Memurun zamlı maaşı nisana kaldı

Memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşları nisana kaldı. 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisi zamlı maaşları ve üç aylık farkı ancak nisanda alabilecek.

Memurun zamlı maaşı nisana kaldı
Memurun zamlı maaşı nisana kaldı
GİRİŞ 07.02.2012 08:30 GÜNCELLEME 07.02.2012 08:30
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Memurun zammaaş alabilmesi için toplu sözleşmeye ilişkin yasa tasarısının Meclis'te kabul edilerek kanunlaşması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Meclis'e sevk edilen yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınıp alt komisyona gönderildi. Bu yüzden süreç uzadı ve zamlı maaşların 15 Nisan öncesine yetişmesi neredeyse imkansız hale geldi.

Halen alt komisyon görüşmeleri süren toplu sözleşme yasasının önümüzdeki günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine başlanacak. Daha sonra ise yasa, Genel Kurul'a gelecek. Genel Kurul'da kabul edilen yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi zamlı maaşlar için yeterli değil. Bu aşamadan sonra toplu sözleşme süreci başlayacak.

Zaman'ın edindiği bilgiye göre toplu sözleşme için taraflar mart ayında masaya oturacak. Toplu sözleşme görüşmeleri bir ay içinde tamamlanacak. Buna göre mart ayının ilk 15 günü hükümet ile sendika yetkilileri arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri ile geçecek. Toplu sözleşme masasında hükümetin karşısına 2,5 milyon memuru temsilen 6 üye ve 1 başkandan oluşan toplam 7 sendikacı çıkacak. Başkan, en çok üyeye sahip Memur-Sen'in başkanı olacak. 6 üyenin 3'ünü Memur-Sen, 2'sini Kamu-Sen, 1 üyeyi de KESK belirleyecek. Hükümeti ise Çalışma Bakanlığı başkanlığında Maliye ve Kalkınma Bakanlığı ile Hazine ve Devlet Personel Başkanlığı yetkililerinden oluşacak heyet temsil edecek.

Masada anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Çıkacak sonuca göre zamlı maaşlar en erken 15 Nisan'a yetişecek. Yasanın Meclis sürecinin uzaması halinde zamlı maaşların mayıs ayına kalma ihtimali de söz konusu. 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisinin zamlı maaşı 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak. Zamlı maaşların nisan ayında ödenmesi halinde 4,5 aylık zam farkı da verilecek. Zam farkları, maaşla birlikte tek seferde ödenecek.

Memurlara toplu sözleşme hakkı tanıyan düzenleme 12 Eylül referandumu ile Anayasa'ya girdi. Ancak Anayasa'ya giren toplu sözleşme hakkının kullanılabilmesi için gerekli yasa çıkarılamadı. Bu nedenle 2011, memur için zam pazarlığının yapılamadığı yıl oldu ve 2012'nin zam oranları belirlenemedi. Bunun üzerine 15 Ocak 2012'de memura geçici zam verilmesi gündeme geldi. Ancak sendikalar toplu sözleşme yapılmaksızın verilecek geçici zamma karşı çıktı. Bu gelişmeler sebebiyle memur ve memur emeklisi her yıl 15 Ocak'ta aldığı zamlı maaşı bu sene alamadı. Zam pazarlığında son sözü söyleyecek Hakem Kurulu 11 üyeden oluşacak. Kurulda 4 sendika, 4 kamu temsilcisi yer alacak. Ayrıca Bakanlar Kurulu, biri sendikaların önerdiği isimler arasından olmak üzere 2 öğretim üyesi belirleyecek. Kurulun başkanlığını Sayıştay, Yargıtay ve Danıştay başkan, başkan yardımcısı veya daire başkanları arasından Bakanlar Kuru-lu'nun belirleyeceği bir isim yapacak.

KAYNAK: (ZAMAN)

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 33
 • hilal71 8 yıl önce Şikayet Et
  faran kardeş. şuna faiz demesekte onun yerine aylık enflasyon oranında zamların değer kaybının ilave edilmesi gerekir desek sizce caiz olur mu?
  Cevapla
 • faran 8 yıl önce Şikayet Et
  harun zoroğlu... Allah tan behsediyorsunuz,lanetten bahsediyorsunuz ama geriye dönük FAİZ den bahsediyorsunuz...helal olsun size!
  Cevapla
 • Mustaf YILMAZ 8 yıl önce Şikayet Et
  Ak Parti HİTLER'İN Nasyonal Sosyalist Partisine benzemeye başlamıştır.. Korkuyla ve üzülerek görüyorum ki Ak Parti HİTLER'İN Nasyonal Sosyalist Partisine benzemeye başlamıştır. Onun cesaret ve pervasızlığına kapılmış ve gemi azıya almıştır. Ak Parti hükümeti benim gibi maaşlı çalışanları parya olarak görmekte ve haklarımızı adeta cülûs dağıtırmış gibi lütuf olarak görmektedir. Hatta cülûs bile zamanla hak haline geldiğinden bize bu muameleyi bile çok gördüğünü söyleyebiliriz. Çünkü memur maaş zammını bizim hakkımız gibi görmüyor olsa gerek ki bu iş ve işlemleri Nisana kadar öteleyebiliyor. Size verdiğim oylar haram olsun desem bir faydası olur mu acaba bilmiyorum ama ben yine de haram olsun demek istiyorum. Maaş zamlarımızı ve hak ettiğimiz kazanımlarımızı istiyorum.
  Cevapla
 • yaşar Gürakan 8 yıl önce Şikayet Et
  MERAK ETMEYİN MEMUR SEN HALLEDER. Sayın memurlarımız hiç merak etmesinler Memur Sen Bülent abileri ile görüşür ve işi halleder! hem zam dediğin nedirki üç beş kuruş! Mühim olan insanlık!
  Cevapla
 • özgür karaduman 8 yıl önce Şikayet Et
  kamu işçisi ve memurlar. Kamu işçileriyle memurlar arasındaki dengesizliğin de partinin adına yakışır şekilde adil biçimde halledilmesi gerekir. Bu ülkede aynı odada çalışan aynı işleri yapan biri memur biri işçi olan ama maaşları arasında uçurum olanları da gördük. Yılbaşındaki katlı maaş ikramiyeleriyle 8bin tl alanlarla 1200 liraya talim eden memurlar adaletimi gösteriyor yoksa kalkınmayımı. Bir dahaki seçimlerde oylarımızı tekrar gözden geçirmemiz gerekecek. On senedir artık memurlara da bir el atarlar sıra bize de gelir diye bekledik ama galiba nafile. Malesef bu hükümet genel olarak memurları, özel olarak da öğretmen ve üniversite personelini yok saymaktadır. İşçi arkadaşlar haketmiyor demiyoruz, işçiye verilen hakların yarısını memurlara verseniz yeter. Biraz daha adalet biraz daha insaf
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle