Rum kesiminin başı borçlarla dertte!

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'nı 1 Temmuz'da Danimarka'dan devralacak Kıbrıs Rum Kesimi'nin başı borçlarıyla dertte.

Rum kesiminin başı borçlarla dertte!
Rum kesiminin başı borçlarla dertte!
GİRİŞ 30.06.2012 17:30 GÜNCELLEME 30.06.2012 17:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Son dönemde uluslararası piyasalardan finansman sağlamakta zorlanan Güney Kıbrıs, hafta başında bankacılık sektörünü desteklemesi için Avrupa Birliği'nden yardım talep etmek zorunda kaldı.

Yunanistan'da süregelen borç krizinden ciddi biçimde etkilenen Kıbrıs Rum Kesimi'nin kültürel ve ekonomik anlamda Atina ile son derece yakın ilişkileri bulunuyor.

Bankacılık sektörünün Yunanistan'a yaptığı yüklü yatırımlar nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan ve Yunan devlet tahvillerinden uğradığı zararın altından kalkamayan Kıbrıs Rum Kesimi'nde hükümet, hafta başında mali yardım için Avrupa Finansal İstikrar Fonu'na (EFSF) resmen başvurdu.

AB'ye 2004, Avro Bölgesi'ne ise 2008 yılında üye olan Kıbrıs Rum Yönetimi, Yunanistan, İrlanda, Portekiz ve İspanya'nın ardından Avrupa Birliği'nden finansal yardım talebinde bulunan beşinci ülke oldu.

Kendisi de ciddi borç sorunuyla mücadele eden bir ülke olarak AB dönem başkanlığında Avro Bölgesi'nde süregelen borç krizine çözüm üretmekte yetersiz kalacağı yönünde eleştiriler alan Güney Kıbrıs, söylentileri doğrularcasına hafta ortasında da Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) finansal yardım talep etti.

Hükümet, IMF ve AB'den istediği kredi miktarına ilişkin açıklama yapmadı ancak piyasalarda, 17,3 milyar dolar büyüklüğünde ekonomisi bulunan Güney Kıbrıs'ın 6-10 milyar avro aralığında yardım alacağı belirtiliyor.

Ekonomisinin bu yıl yüzde 1,1 daralması bekleniyor

Sicilya ve Sardunya'nın ardından Akdeniz'in üçüncü büyük adasının güneyinde bulunan Kıbrıs Rum Kesimi'nin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 70'ini özellikle turizm ve finansal hizmetler olmak üzere hizmetler sektörü oluşturuyor.

Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre, Güney Kıbrıs'ın ekonomik büyüklüğü 17,3 milyar düzeyinde bulunuyor. Geçen yıl gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 71,6'sı düzeyinde bulunan kamu borcunun bu yıl yüzde 76,5'e yükselmesi bekleniyor.

Ülkenin GSYH'ye oranı yüzde 6,3 olan bütçe açığının ise bu yıl yüzde 3,4'e gerileceği tahmin ediliyor.

IMF verilerine göre, geçen yıl yüzde 0,5 oranında büyüyen Güney Kıbrıs ekonomisinin bu yıl yüzde 1,1 daralacağı öngörülürken, enflasyonun bu yıl yüzde 3,5'ten yüzde 3,4'e gerilemesi, işsizlik oranının da yüzde 7,8'den yüzde 9,8'e yükselmesi bekleniyor.

-Kredi derecelendirme kuruluşları için Güney Kıbrıs yatırım için ''spekülatif''-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's, Standard and Poor's (S&P) ve Fitch tarafından Yunanistan'daki borç krizinin etkileri nedeniyle geçen yıldan bu yana pek çok kez kredi notu düşürülen Güney Kıbrıs ''spekülatif'' kategoride derecelendiriliyor.

Fitch, hafta başında Güney Kıbrıs'ın ''BBB-'' olan uzun vadeli kredi notunu ''BB ''ya, Moody's 13 Mart'ta ''Baa3'' olan uzun vadeli kredi notunu bir kademe düşürerek ''Ba1''e, Standard and Poor's da 13 Ocak'ta ''BBB''den ''BB ''ya düşürmüştü.

Her üç kuruluş da ülkenin kredi notlarını ''negatif'' izlemede tutuyor.

Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Komisyonu'ndan derlenen Kıbrıs Rum Kesimi'nin bazı ekonomik verileri şöyle:

2011 (yüzde)        2012 (yüzde*)

.............       .............

Kamu borcu:        71,6                76,5

Bütçe açığı:        6,3                 3,4

Büyüme oranı:       0,5                -1,1

Enflasyon:          3,5                 3,4

İşsizlik:           7,8                 9,8

Cari denge:        -8,4                -6,2

*IMF ve Avrupa Komisyonu'nun tahmini verileri

Kıbrıs Rum Kesimi'nin uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarınca belirlenen uzun vadeli kredi notları şöyle:

Moody's        Fitch            S&P

........      .......          .....

Ba1           BB             BB

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Ahmet Gül 12 yıl önce Şikayet Et
    yunanistan ve kıbrıs rum kesimi, batarken avrupayıda beraber batıracak.. bence ortak pazardan atılmaları gerek.
    Cevapla