Mesh yapanlara büyük kolaylık!

Dede ve ninelerimizin kara lastik içine giymesiyle öğrendiğimiz siyah deri meshleri tarihe karıştıracak bir ürün piyasaya sürüldü. Adına ister çorap ister mesh deyin.

Mesh yapanlara büyük kolaylık!
Mesh yapanlara büyük kolaylık!
GİRİŞ 16.01.2012 12:00 GÜNCELLEME 16.01.2012 12:00
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Namaz için günde 5 vakit abdest alan Müslümanların işini kolaylaştıracak bir ürün geliştirildi.

Eskiden dede ve ninelerimizin kara lastiklerin içine giydikleri, deriden yapılmış su geçirmez çarıkvari mestleri tarihe karıştırıcak bu ürün çorap olarak kullanılıyor ve abdest alırken üzerine meshedilebiliyor.

Almanya menşeili Eshel Textil firmasının geliştirdiği "Çorap Mest"ler su geçirmediği için din adamlarından üzerine meshedilebilir "patentini" da almış durumda.

Almanya'da yaşayan gurbetçi Türk ve diğer Müslümanların büyük ilgi gösterdiği "Çorap Mest"i Türkiye pazarına da sokan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Canlı yeni ürünü Haber 7'ye anlattı.

kullan

Çorap mest ilginç bir ürün… Nereden aklınıza geldi?
İlginç fakat bir o kadarda ihtiyaç duyulan bir ürün. Genel merkezimiz Almanya’da ve ben doğma büyüme Almanya’dayım. Buradaki gurbetçilerimizin abdest alırken ne kadar zorluklar çektiklerini bizzat yaşayarak görüyoruz. Bununla beraber sık sık seyahatler yaptığımız için abdest almak her yerde mümkün olmuyor. Olsa bile ayaklarımızı insanların ellerini yıkadıkları lavabolarda yıkamamız çoğu yerde hoş karşılanmıyor. Bu gibi durumlar üzerine “çorap mest” üzerine yoğunlaştık.

Gerekli yerlerden fetvalar alındı mı? İlim adamları, Diyanet İşleri Bakanlığı ne diyor çorap mest için?
Tabi ki bu ürün oluşturulmadan önce geniş bir araştırma yapıldı. İslam dünyasında mestin kullanımından tutun da, tüm mezheplerin mest üzerine mesh konusunda görüşleri nedir diye inceledik. Yaptığımız araştırmalarda şunu gördük ki tüm mezheplerde ayak üstüne meshin sünnet olduğu konusunda hiçbir ihtilaf yoktur. Sadece mestin muhteviyatı üzerinde çeşitli görüşler var. Bunlardan biri su geçirmemesi, dik durması ve dayanıklı olması  bu görüşler doğrultusunda çorap mestimizi oluştururken bu hususları olmazsa olmazımız olarak kabul ettik. Ürettiğimiz çorap mest su geçirmiyor, dik duruyor.

Peki kullananların tepkisi nasıl?
Doğrusu çok olumlu tepkiler alıyoruz. İlk zamanlarda biraz tereddüt yaşamıştık “acaba insanlarımız ön yargıyla bakarlar mı?” diye. Fakat şunu gördük ki bu ürün adeta bekleniyormuş. Dünyanın her yerinden inanılmaz bir teveccüh var.

Yıkanabilir mi?
Elde veya Narin yıkama ile 30 derecede yıkanır. Ütülenmez, kurutma makinası kullanılmaz. Elastik zarın kimyasına zarar verdiği için yumuşatıcı kullanılmaz. Kesici ve delici aletlerden uzak tutun. Aşırı germek ve esnetmek kalıcı deformasyona sebebiyet verebilir. Teknik bilgide izah edilen hava akımına mani olmayan, ayağa rahat oturan, nefes alabilen, klimalı ayakkabılar ile kullanılması tavsiye edilir.

Peki bu ürün'çorap mı?, mest mi?

Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz, seccade için de ''Seccade mi? Kilim mi?'' diye sorulabilir. Bizim için seccade, bir başkası kilim olarak görebilir, kendince haklıdır. İlle de "bu çorap!" diyen olursa, içiniz rahat olsun; "Bu Çoraba Mesh Edilir". Mest ve mesh kelimeleri birbirine çok benzeyen iki terim olduğu için karıştırılıyor. Galat-ı meşhur olarak mest kelimesi çok defa mesh yerinde kullanılıyor. Mest; Üzerine mesh edilebilen bir tür ayakkabı. Kendinden geçercesine haz duymak, manalarına geliyor. Mesh; El sürme. Abdest alırken ıslak elle sığamak, okşamak anlamlarına geliyor. Mesh; yüklem, mest; nesne olmuş oluyor. "Çorap Mest Oldu!" diyoruz, çünkü sıradan bir çorap olmaktan çıktı. Üzerine mesh edilecek bir seviyeye yükseldi. Müminlere ibadet hayatlarında hizmet vermek gibi büyük bir nimete ikrama mazhar oldu, kendinden geçti...

Ömrü ne kadar?

İtiraf etmek gerekirse bu soru, cevaplaması en zor olan sorulardan bir tanesi. Bu soruyu cevaplamak için götürü bir cevap vermek adeta imkansız. Zira önce kimin, hangi şartlarda, nasıl ve ne kadar sıklıkta kullandığı? gibi soruların cevaplanması gerekiyor. Her bir sorunun da alt başlıklı soruları oluyor.

Ortalama bir cevabı yok mu?


Mesela; Günlük olarak kullanıldığını varsayılsa, bu defa da hasta yatağında mı? yoksa günde on saat ayakta çalışan bir usta tarafından mı kullanılıyor? gibi sorular akla geliyor. Öncelikle bu noktaların tespit edilmesi gerekiyor. Elbette diğer tekstil ürünlerinin de ömrü söz konusu olduğunda, benzer sorular baş göstermeye başlar. Uzun sözün kısası; Bakım ve tavsiyelerde anlatılan konulara uygun bir şekilde hareket etmek şartıyla Eshel Mest'i günlük olarak kullananların bir kış mevsimi boyunca, yılda birkaç kez seyahatten seyahate kullananların ise uzun yıllar kullanabileceklerini söyleyebiliriz.
 
Uzun ömürlü olması için neler yapılmalı?

Öncelikle yıkama talimatına uyulmasını rica ediyoruz. Tekstil ürünlerini yıpratan en büyük faktörlerden bir tanesi şüphesiz yıkanması oluyor. Yıkanma süresini ertelemek için mümkünse mestin içine günlük olarak değiştirmek üzere, ince bir çorap giyilmesini tavsiye ediyoruz. Mestin kullanılmadığı zaman dilimlerinde içini dışına (tersyüz) çevirerek havalandırılmasını ve Eshel Mest'e olan ihtiyacın bittiği andan itibaren mümkün olan ilk fırsatta ayaktan çıkarılmasını öneriyoruz. Zikrettiğimiz tedbirlerle Eshel Mest'lerin ömrünü uzatabilirsiniz.

KAYNAK: HABER 7
ETİKETLER
eshel çorap mest
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • mehmet boyraz 9 yıl önce Şikayet Et
  Kafasından yorum yapanlara cevab.. Peygamber efendimiz senelerce abdest aldı, bir defa çıplak ayaklarına mesh ettiği vaki değildir. Mestlerine mesh ettiği ise vakidir. Bu konuda bir çok sahih hadis vardır. Kur'an-ı kerimi Resulullah efendimizden daha iyi anlayan kim vardır ki? Binlerce sahabi gelmiş binlerce tabiin onlardan görmüş ve binlerce kitap yazılmıştır. Hiç bir kitapta ayaklar mesh edilir diye yazmıyor.
  Cevapla
 • mehmet boyraz 9 yıl önce Şikayet Et
  Mestin vasıfları. Mest, ayağın yıkaması farz olan yerini örten, su geçirmez ayakkabı demektir. Mestin, bir saat yol yürüyünce, ayaktan çıkmayacak şekilde sağlam ve ayağa uygun olması gerekir. Ağaçtan, camdan, madenden mest olamaz. Zira sert şeyle bir saat yürünemez. Tabanı ile ayak üstü veya yalnız tabanı deri kaplanmış çorap üstüne veya sert olup, yürürken aşağı düşmeyen kalın çorap üzerine mesh caizdir.
  Cevapla
 • mehmet boyraz 9 yıl önce Şikayet Et
  Müçtehidmisiniz Ali Öztürk Bey?. Size kendi kafanızdan hüküm verme yetkisini veren kim Ali bey?
  Cevapla
 • mehmet boyraz 9 yıl önce Şikayet Et
  Gökhan Sert Beye. Gökhan Bey İnsan derisine neden mesh olmayacağını dinimiz bildirmiş. O nedenle yapılmıyor.
  Cevapla
 • ashuwak 9 yıl önce Şikayet Et
  Mehmet Kutlu Arkadaşıma. Fiyat Yüksek deyip abarmayalım 80 TL olunca Yüksek olur ama bak 79 TL lütfen tüketiciyi yanıltmayalım :)))))) Altından yapmışlardır Kim bilir. :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle