İBB şirketlerinde toplu sözleşme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketleri Halk Ekmek, KİPTAŞ ve Hamidiye Kaynak Suları ile İETT işçilerinin toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı. Çalışanlara yüzde 11 oranında zam verildi.

İBB şirketlerinde toplu sözleşme
İBB şirketlerinde toplu sözleşme
GİRİŞ 05.07.2012 20:02 GÜNCELLEME 05.07.2012 20:02
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Saraçhane'deki belediye binasında düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sendika başkanları ve çalışanlarıyla birlikte mutlu bir günde birlikte olduklarını söyledi.

Dünya genelinde birçok ülkenin finansal krizden kurtulmanın çabası içerisinde olduğunu vurgulayan Topbaş, böyle bir ortamda Türkiye'nin başarısının uluslararası platformlarda dile getirildiğini kaydetti.

Geçmişte toplu sözleşme ile ilgili gerginliklerin yaşandığına ve bundan zarar gören yönetimlerin olduğuna dikkati çeken Topbaş, şöyle dedi:

''Sendikalar adeta yönetimleri yok etme merkezleri haline gelmiş ve politize olmuştu. Sendikalar, siyasileşmiş bir sendikal hareket haline gelmişti. Ancak aklı selimin galip geldiği yerde oturup, anlaşılıp en iyi noktalara gelinebilir. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da bahsetti. Maaşları ödeyemediğimiz günler oldu. Muntazam ödenebilmesi bile başlı başına bir olay. Bu ülke hepimizin. Birlikteliğimiz ve varlığımız, bu ülkenin temel taşlarıdır. Davranış biçimi ve yönetim anlayışımız, karşılıklı ilişkilerimiz ülkenin ya geleceğini hazırlar ya da geleceğini yok eder. Bugün gayet güzel bir istikrarı birlikte yakaladık.''

-''Enflasyonun üzerinde iyileştirme yapıldı''-

İstanbul'da işçi ve memur olarak çalışmanın kolay olmadığını vurgulayan Topbaş, ''Biz her şeyden önce enflasyonun üzerinde bir iyileştirme yaptık. Zamlarımızda enflasyonun üzerine çıkmaya çalıştık. Yerinde saymıyoruz. Burada sendika yetkilileri uzun uzun görüşmeler yaptılar ama dışarıya kavga, gerginlik ortamı yansıtılmadı. Burada 4 önemli kurumun toplu sözleşmesini törenle imzalıyoruz. 7 bin civarında işçimizi etkileyen bir toplu sözleşmeyi yapmaktayız'' diye konuştu.

-Hak-İş de sözleşmeden memnun-

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan ise Avrupa'nın ekonomik kriz yaşadığı bir dönemde toplu sözleşme yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, ''Avrupalı sendikalarla yaptığımız toplantılarda, 'var olan ücretleri ne kadar az aşağı çekeriz' tartışmaları yaşanıyor. Gerçekten Avrupa'da Türkiyeli olmanın keyfini, onurunu daha iyi anlıyorsunuz'' dedi.

İyi bir toplu sözleşmeye imza attıklarını kaydeden Arslan, ''Doğrudan 6 bin 940, diğer belediyelerdeki arkadaşlarımızla 20 binin üzerinde işçiyi ilgilendiren bu toplu iş sözleşmesinin, çalışanlar ve ülkemiz için hayırlı bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Mutlaka İETT şoförlerinin daha iyi şartları hak ettiğini düşünüyoruz. Ancak dünyadaki ekonomik krizi ve Türkiye'nin şartlarını dikkate aldığımızda, bu sözleşmenin kavga etmeden masada imzalanmış olması bizim için çok önemlidir. Bitmiş iş her zaman iyidir'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi, Topbaş ve Arslan'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk ve İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı tarafından imzalandı.

-Çalışanlara yüzde 11 zam-

İki yıllık toplu iş sözleşmesiyle işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 11 zam yapıldı. Sözleşmenin ikinci yılında işçilerin çıplak ücretlerine birinci yılda gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. Çıplak ücret dışındaki ödemeler için de ücret zammı oranında artış sağlandı.

Hizmet-İş, Öz Gıda-İş ve Miksen'in taraf olduğu sözleşmeye göre, işçinin ortalama garanti aylık ücreti brüt 2 bin 676,86 liradan, 2 bin 985,03 liraya, net ücreti ise 1.802,60 liradan 2 bin 010,12 liraya yükseldi. Böylece ortalama net giyinik ücret 2 bin 292,48 liradan 2 bin 556,46 liraya yükseldi.

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • melih ce 7 yıl önce Şikayet Et
    garibim memura %4+%4. öğretmenlere ek ödeme vermeden ve tüm memurlara %4+%4 oranında zam verirken özellikle öğretmenlere hakaret derecesinde zam yaparken ve daha fazla zama yapamayız deyip yunanistan olmak istemiyoruz derken. belediyeler çiftliğiniz gibi gördüğünüzden zamları yaparken aklınıza hiç yunanistan gelmiyor herhalde. ayrıca belediyede görevli memurlarda toplu sözleşme döneminde ek ödemeyle 500 tl civarında ki 100 binlerle ifade edilen belediyedeki memur personlede zam yaparken yunanistan hiç aklınıza gelmiyordu. kendinizden olduğuna inandığınız çalışanlara bu kadar bonkörken sizden olmayanlara kaşıkla verip yüzdelik vergi dilimi saçmalığıyla kepçeyle almanızla kendinizi göstermiş oldunuz. ama yazık ki sizin bu göstere göstere yaptığınız haksızlığı hala görmeyenler varya onan şaşıyorum. diliyorum.
    Cevapla
  • reecp satılmış 7 yıl önce Şikayet Et
    ne desem bilmem ki aklıma tek gelen kelime ( yalan ). söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil..! allah görüyor ve büyüktür, başka laf etmek istemiyorum, allaha havale
    Cevapla