Elektrik ve gaz zammına 'Perşembe' cevabı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız elektrik dağıtım ihaleleri ile ilgili sürecin uzamamasını temenni etti, Yıldız 'gaz ve elektrik zammı gelecek mi' sorusuna cevap verdi.

Elektrik ve gaz zammına 'Perşembe' cevabı!
Elektrik ve gaz zammına 'Perşembe' cevabı!
GİRİŞ 29.09.2011 15:28 GÜNCELLEME 29.09.2011 15:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik dağıtım ihaleleriyle ilgili, özellikle piyasanın serbestleşmesiyle alakalı dağıtım ve üretim şirketleriyle ilgili bir takvim bulunduğunu belirterek, ''Bu takvimin çok fazla etkilenmemesi lazım ki biz kanunla ortaya koyduğumuz tarihlere uyabilelim. Ben sürecin çok fazla uzamamasını temenni ediyorum'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ankara Hilton Otelinde düzenlenen, Fosil Enerji ve Mineral Rezervleri ve Kaynakları İçin Birleşmiş Milletler Çerçeve Sınıflama Sistemi Çalıştayı'nın çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun, ''Türkiye'nin Suriye'ye yaptırımları söz konusu. Orada TPAO'nun çeşitli anlaşmaları vardı, bu anlaşmalar ne olacak?'' şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, Suriye'ye insani bir pozisyon olan elektrik ihtiyacıyla alakalı konuda şu anda bir değişiklik bulunmadığını, fakat petrol ve doğalgaz ile ilgili çalışmaların ve işbirliklerinin süreçten etkilenebileceğini söyledi.

Kıbrıs'ta sondaj kriziyle alakalı gelişmelerin sorulması üzerine Yıldız, bölgeden elde edilecek gelirlerin bütün Kıbrıs halkı ile paylaşılması halinde tavırlarının ılımlı olacağını söylediklerini hatırlattı ve Piri Reis gemisinin de sismik faaliyetlerine devam edeceğini bildirdi.

ELEKTRİK DAĞITIM İHALELERİ

Elektrik dağıtım ihalelerinde en yüksek ikinci teklifi veren firmalara tanınan sürenin bugün sona ereceğinin hatırlatılması üzerine Bakan Yıldız, konuyla ilgili dün bir toplantı yaptıklarını bildirdi.

''Finansmanı tedarik edenler olduğu gibi edemeyenlerin de olduğunu biliyorum'' diyen Yıldız, ÖİB'nin gelişmeleri bugün akşam 18.00-19.00 gibi kamuoyu ile paylaşacağını söyledi. Yıldız, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

''Özellikle piyasanın serbestleşmesiyle alakalı, dağıtım ve üretim şirketleriyle alakalı bir takvimimiz var. Bu takvimin çok fazla etkilenmemesi lazım ki biz kanunla ortaya koyduğumuz tarihlere uyabilelim. Çok fazla uzamasını ben temenni ediyorum.

Firmaların da bu konuda iradelerini daha hızlı ortaya koymalarını özellikle tavsiye ediyorum sektör için. Bir kısım aktörler, bir kısım oyuncular yeni girebilir. Bir kısım oyuncular devreden çıkabilir. İsimler bizim için ikinci planda.

Önemli olan verdikleri taahhüttür, arkasında durabilecekleri bir yapıyı oluşturmuş olmalarıdır. Sağlam bir sistem kuracağız. Bugün karar veriyoruz, ama 2036 yılına kadar sürecek bir sistemin temelini atmış oluyoruz.

Çalışmalarıyla, teknolojik girişimleriyle, rekabetçi ortamla, verecekleri hizmetlerle bütün bu sistemi doğru kurmamız lazım. 1 ay geç olabilir, 3 ay geç olabilir ama sonunda 2036'ya kadar hizmet verecek bir yapıyı sıhhatli bir şekilde kurmamız lazım.''

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK ZAMMI OLACAK MI?

1 Ekim itibariyle elektrik ve doğalgaza zam gelip gelmeyeceği yönündeki sorular üzerine Bakan Yıldız, ''Daha bugün perşembe'' dedi.

Mali sürdürülebilirlik açısından BOTAŞ ve TETAŞ gibi kurumların petrol ve döviz fiyatlarının artışından etkilendiğini kaydeden Yıldız, bu kurumların sıhhatli çalıştırılmasının önemine dikkat çekti.

Yıldız, ''Vatandaşın lehine kullanabilecek yapıyla kurumlarımızın bütçelerinin bilançolarının mutlaka optimum bir noktada buluşması lazım. O yüzden özellikle döviz fiyatlarının arttığı, hammadde fiyatlarının arttığı, doğalgaz fiyatının petrol fiyatlarının arttığı ortamda tabii ki bu manada zorlanıyoruz'' dedi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 1
  • hasangulten 8 yıl önce Şikayet Et
    DURUN Bİ YAHU. Hooooop ,maaşlarımız yerinde sayıyor daha,insafınız kurusun.
    Cevapla