'Öğretmen maaşları memura haksızlık'

Erdoğan öğretmenlerin de greve katılması konusunda "Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili 20 gün. haksızlık değil mi?" dedi.

'Öğretmen maaşları memura haksızlık'
'Öğretmen maaşları memura haksızlık'
GİRİŞ 25.05.2012 09:10 GÜNCELLEME 25.05.2012 15:29
Bu Habere 483 Yorum Yapılmış

Kazakistan gezisinin son gününde, Astana’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, memurlara toplu sözleşme hakkını kendilerinin verdiğini hatırlattı.

Milliyet'te yer alan metine göre Erdoğan'ın hedefinde greve katılan öğretmenler vardı.

Erdoğan şunları kaydetti:


"İşçimizi memurumuzu ezdirmeyeceğiz"

Memurlara toplu sözleşme hakkı veren parti biziz. Yıllar yılı bu ülkede toplu sözleşme hakkı verilmemiş, toplu görüşmede kalmış. Daha ilk toplu sözleşmede memur sendikalarının bu yaklaşımı bizi üzmüştür. Biz, millet adına hareket ediyoruz, kendi adımıza değil. Bu sendikalar sadece kendi menfaatleri adına hareket ediyorlar. Bu ne kazandırır ne kaybettirir. Biz enflasyona işçimizi, memurumuzu ezdirmeyeceğiz. Enflasyon üzerinde bir zam yaptıysak onu geri almayacağız.

Burada 3,5+4 denilmiştir. Nihai neticesi bu demek değildir. Yılsonu itibarıyla, enflasyon tek haneliye, 7.5’in altına düşmezse örneğin 1 puan kaldıysa biz farkını ödeyeceğiz. Enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bakıyorsunuz 7,5+7,5; 10+10 istiyorlar. Nereye gidiyorsun kardeşim? Bizi siz Yunanistan mı yapmak istiyorsunuz? İspanya’nın durumuna mı düşürmek istiyorsunuz?

“Bu haksızlık değil mi?”

Öğretmenlerle ilgili bir teklif var. Bu camia benim en çok saygı duyduğum kesimdir. Onlara ek ödenek olarak resen 100 lira daha verelim. Bir öğretmenin en düşük olanı 1624 lira alıyor. Ne karşılığı alıyor? Haftada 15 saat karşılığı alıyor. Peki, düz bir memur ne kadar çalışıyor? 40 saat. 40 saat için bu rakamın altında alanlar da var. Öğretmen ek ders verirse, bunun üstünde alıyor. Bir de tatili var. Yılda iki ay. Düz memurun tatili ise 20 gün. Şimdi soruyorum; bu haksızlık değil mi? Bundan sonraki süreç hakem heyetine gidiyor. Nihai kararı verecek.
Ana muhalefet partisi “arkanızdayız” diyor. Bağırıyor, çağırıyor niye? Çünkü sırtında küfe yok. Atıp tutuyor. Diyorum ya bu adam (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kastediyor) 5 tane koyun verin kaybedip gelir. Bunun genel müdürlük yaptığı dönemde SSK’nın durumu ortada. Bunu en iyi Tansu hanım tanır. Başaramamıştır, göndermişlerdir. Ondan sonra ihtilal hükümeti bunu görevine geri getirmiştir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 483
 • abdullah kurmay 8 yıl önce Şikayet Et
  hep böyle sandım. bakanımız zaten beş para etmez söyledikleri de zerre miktar umrumda değil ancak başbakanımıza çok kırıldım ben hep başbakanımızın öğretmenlerin sorunları hakkında yanlış bilgilendirildiğini düşünürdüm ancak iyi bir liderin çevresindeki insanları da iyi seçmesi gerekmez mi sorusu şimdilerde aklıma geliyor.unutmayın ki ecevit de hortumlama yapmazdı ancak çevresindekilerin kurbanı oldu aman dikkat başbakanım sizde kurban oluyorsunuz.bazı konuları düşünce dünyamda sorgulamaya başladım saygılarımı sunarım.
  Cevapla
 • Çağlayan Usta 8 yıl önce Şikayet Et
  ve her mesleğin kendine has çalışma şartları. ve her mesleğin kendine has çalışma şartları vardır. bir yerde senede 1 yangın çıkıyor diye itfaye memuru çalıştırmayalım mı yani? sonuçta onlarda bir an için var . bu yanlış bir mantık , öğrenci temmuz , ağustosda okula geldi de biz mi gelmedik?
  Cevapla
 • Çağlayan Usta 8 yıl önce Şikayet Et
  karedeniz karasın'a. ve kardeşim o kadar şey yazmışım ki yanlı okuduğun burdan belli sadece çaya takılmışsın o sadece bir temsil di ama ..
  Cevapla
 • Çağlayan Usta 8 yıl önce Şikayet Et
  karedeniz karasın'a. kardeşim sen okuduğunu anlamıyorsun galiba , o tenefüste bile bir çay içecek zamanım olmuyor anlamına geliyor .meramı olupta soru sormaya gelen hiç bir öğrencimi gerisin geriye göndermediğim anlamına geliyor .allah biliyor göndermiyorum derdini sorusunu çözmeye çalışıyorum , çalışacağım da. 30 saat derse giriyorum . sen benim eğitimciliğimi sorgulayamazsın . aldığım maaşı yata yata almıyorum yani. kaldı ki yoldan geçeni de öğretmen yapmıyorlar . 18 sene dirsek çürüttüm öğretmen olmak için . sen başkasının çoluğuna çocuğuna oğlum ya da kızım dedin mi hayatında ? ne kadar sinirlensede bunu yansıtmamayı başardın mı? evini basmaya gelen öğrencin olsa ne yapardın sineye çekebilirmiydin?hangi memur olursa olsun rüşvet alanlar yan gelip yatanlar nazara verilmiyorda bütün öğretmenler topa tutuluyor insaf
  Cevapla
 • KARADENIZ KARASIN 8 yıl önce Şikayet Et
  başbakan sonuna kadar haklı ancak. bazı öğretmenler ayakta ders anlatmaktan şikayetçi bunu bahane ederek zam istiyorlar. elbet herkes maaşının yüksek olmasını ister ama bir eğitimcinin ayakta duruyorum demesi abestir.bu düşüncede kim varsa yazıklar olsun diyorum.haftada 14-15 saat çalışarak maaş alıp ta akşama kadar ayaktayım diye ağlamak gülünç bir durumdur.bir öğretmen arkadaşımda teneffüs aralarında öğrencilerin sorduğu sorulardan ve buna cevap verirken çayının soğumasından şikayet etmiş.hani öğretmenlik kutsal bir meslekti bunu diyebilen bir insan eğitimci olabilir mi ? bazı meslekler vardır ki özveri ister para için yaparsan bu meslekleri asla başarıyı yakalayamazsın.bunların birincisinin imamlık ikincisinin ise öğretmenlik olduğunu düşünüyorum.haa adalet yok tabiki nasıl yok sen imama 2.300 tl maaş verirsen öğretmene 1.600 tl verirsen öğretmen haklı o zaman.türkiye de maaşlarda müthiş bir adaletsizlik var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle