50 yıldır uyuyan tohumlar çimleniyor

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı İslam Ali Kopuz tarafından keşfedilen 50 senelik tohumların yeniden hayat bulması adına yürütülen Tohum Bank projesi meyvelerini vermeye başladı.

50 yıldır uyuyan tohumlar çimleniyor
50 yıldır uyuyan tohumlar çimleniyor
GİRİŞ 19.06.2011 21:43 GÜNCELLEME 19.06.2011 21:43

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı İslam Ali Kopuz tarafından keşfedilen 50 senelik tohumların yeniden hayat bulması adına yürütülen Tohum Bank projesi meyvelerini vermeye başladı. Namık Kemal Üniversitesi kontrolünde yürütülen araştırmanın ilk sonuçlarına göre mısır ve yulaf tohumlarının çimlendiği ortaya çıktı.

Borsa laboratuvarlarında bulunan tohumların Türkiye tarımını dışa bağımlılıktan büyük ölçüde kurtaracağı öngörülüyor.

İslam Ali Kopuz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Tohumların keşfinden sonra Namık Kemal Üniversitesi ile diyaloga girdik. Konunun gündeme gelmesinden sonra Tarım ve Köyişleri Bakanlığı projeyi teşvik etti. Daha sonra İstanbul Ticaret Borsası Meclisi bir araştırma komisyonu kurdu. Bakanlık yetkililerinden Masum Burak ve Vehbi Eser Bey’lerin yardımları ile çimlendirme faaliyetlerimiz başlatıldı. Bunun yanı sıra komisyon üyelerimiz Ertuğrul Yılmaz ve Yunus Aksu konu hakkında Ankara TUGEM Gen Bankası ile ortak girişimde bulunarak projenin ilerlemesine çok önemli katkılar sundu. 2011 Ocak ayından bu yana devam eden çalışmalar sonucunda mısır ve yulaf tohumlarında çimlenme gözlenmiş, canlı oldukları belirlenmiştir. Bu tohumlar ortak kültürel mirasımız olup ilerleme kaydedebilmemiz için tüm hassasiyet ve olanaklar sonuna kadar kullanılacaktır.” ifadelerini kullandı.

TOHUMLARIN GELİRİ İLE İSTANBUL TİCARET BORSASI VAKFI KURULACAK

Diri çıkacak ve üretimine geçilecek tohumların geliri ile İstanbul Ticaret Borsası Vakfı’nı kuracaklarını belirten Kopuz,”Bu vakfa aktarılacak kaynakla başta Türk Tarımı için Ar-Ge faaliyetlerine eğilebilir, eğitim ve burs gibi hizmetler verebiliriz.” dedi.

ERTUĞRUL YILMAZ: İLK EMARELER GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Tohumların gelişimini izleyen İstanbul Ticaret Borsası Tohum Araştırma ve Geliştirme Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yılmaz’da şu açıklamaları yaptı.

” Hocalarımız kontrolünde arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaların ilk sonuçlarına göre istediğimiz emareler görülmeye başlandı. Tohumlar üzerinde bölüm bölüm araştırmalarımız ve denemelerimiz devam ediyor. Tohumlarımızın canlı çıkması konusunda ümitliyiz.”

KAYNAK: CİHAN