maliyeti ise yine Suudi Arabistan'da. Krallıktaki işçilik maliyetleri BAE'den yüzde 18, Katar'dan yüzde 51 daha pahalı. Bunun önemli sebeplerinden bir tanesinin diğer Körfez ülkelerine kıyasla Suudi Arabistan'da daha az sayıda yabancı işçi olması gösteriliyor. Körfez'de inşaatlarda genellikle Asya ülkelerinden gelen yabancı işçiler çalıştırılıyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ