Kamuda aynı işi yapanlar eşitleniyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Memur-Sen’e iade-i ziyarette bulundu. Ziyarette, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası ve eşit işe eşit ücret düzenlemesine yönelik çalışmalar da gündeme geldi.

Kamuda aynı işi yapanlar eşitleniyor
Kamuda aynı işi yapanlar eşitleniyor
GİRİŞ 02.11.2011 20:16 GÜNCELLEME 02.11.2011 20:16

Ziyarette konuşan Bakan Faruk Çelik, göreve geldikten sonra yoğun bir çalışma dönemine girdiklerini, Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'nda yapılan değikliğin bunların başında geldiğini söyledi. Toplu Sözleşme Yasası'nın geçen yıl anayasal hak olmasına karşılık yasanın çıkmadığını hatırlatan Çelik, “Üzerinde yüzde 100 mutabakat sağladığımız bir çalışma olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle Memur-Sen’in itiraz ettiği konular var. Konfederasyonların talepleri, TBMM’de komisyon ve genel kurul sürecinde dile getirilerek istenilen düzenlemelerin yapılması mümkündür.” şeklinde konuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ise konuşmasında, 4688 sayılı yasada yapılacak değişikliğe ilişkin itirazlarını dile getirdi. Hükümetle toplu sözleşme yetkisinin en çok üyeye sahip konfederasyonda olmasına karşın, anlaşma sağlanamaması durumunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvuru hakkının diğer konfederasyonlara da açıldığını belirten Gündoğdu, “Eşitliği, katılımcılığı sağlama adına bazı haklarımızın elimizden alındığını görüyoruz. İmza yetkisi nasıl yetkili konfederasyonda ise Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na başvurma yetkisi de onda olmalıdır. Üzerinde ısrarla durduğumuz bir başka konu ise Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki sivil personele sendika hakkı verilmesidir. ILO’nun kriterlerinden biri olan örgütlenmeye karşı bir direnç görmekteyiz. Bundan vazgeçilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

2008 yılı toplu görüşmelerinde gündeme gelen ve ücret dengesizliğini gidermek için uygulanan Ek Ödeme’nin bu yıl sona ereceğini hatırlatan Gündoğdu, “Her toplu görüşme döneminde dile getirdiğimiz eşit işe eşit ücret uygulamasına yönelik bir düzenleme yapıldığını duyuyoruz. Kanun Hükmünde Kararnameleri sevmiyoruz. Sayın Bakanımızdan bu konuda nasıl bir düzenleme yapıldığı hakkında bilgi almak istiyoruz.” sözlerini kaydetti.

        
“ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK İSTİYORUZ, AMA İLGİLİ BAKANLIKLAR AYNI GÖRÜŞTE DEĞİL”
       
 Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun yönelttiği eleştirilere cevap veren Bakan Faruk Çelik, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması konusunda gayret gösterdiklerini, ancak ilgili bakanlıkların aynı görüşte olmadığını söyledi.
        
Eşit işe eşit ücret verilmesiyle ilgili düzenlemeyi yapıp Başbakanlığa gönderdikleri bilgisini de veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bugün veya yarın Kanun Hükmünde Kararname olarak yayınlanmasını beklediklerini, takdirin Başbakanlık'ta olduğunu bildirdi.

        
"A BAKANLIĞINDAKİ MÜHENDİS B BAKANLIĞINDAKİ MÜHENDİSTEN FARKLI MAAŞ ALMAYACAK"
        
Düzenlemeyle ilgili bilgi veren Bakan Çelik, şunları aktardı: “Düzenlemeyle kamu kurum ve kuruluşlarında aynı unvan ve kadrodaki personel arasındaki eşitsizlik giderilmiş olacak. A bakanlığındaki mühendis, B bakanlığındaki mühendisten daha az maaş almayacak. Unvanlar bazında eşitleme yapılmış olacak. Bu uygulama tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm unvan ve kadrolarda uygulanacak.”

        
ÜST DÜZEY YÖNETİCİLER ARASINDA DA EŞİTLİK SAĞLANACAK
       
 Uzmanların ücretlerine yönelik merkez ve taşra ayrımı yapmadan ek göstergeleri 3600’le sınırlanarak tavan ve taban ücret belirleneceği bilgisini veren Bakan Çelik, “Üst düzey yöneticiler açısından da eşitlik sağlanacak. İl ve bölge müdürlüklerini 3 kategoride ele aldık. Ankara, İstanbul ve İzmir birinci kategori; 3 büyük il dışındaki büyükşehir belediyesi olan şehirler ikinci kategori ve büyükşehir olmayan iller üçüncü kategoriyi oluşturuyor.” dedi.
       
 Bakan Faruk Çelik’in, Sosyal Güvenlik, ek göstergeler ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişiklikle ilgili sosyal tarafların katılımı ile çalışmaların önümüzdeki günlerde süreceğini söylemesi üzerine, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, iş güvencelerine dokunmayan değişiklik ve önerileri görüşebileceklerini ifade etti.

KAYNAK: CİHAN

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR