11 milyon işçiye kıdem müjdesi

11 milyon işçiye kıdem tazminatı müjdesi geldi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, "Şu an 11 milyon işçinin sadece yüzde 8'i tazminat alabiliyor. Fon sistemine geçeceğiz" dedi

11 milyon işçiye kıdem müjdesi
11 milyon işçiye kıdem müjdesi
GİRİŞ 13.04.2012 10:57 GÜNCELLEME 13.04.2012 10:57
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Çalışma hayatında önemli değişimler yaşayan Türkiye, kıdem tazminatı ile ilgili de yeni bir döneme giriyor. Çalışma Bakanlığı, uzun süredir üzerinde çalıştığı Kıdem Tazminatı Fonu ile ilgili yasal düzenlemeyi önümüzdeki günlerde sosyal tarafların görüşüne açacak. Hükümet programında da yer alan fon tasarısı daha sonra da Meclis gündemine gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kurulması planlanan Kıdem Tazminatı Fonu'na ilişkin önemli açıklamalar yaptı. SABAH'a konuşan Çelik, "Kıdem tazminatı ile ilgili yasayı çalışıyoruz. İş güvenliği yasasından sonra bu konuyu sosyal taraflarla görüşeceğiz. Kıdem tazminatı ile ilgili bireysel fon hesabını öngörüyoruz. Hükümet programı fonun kurulması yönünde. Mevcut haklara dokunulmayacak. Mevcut haklar aynen kalsın istiyoruz" dedi.

YÜZDE 8 YARARLANIYOR

Türkiye'de kıdem tazminatı uygulamasında ciddi sorunlar yaşandığını kaydeden Çelik, çalışanların yalnızca yüzde 8'inin kıdem tazminatından yararlanabildiğinin altını çiziyor. Buna karşın yüzde 92'inin kıdem tazminatı hakkından yararlanamadığının altını çizen Çelik, "Bu tabloya kim ne diyecek, kim karşı çıkacak. 11 milyon işçi var. Yüzde 8'i 800 bin işçi yapar. Bu 800 bin kişi kıdem tazminatını alacağını varsayıyor. Dolaysıyla işçinin kıdem tazminatı garantisi yok. Devlette çalışıyorsa garantisi var. Onun da sayısı 350 bin kişi" diye konuştu. Bakan Çelik, bunun yerine çalışan herkesin hak ettiği ölçüde yararlanabileceği bir sistem kurmak istediklerini belirtti.

KAZANILMIŞ HAKLAR KORUNACAK

Kazanılmış hakların korunması üzerine bir sistem kuracaklarını aktaran Faruk Çelik, kıdem tazminatı miktarının ise düşebileceğinin altını çizdi. Çelik, şunları söyledi: "Oransal olarak en yüksek bizde. En az işçinin yararlandığı ama kullandığında da en yüksek tazminatı aldığı bir sistem. Bunu yaygınlaştırıp 1 ay bile çalışanın yaralandığı bir sistem kuracağız. Bu iş kavga konusu değil."

KAYNAK: (SABAH)

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 7
 • kaan 8 yıl önce Şikayet Et
  adil olmak gerek. Bu hükümet işverenin yolunda önüne ne çıksa ezecek 1-%8 faydalanıyorsa tazminattan herkesin tazminat almasını sağlamalı. 2-asgari ücret hükümetin vicdanlarına içine sığıyormu(işveren olmayanlar varsa) 3-çözüm buysa helal olsun
  Cevapla
 • hasan özdal 8 yıl önce Şikayet Et
  mülk allahındır unutma bakan... Devlette çalışıyorsa garantisi var. Onun da sayısı 350 bin kişi" devletin ortak çalıştırdığı taşeron işçiler kaç kişi sadece sağlıkta 350 bin hepsinin ödenmeyen tüm hAKLARININDAN sorumlusunuz zaten mahkemelerde bu yönde karar veriyor.son iki yılda kaybettiğiniz mahkeme sayısı sizi bu yasayı çıkarmaya zorluyor,amacınız ödenmeyen tazminatı aylık olarak yine taşeron a yüklettip mahkemelerden kurtulmak yazıklar olsun size dürüst olun biz size oy verdik vereceğiz ;ama siz eninde sonunda bu yükün altında ezileceksiniz..
  Cevapla
 • Müslüman Türk 8 yıl önce Şikayet Et
  SENDİKALAR ÇÖPE...!. bu vb. müdahalelerle akılsız ve sahtekar sendikalar artık balon gibi sönecek. işçi üzerinden siyaset yapan ve işçilere en ufak bir yararı olmayan dahası işçinin karakterini kötü gösteren sendikalara artık işçilerin ihtiyacı yok zaten sayın hükümetimiz bir sendika gibi çalışıyor işçilerimiz için. sayın hükümetimizin verdiği desteği daha hiçbir sendikanın verebildiğini görmedim görememde zaten öyle bir şey de yok...! sendikalar saçmalarken sendikalarında görevini hükümetimiz yapıyor olmaz böyle şey uyanın işçiler uyanın sendikalar hak arayacağım ayağına yatarak hakkınızı yiyor daha haberiniz bile yok...!
  Cevapla
 • süleyman gülcü 8 yıl önce Şikayet Et
  taşeron çözülmeden. Taşeron işçi olayı çözümlenmeden kıdem tazminatı olayı da çözülemez.yasalar çıktıkça taşeron firmalar ona göre çıkar yol buluyor.
  Cevapla
 • ali aydın 8 yıl önce Şikayet Et
  -OZAMAN SENIN MUFETTİŞİN TAKİP ETSIN TAZMINAT VERMEYEN. patronları ve kes cezalrı devletsın yaptırım gucun yokmu ama bu ulkede devlet olmak yarı ıktıdar olmak ayrı yaptırım yok 2500 maas alıp asgarı ucrettten gözuken cok tanıdıgım var işveren işine gelırse dıyor işçide mecbur calısyor 700 u bankadan kalanı elden verılıyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle