ABD'yi krize Wall Street'in efendileri soktu

Nobel ödüllü ekonomi profesörlerinden Paul Krugman, Wall Street protestolarının Wall Street'i elinde tutan zengin kesimde paniğe neden olduğunu dile getirdi.

ABD'yi krize Wall Street'in efendileri soktu
ABD'yi krize Wall Street'in efendileri soktu
GİRİŞ 11.10.2011 09:20 GÜNCELLEME 11.10.2011 09:20

Ülkede gerçek aşırıcıların Amerika'nın oligarşi yöneticileri olduğunu kaydeden Krugman, protestoların ayaklanma olarak nitelendirilemeyeceğini dile getirdi. New York Times'taki yazısında Krugman, "Wall Street'i İşgal Et" adlı sivil girişimin New York'ta başlattığı protestoların, "ABD'nin yönünü değiştirip değiştirmeyeceğinin görüleceğini, ancak şimdiden protestoların New York'un finans merkezi konumundaki Wall Street'ten, yani en zengin kesimden ve toplumun yüzde 1'ini temsil eden bu kesimin çıkarlarını gözeten politikacılardan son derece histerik bir tepki aldığını'' belirtti. Krugman, tepkinin ABD'nin 32. Başkanı Franklin D. Roosevelt'in deyimiyle "Amerikan değerlerini tehdit eden aşırı kesimin, ekonomi kralları olduğu'' gerçeğini gözler önüne serdiğini, aşırı kesimin Wall Street'i protesto eden insanlar olmadığını vurguladı.

Wall Street karşıtlarının protestolarının giderek büyüdüğünü, polis tarafından aşırı tepkiyle karşılaştığını da yazan Krugman, fakat hiç kimsenin bu protestoları ayaklanma olarak nitelendiremeyeceğini ifade etti.

Ancak Çay Partisi hareketi ve Cumhuriyetçilerin protestocuları "ayaktakımı olmakla, Amerikalıları birbirlerine düşürmekle, sınıf savaşı başlatmakla ve Amerika karşıtı olmakla'' suçladıklarını vurgulayan Krugman, New York Belediye Başkanı milyarder Michael Bloomberg'in protestoculara biraz daha ılımlı davrandığını, ancak yine de onları "New York'ta çalışan kişilerin ellerinden işlerini almaya çalışmakla'' suçladığını, oysa Wall Street karşıtı protestoların amacının bu olmadığını kaydetti.

ORTA KESİM KADAR VERGİ ödemediler

Protestocuları komünist olmakla suçlayan kesimlerin olduğunu belirten Krugman, bütün bu suçlamaların altında ise "kendi çıkarlarını koruyan bir sistemden beslenen bu zengin Amerikalıların, bu sistemin aslında ne kadar hileli olduğunu söyleyen herkese karşı histerik bir şekilde tepki vermelerinin yattığını'' vurguladı.

Yazısında "Burada ne oluyor? Yanıt şu ki Wall Street'in efendileri, aslında derinde bir yerlerde duruşlarının ahlaken ne kadar savunulamaz olduğunun farkındalar. Bu insanlar Amerikan halkına yarar getirecek şeyler yapmak yerine karmaşık mali dolaplar çevirerek zengin oldular ve bizlerin de krizin içine girmemize yardımcı oldular." diyen Krugman, söz konusu kesimin yaptıkları şeylerin bedelini ödemediğini, onların şirketlerinin vergi ödeyenler tarafından kurtarıldığını ifade etti.

Bu kesimin halen federal garantilerden faydalanmaya devam ettiğini kaydeden ekonomist Krugman şunları söyledi: "Wall Street efendileri vergi kanunlarındaki açıklardan yararlanıp milyon dolarlarca gelirleri olmasına rağmen pek çok durumda ödedikleri vergi oranları, orta kesim ailelerinden daha az.

Kendilerinin yararlandıkları bu özel muamelenin yakından incelenmesini istemedikleri için de bu gerçeklere işaret eden herkesi şeytanlaştırıp sahneden kaybolmalarını istiyorlar. Peki burada Amerika karşıtı olan kim? Burada gerçek aşırıcılar, zenginliklerinin kaynağının eleştirilmesini önlemeye çalışan Amerika'nın oligarşi yöneticileridir." dedi. ekonomi servisi

KAYNAK: AA