Kurulacak nükleer santralin yakıtı Yozgat'tan!

Türkiye'de kurulması planlanan nükleer enerji santrallerinin yakıtı Yozgat'tan karşılanacak.

Kurulacak nükleer santralin yakıtı Yozgat'tan!
Kurulacak nükleer santralin yakıtı Yozgat'tan!
GİRİŞ 27.06.2011 10:14 GÜNCELLEME 27.06.2011 10:14

Türkiye'de iki ayrı yerde nükleer enerji santrali kurulmasının gündeme gelmesinden sonra önemi artan uranyum madeni için Sorgun ilçesinde rezerv araştırma çalışmaları başladı. MTA tarafından 1980'li yıllarda Mehmetbeyli, Temrezli ve Akkoluk köylerinde açılan 507 sondaj kuyusunda yeniden rezerv araştırmaları başlatıldı.

Türkiye'de belirlenen uranyum madeni rezervinin yarısının Sorgun ilçesinde bulduğu tahmin edilirken, Dur Madencilik MTA tarafından açılan sondaj kuyularında çalışmalarını sürdürüyor.

Dur Madencilik Proje Müdürü Koray Kiriş, daha önce MTA tarafından yapılan araştırma ve açılan sondaj kuyularındaki verilerin doğrulunun tespiti için kendilerinin de sondaj yaptıklarını belirterek, "Geçen yıl başladığımız çalışmaları bu yıl da sürdürüyoruz. Bugüne kadar 32 sondaj yapıldı, veriler toplandı ve halen çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Türkiye'deki uranyum madeni rezervinin yarısının Sorgun ilçesinde olduğu tahmin edildiğini ifade eden Kiriş, "Sorgun ilçesinde yaklaşık 4 bin ton uranyum olduğu bilinmektedir. Biz de bunu kanıtlamak için çalışıyoruz. Yapılan çalışmalarla elde edilen veriler doğrultusunda doğaya zarar vermeden yerinde çıkarım yapılıp uranyum madeni çıkarılacak" ifadelerini kullandı.

Uranyum madeninin Türkiye'de çıkartılmasının nükleer enerji santralleri kuruduğunda dışa bağımlılığı azaltacağına değinen Kiriş, "Sorgun ilçesinde yapılan araştırmalar tamamlandıktan sonra Şefaatli ilçesinde de bir çalışma yapılması planlanmaktadır. İnşallah umduğumuzun üzerinde bir uranyum rezervi ile karşılaşırız" diye konuştu.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
Yozgat nükleer yakıt
YAZDIR