TOKİ açık arttırma ile 23 ilde 284 arsa satacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ); İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep gibi büyük şehirlerin de aralarında bulunduğu 23 ilde açık arttırma ile 284 arsayı satışa çıkarıyor.

TOKİ açık arttırma ile 23 ilde 284 arsa satacak
TOKİ açık arttırma ile 23 ilde 284 arsa satacak
GİRİŞ 28.08.2012 12:40 GÜNCELLEME 28.08.2012 12:40

Yüzde 15 peşin 60 ay vade ile satılacak arsaların önemli bir bölümü Ankara’da bulunuyor.

İdare, son senelerde başkentin öne çıkan yerleşim yerlerinden Gölbaşı ile Yenimahalle, Keçiören, Polatlı, Sincan ve Çankaya ilçelerinde toplam 221 arsa satacak.

TOKİ, 4 Eylül’de yapacağı açık arttırma ile Türkiye genelinde 284 arsayı satışa çıkaracak. Müzayede, Eskidji firmasının İstanbul’da bulunan merkezinde saat 14.00’da gerçekleştirilecek. TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki merkez binası ile Adana Seyhan’daki Mavi Sürmeli Otel’den müzayedeye canlı bağlantı yoluyla teklifler alınabilecek. Satışa çıkan arsalardan almak isteyenler ayrıca www.eskidji.com internet adresinden de teklif verebilecek.

ANKARA’DA 221 ARSA SATIŞA ÇIKIYOR

23 ilde satışa sunulan 284 arsanın önemli bir kısmı Ankara’da bulunuyor. Şehrin gözde yerleşim yerlerinden Gölbaşı’nda 71, Yenimahalle’de 31, Polatlı’da 139, Kazan’da 19, Sincan’da 7, Keçiören’de 3, Etimesgut’ta 2, Çankaya’da da 1 adet olmak üzere Ankara’da 273 arsa satılacak.

İSTANBUL’DA ÖZEL EĞİTİM ARSASI

TOKİ’nin 23 ilde satışa çıkardığı 284 değerli arsalardan ikisi İstanbul’da yer alıyor. İstanbul’un uydu kentlerinden Başakşehir Kayabaşı'nda bulunan özel ortaöğretim arsası satışa çıkarılan gayrimenkuller arasında. Ayrıca Kartal’da bulunan konut arsası da dikkat çeken alanlardan.

23 İLDE ARSA SATIŞI

Satışa sunulan taşınmazlar; öğretim, ticaret, sanayi, spor tesisi, özel spor tesisi, özel sağlık tesisi, özel eğitim alanlarından oluşuyor. Bunlar İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, Konya, Diyarbakır, Kocaeli, Çorum, Mersin, Eskişehir, Aksaray, Ağrı, Afyon, Gümüşhane, Kars, Kütahya, Nevşehir, Muş, Amasya ve Şanlıurfa illerinde bulunuyor. Arsalar arasında konut niteliğinde olanların yanı sıra ilköğretim, orta da yer alıyor..

YÜZDE 15 PEŞİN 60 AY VADE

TOKİ’nin 23 ilde açık artırma yöntemiyle satışa çıkardığı arsalar için hem peşin hem de vadeli teklifler alınacak. Taksitli satışlarda 1. Lot’tan 207. Lot’a kadar olan (207. Lot dahil) taşınmazlar yüzde 25 peşin 36 ay vade ile satılacak. Diğer lotlardaki taşınmazlar ise yüzde 15 peşin 60 vade ile satışa sunulacak. Peşin veya vadeli olarak alınan teklifler İdare tarafından değerlendirildikten sonra nihai karar verilerek satış gerçekleştirilecek.

Arsa satış müzayedesine katılmak isteyen gerçek veya tüzel kişilerin müzayededen önce Eskidji’nin İNG Bank Şişli Şubesi’ndeki hesabına veya toplantı günü salonlarda kurulacak veznelere katılım teminatı olarak talip oldukları arsaların her biri için ayrı ayrı ödeme yapacak. Muhammen bedeli 10 bin liradan az olan arsalar için bin lira, muhammen bedeli 10 bin 1 lira ile 500 bin lira olan arsalar için 5 bin lira, muhammen bedeli 500 bin 1 lira ile 1 milyon lira arası olan arsalar için 50 bin lira, muhammen bedeli 1 milyon 1 liradan fazla olan arsalar için ise 100 bin lira katılım teminatı ödenmesi gerekiyor.

KAYNAK: CİHAN

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ