Yıldırım: İzmir için bahane zamanı geride kaldı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 'İzmir'in artık bahane üretilen dönemleri geride kaldı, İzmir için hizmet zamanıdır. Hizmetin nasıl yapıldığını da İzmirliler en iyi şekilde biliyor' dedi.

Yıldırım: İzmir için bahane zamanı geride kaldı
Yıldırım: İzmir için bahane zamanı geride kaldı
GİRİŞ 24.07.2012 16:40 GÜNCELLEME 24.07.2012 17:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yıldırım, Torbalı ilçesindeki CarrefourSA Reysaş Lojistik Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bu merkezin çok şey ifade ettiğini belirtti.

Eskiden ticaret, ihracat yaparken malı tarladan limana götürüp, oradan gemilere yükleyip gideceği yere gönderdiklerini, çünkü fazla ticaret yapılmadığını dile getiren Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Çok sınırlıydı ticaretimiz. Bugün Türkiye artık dünyanın her yerine mal satar hale geldi. Bu, Türkiye'nin büyüdüğünü gösteriyor. Ama daha yolun başındayız. 2023 en yakın hedef, ondan sonra 2035, sonra 2050. 10 sene önce neydik şimdi ne olduk. Bütün milli gelirimiz, 70 milyon üretip çalışırdı, 350 milyardı.

Şimdi 800 milyara çıktı. 2023'te Türkiye bugünkünden 3 kat daha fazla zenginleşecek. Ticareti, sadece ihracatı 4 kat daha artacak. Kişi başına milli geliri bugünkünün 2 katından fazla olacak. Peki bunları nasıl yapacağız? İnsanlarımızla, gençlerle, sizlerle yapacağız.''

''İzmir kendine geldi''

Bakan Yıldırım, son 1 yıldır İzmir'in ''kendine geldiğini'', gücünü fark ettiğini, emin adımlarla ilerlediğini, ne yapacağını bildiğini ifade ederek, şöyle devam etti:

''İzmir'in artık bahane üretilen dönemleri geride kaldı, İzmir için hizmet zamanıdır. Hizmetin nasıl yapıldığını da İzmirliler en iyi şekilde biliyor. Havaalanından İZBAN'ı Torbalı'ya uzatacağız dedik. 'Bakan bunu atıyor' dediler. Başladık ve yüzde 80'i bitti mi? İşte böyle, laf yok, iş var.

İzmir kilometrelerce laf edip bir arpa boyu iş yapmayanları çok gördü. İzmir'e bir arpa boyu laf edip kilometrelerce yol yapan insanlar lazım. İzmir'e, Ege'nin her tarafına, Türkiye'ye hizmetlerimiz bugün her yerde aynı. Van, Iğdır, Adıyaman, Edirne, İstanbul, Sinop, Hatay'a gidin. İzmir'de ne gördüyseniz oralarda onu görecesiniz. Yeter ki insanımızın yüzü gülsün. Doğusuyla batısıyla kuzeyi güneyiyle kardeş olalım, beraber olalım, bir olalım. İzmir'in efeleri sizinle gurur duyuyoruz. Efelik sizin olsun bize hizmet yeter.''

Bakan Yıldırım, İzmir için siyaset değil, hizmet yapmaya geldiklerini ve hemen işe başladıklarını, ''35 İzmir 35 Proje'' vaatlerinin 14'üne bir yılda başladıklarını belirterek, ''Önümüzde daha 10 yıl var. Otoyolu, hızlı treniyle, İzmir'e yakışan havalimanıyla, Türkiye'nin en büyük limanıyla, kruvaziyer limanıyla projeler birer birer hayata geçiyor'' diye konuştu.

Lojistiğin çok önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, gelişmiş ülkelerle rekabet etmek için bu alanda büyük yatırımlar yapıldığını bildirdi.

Konuşmaların ardından Lojistik Merkezi'nin açılışı gerçekleştirildi.

Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, ESBAŞ'ı ziyaret etti

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ege Serbest Bölgesi AŞ'yi (ESBAŞ) ziyaret etti.

ESBAŞ içerisindeki Antik Araba Müzesi'ni gezen bakanlar, araçları yakından inceledi.

Bölge ile ilgili Bakan Yıldırım ve Bayraktar'a bilgi veren ESBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mecit Kanbertay, yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı.

Kanbertay, kendilerine tahsis edilen alanın dolduğunu, yeni bir arsa satın aldıklarını belirterek, ''Bu alanın mevcut bölgemize ilavesini istiyoruz. Henüz önümüz açılmadı. Bu konuda desteğinize ihtiyacımız var'' dedi.

Yeni gelişim alanıyla birlikte serbest bölgede çok ciddi bir ticaret ve istihdam artışı olacağına değinen Kanbertay, bakanlardan bu konuda destek istedi.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • hakan bekmez 10 yıl önce Şikayet Et
    yoğun tedavi.... sayın yıldırım'ın açıklamalarına katılıyorum... ama ekleyeceğim şudur ki izmirdeki sosyal ve kültürel çöküş tüm ülke genelinden daha fazla olmuştur ve sayın yıldırım'ın da dediği gibi sayın ak parti hükümeti hemen hemen izmir'i kendine getirmeyi başardı ama hala daha çok yol var çünkü zihniyetlerinde düzelmesi lazımdır...!
    Cevapla
  • M/Y 10 yıl önce Şikayet Et
    izmire,. her türlü hizmeti vermek lazım.. ama bu beceriksiz, yetersiz belediye siyasi getirisinin üstüne oturmamalı.. türkiyenin gelmiş geçmiş en kötü belediyeciliği izmirde .. ilk yerel seçimde bunları sepetlemek gerekiyor.. inşallah öylede olacak..
    Cevapla