Büyük patronlar yılın girişimcisini seçti

NTV, yılın fikri ve girişimcisini seçti. Sabancı Gösteri Merkezi’nde düzenlenen ve NTV’den de canlı yayınan “Bir Fikrin mi Var” yarışmasının finalinde yılın girişimcisi seçildi.

Büyük patronlar yılın girişimcisini seçti
Büyük patronlar yılın girişimcisini seçti
GİRİŞ 31.05.2011 15:34 GÜNCELLEME 31.05.2011 15:34

Vodafone İş Ortağım’ın katkılarıyla  düzenlenen yarışmayı “Çelebi” adını verdiği çok az güç ve yakıt ile büyük güç elde eden hareket sistemi ile Elazığlı makine teknikeri Hikmet Koşar kazandı. Hikmet Koşar, Türkiye’nin en büyük girişimcilerinden Ahmet Nazif Zorlu, Hüsnü Özyeğin, Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Ömer Kızıl ve Serpil Timuray’dan oluşan jüri ve halk oylaması sonucunda bir birinden iddialı 10 finalist arasında  %65 oy alarak birinci oldu. Koşar, 570 bin Türk Lirası değerinde şirket kurulum, Ar-Ge, yurt dışında ofis kurma ve lojistik desteği alırken, Vodafone İş Ortağım’dan da her yöne tam 1 Milyon dakika konuşma hakkı kazandı. 2011 yılının girişimcisi olan Hikmet Koşar, “Çelebi Türk’ün dünyaya damgası olacak” dedi…

SONSUZ ENERJİ HAYALİ GERÇEK OLUYOR!

Burcu ve Bir Fikrin mi Var, yarışmasının ikinciliğini ise jüri oyları sonunda birinci ile aynı oyu almasına karşın SMS oylarıyla %59 oy oranına ulaşan “Sugücü Pompası”nın yaratıcısı Şahin Bekişoğlu oldu. Bekişoğlu, hiç yakıt kullanmadan akarsu enerjisinden yararlanarak suyu yukarı basan pompa geliştirdi ve hem jürinin gönlünü kazandı hem de halkın. Beşikoğlu, 150 bin TL değerinde ödülün sahibi oldu.

KARŞINIZDA DÜNYANIN EN ZENGİN ADAMI OTURUYOR!

Yarışmanın bir başka iddialı yarışmacısı Kemal Kart, “Sera Gazı Filtreleme” sistemiyle %56 oy alarak üçüncü oldu. Ali Sabancı’nın “Eğer karbonu parçalayabilirse şu an karşımızda dünyanın en zengin adamı oturuyor.” dediği  Kemal Kart,  80 bin TL değerinde üçüncülük ödüllerini almaya hak kazandı.

BÜYÜK PATRONLAR JÜRİDEYDİ

Yaklaşık 1 Milyon Türk lirasını bulan ödülüyle girişimlerin yoğun ilgisini toplayan ve elemeleriyle birlikte 13 haftadır NTV’de yayınlanan Bir Fikrin mi Var yarışmasının kazananın belli oldu.  Yarışmayı Burcu Esmersoy ve Celal Pir sundu.  Finalin jürisinde ülkemizin en önemli girişimlerilerinden Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, Vodafane Türkiye CEO’su Serpil Timuray ve daimi jüri TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Koton Giyim Yönetim Kurulu Eş Başkanı Gülden Yılmaz ve Uludağ İçecek 4. Kuşak Temsilcisi ve Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Kızıl  büyük finalin jüri masasındaydı.

İŞTE YILIN GİRİŞİMCİLERİ VE PUANLARI

Finalde yarışan 10 fikir sahibi ve aldıkları puanlar şöyle:

1.     HİKMET KOŞAR – ÇELEBİ …………………………..…65

2.     ŞAHİN BEKİŞOĞLU - SUGÜCÜ POMPASI ………….59

3.     KEMAL KART - SERA GAZI FİLTRELEME……… ………56

4.     REŞAN ARLIER - ENGELLİLERE HAYAT………………..52

5.     BİROL KARACA - REKAT SAYAR SECCADE……………51

6.     GÖKHAN YÜCEL - DOKUNARAK MATEMATİK………49

7.     METİN PEHLİVANOĞLU -LAST DROP (Erkeklere Ped)..47

8.     GÜRKAN AKARSU - ISITMALI KOLTUK ………………...42

9.     FAHRİ BENZETİROĞLU/DEVRE KESİCİ PRİZ …………..39

10.                       ABDULLAH İNCEOĞLU - DÖNER KASA ……….31

HERKES KAZANDI

Yarışmada kazananlar sadece finalistler olmadı. Daha önce elenen ama girişimcilik hayatlarını sürdüren yarışmacılar ve fikir sahipleri ödül kazandı. İşte bunlardan biri olan ve Karaman’dan yarışmaya katılan üniversite öğrencisi Enes Süsli ve arkadaşlarının UNIKART projesi BKM tarafından 40 bin TL değerinde danışmanlık ve fuar desteği, yine üniversite öğrencisi Nursena Yılmaz ve Gizem Selçuk’un geliştirdiği “Gidemiyorum, satıyorum” adlı proje de e-yabi tarafından 50 Bin TL değerinde internet sitesi kurulumu, e-ticaret ve sosyal medya desteği ile ödüllendirildi.   

HÜSNÜ ÖZYEĞİN’DEN TÜM YARIŞMACILARA SÜRPRİZ

Ayrıca Hüsnü Özyeğin, finalde yarışan 10 yarışmacıya da Özyeğin Üniversitesi’nin yeni açtığı Girişim Fabrikası’nda destek vereceği müjdesini verdi. Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüsnü Özyeğin, “Benim hoşuma giden, fikirlerin bir çoğu Anadolu’dan geliyor olması. Dolayısıyla bizim bunu teşvik etmemiz lazım. Bu projelerden bir kısmı ticarileşmeye doğru yol katedebilir mi, daha önce girişimci olup başarılı olmuş mentorlar Girişim Fabrikası’nda bunları değerlendirecek. Ayrıca mühendislerimiz, gerek Pazar araştırması, gerek maliyet hesaplamalarında yardımcı olabilecek. Bu insanların işini nereye kadar götürebiliriz, onu denemek istiyoruz” dedi.

ÇELEBİ, TÜRK’ÜN DÜNYAYA DAMGASI OLACAK

Bir Fikrin mi Var yarışmasında 2011 yılının girişimcisi seçilen Hikmet Koşar, yarışmanın ardından mutluluğunu ailesi ve kendisine destek veren dostlarıyla paylaştı. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte Elazığ’daki yerel televizyon kanalları sonucu alt yazılarla son dakika gelişmesi olarak hemşehrilerine duyurdu. Eşi Benis, özellikle 7 yaşındaki oğlu Hasan Yağız ve 5 yaşındaki kızı Belinay Sare’nin sevinçleri görülmeye değerdi.

Yarışmanın ardından kutlamaları kabul eden Hikmet Çetin, sıcağı sıcağına duygularını anlattı: Kazanmak çok güzel bir şey. 3000’den fazla güzel proje arasından sıyrılarak birinci olmak müthiş bir şey… Çelebi, ülke insanımıza değil, bütün dünya insanlarının hayatına geçmesini istiyorum. Bu destek ve bundan sonra gerçekleşecek desteklerle Çelebi, Türk’ün dünyaya damgası olacak. İnanın buna! Çelebi bir araç değil, bir araba değil, insanlık için çok büyük bir şey. Bu insanların sayesinde oldu… Çelebi, bir hareket sistemi, araba, tekerlekli sandalye… Tabii böyle bir fikri hayata geçirmek, belli bir birikim ve ekonomi gerektiriyor.

Şu anda gördüğünüz tüm malzemeler Elazığ şartlarında çeşitli çıkmacılardan alınan malzemelerle gerçekleştirildi.  Buna biz 3 yılımızı ve herşeyimizi harcadık. Çelebi’de bu fikre gönül verenler, eşimiz, dostumuz ve şurada gördüğünüz herkesin emeği var. Bir çok insanın alın teriyle, göznuruyla, emeğiyle oluştu. Bu aracı yarışmaya yetiştirmek için çalıştık. Üç yıl boyunca çocuklarımdan ve karımdan uzaktım. Bu çok emek ve zaman isteyen bir iş. Üç yıl Çelebi ile yattık, onunla kalktık.

Hikmet Koşar, “Otomobil firmalarının yaklaşımını sorduğumuzda ise “Onlar otomobilin ilk haline bakıp bu normal bir otomobil olamaz dediler. Otomobil üreticilerinin alışılmış kalıplarının kıramadık ama biz üreteceğiz, insanlara bunu yapacağız. Çelebi’yi sömürmek, kullanmak ve almak isteyenlerin dışında, bizimle birlikte bunu yapmak isteyen olursa, herkesle yapmaya hazırız.” dedi…

İŞTE KAZANANLARIN ÖDÜLLERİ

BİRİNCİYE 570.000 TL DEĞERİNDE ÖDÜL+1 Milyon Dakika Konuşma

150.000 TL Lab-x Melek Yatırımcı şirket kurulum desteği

350.000 TL Warwick Üni. İngiltere’de ofis kurma, Ar-Ge ve lojistik destek

20.000 TL Warwick Üni. konaklama desteği

50.000 TL Özyeğin Üni. Kurulacak şirkete sermaye desteği

1.000.000 dakika her yöne konuşma, Vodafone İş Ortağım’dan

İKİNCİNİN ÖDÜLÜ 150.000 TL DEĞERİNDE ÖDÜL

100.000 TL Lab-x Melek Yatırımcı şirket kurulum desteği

50.000 TLÖzyeğin Üni. eğitim bursu

ÜÇÜNÜN ÖDÜLÜ 80.000 TL DEĞERİNDE

50.000 TL Lab-x Melek Yatırımcı Şirket kurulum desteği

25.000  TL Warwick Üni.  tarafından Ar-Ge desteği

5.000 TL  Kredi kartı (BKM’den doldurulmuş olarak)

Tüm yarışmacılara Özyeğin Üniversitesi Girişim Fabrikası desteği ve Vodafone’dan cep telefonu hediye edildi…

OYLAR NASIL DEĞERLENDİRİLDİ

Yarışmacıları son kez dinleyen jüri üyeleri, yarışmacıları 10 puan üzerinden değerlendirdi. HaLk da yarışma sırasında verilen aday numaralarına SMS göndererer destek Verdi. Jürinin verdiği puanlar genel sonucu %60 oranında etkilerken SMS oylarının payı %40 oldu. 

KUM SANATI GÖSTERİSİ

Finale doğru heyecanlı dakikaların yaşandığı yarışmada geceye özel bir gösteri de damgasını vurdu. Ramazan Yumrutepe ve Veysel Çelikdemir  Celal Pir’in “Kum Fırtınası” adını verdiği bir gösteri yaptı.  

Güçlü Ortaklar ile En Büyük Ödül

Bir Fikrin mi Var, Vodafone İş Ortağım’ın katkıları, Türkiye'nin haber kanalı NTV, ülke çapında büyük ses getiren yapımlara imza atan Most Production ve Türk girişimcilerini melek yatırımcılık finansman modeli ile tanıştıran LabX önderliğinde ve Türkiye'nin genç ve dinamik üniversitelerinden Özyeğin Üniversitesi, iş dünyasının yeni nesil yöneticilerini bir araya getiren Genç Yönetici ve İşadamları Derneği, Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden University of Warwick bünyesindeki WMG (Warwick Manufacturing Group) ve bankacılık sektörünün önemli kurumlarından Bankalararası Kart Merkezi'nin desteği ile hayat buldu.