Kamer Holding borsaya açılıyor

Kamer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özer Sevencan, borsaya açılmak istediklerini ve halka arza aracılık için Deniz Yatırım ile görüştüklerini açıkladı.

Kamer Holding borsaya açılıyor
Kamer Holding borsaya açılıyor
GİRİŞ 30.05.2011 14:35 GÜNCELLEME 30.05.2011 14:35

Kamer Holding çatısında bulunan Şah İnn Paradise tatil köyünün 5'inci sezon açılışı için Antalya'da düzenlenen basın toplantısında konuşan Sevencan, holdingin tarım, hayvancılık, gıda, alüminyum ve turizm olmak üzere beş sektörde faaliyet gösterdiğini, bunlardan turizm alanındaki Şah Inn Paradise'ın, holdingin amiral gemisi olduğunu söyledi. Burada Türk aile yapısına uygun bir tatil anlayışı ile yola çıktıklarını belirten Sevencan, bu konseptin çok sevildiğini ve turizme çeşitlilik kazandırdıklarını ifade ederek, "Böyle bir talep görmeyi ummuyorduk" dedi.

-7 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA ET SEKTÖRÜNE GİRDİ-

Holding'in geçen yıl ise Konya Ereğli'de 7 milyon dolarlık başlangıç sermayesi ile Ette Bir tesisini kurduğunu açıklayan Sevencan, "Ette Bir'deki üretimimizin 1 milyon dolarlık kısmını bu sezonda Şah Inn Paradise'da tüketilmek üzere ayırdık" dedi. Tesisin 300 ton et üretim kapasitesine sahip olduğunu bildiren Sevencan, ilk etapta bölgesel olarak başladıkları et satışını, Eylül sonu itibariyle İstanbul'da gerçekleştireceklerini kaydetti. Et sektörünün oldukça çetrefilli olduğunu, hatta bazı bölgelerde sözün bittiği yere geldiğini dile getiren Sevencan, büyük firmalar karşısında küçüklerin yaşamasının zor olduğunu ifade ederek, "Önce satışlara yerel olarak başlayıp, sonra diğer bölgelere açılacağız. 2012'de tüm Türkiye geneline et satışı yapmayı planlıyoruz" dedi.
Şah inn Paradise Genel Müdür Yusuf Yücel, 2012 yılında ilk başta 20 adet olmak üzere ailelere özel havuzların yapılacağını ve bu havuzları kullanmak isteyen kişilerin, gün boyunca aileleriyle diledikleri gibi havuzda vakit geçirebileceklerini söyledi. Yücel ayrıca havuzların yapımı için 400 bin dolar bütçe ayırdıklarını sözlerine ekledi.

-RAMAZANDA KRAL DAİRELERİ DOLDU-

Yücel, 2009 yılında yapılan bir araştırma sonucunda insanların Ramazan ayında ücretsiz konaklama verilse dahi tatil yapmak istemediklerinin ortaya çıktığını, bu algıyı değiştirmek için çalışmalara başladıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Öncelikle Ramazan’da tatil yapılmaz algısını değiştirmemiz gerekiyordu. Bu aylarda 100 Euro olan satış fiyatlarımızı 23 Euro gibi maliyeti bile sayılmayacak rakamlara çektik ve doluluk problemimizi 2009’da çözdük. Gündüz devam eden tüm aktivite ve hizmetlerimize ilave olarak gece organizasyonları yaptık ve 24 saat hizmetimizi sürdürdük. Fiyatlarımızı 23 Euro‘dan 43 Euro’lara kadar çıkartmamıza rağmen Ramazan döneminde şimdiden yüzde 70 doluluk oranını yakaladık. Hatta otelimizde bir geceliği 1500 Euro olan 4 adet kral dairelerini bile doldurduk. Şah inn Paradise olarak Ramazan’da tatil yapılmaz anlayışını değiştirdik. Ramazan’da nasıl tatil yapılırı gösterdik. Bu yıl Ramazan ayında yüzde 100 doluluk bekliyoruz."

-50 MİLYON DOLARLIK YATIRIMLA YENİ OTEL KURACAK-

Tesise, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra, Hollanda, Belçika, Fransa ve Rusya’dan yabancı konukların geldiğini belirten Yücel, 2009 senesi nisan döneminde yabancı konuk oranı yüzde 30 olurken, 2011 Nisan’da bu oranın yüzde 70’lere çıktığını gördüklerini söyledi. Şah inn Paradise’ın yatırımlara 2012’de de devam edeceğini belirten Yücel, "Şu anki tesisimiz Antalya’nın batısı Kumluca Bölgesi’nde bulunuyor. Antalya’nın doğusu olan Belek tarafında yeni bir tesis için arayış içindeyiz. Yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yatırımla yaz-kış hizmete açık olan 5 yıldızlı bir otel projemiz var. Konseptimizi bozmayacağız. Yazın tatil köyünü tercih edenler Antalya’nın batısına, kışın da ailesiyle tatil yapmanın keyfini yaşamak isteyenler Antalya’nın doğusuna gelecek. Birkaç sene içerisinde termal ve şehir otelleriyle Şah inn Paradise markası büyümeye devam edecek" diye konuştu. Yücel, kral dairelerine ağırlıklı Türk Cumhuriyetlerindeki işadamlarından talep olduğunu bildirdi.

-HALKA ARZ İÇİN ALT YAPI ÇALIŞMASI 1-2 YILI BULACAK-

Soruları da yanıtlayan Sevencan, holdingin tarım, hayvancılık, gıda, alüminyum ve turizm alanında faaliyet gösterdiğini ve yıllık cirosunun 100 milyon dolar olduğunu açıkladı. Halka arz seferberliği kapsamında borsa açılma veya Katılım Endeksi'nde yer alma niyetlerinin olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Sevencan, "Zaten ilk önce sizi katılım endeksine tabi tutuyorlar. Orada bir üç aylık süreniz var, ondan sonra İMKB. Bizim Kamer Holding olarak o noktada sıkıntımız yok. Fakat bizim hisselerimiz hamiline. Bizim altın hissemiz yok. Yani altın hissesi olandan başkası seçilemiyor yönetime. Bizim hisselerimiz ise hamiline. Zaten şu anda tedavülde bulunuyor. Yani bizim bir ortağımız bir başkasına satabiliyor. Borsaya açıldığınızda o zaman bir yönetim sıkıntısı oluşabilir. Bir firma gelir yüzde 10'unu toplar borsadan, gelir yönetime, o zaman da yönetim sıkıntısı olur. O da en doğal hakkı olur, fakat öbür tarafta yüzde 90 kitle var. O ne olacak? O nedenle bu altyapı çalışmaları en az 1-2 yılı bulacak" yanıtını verdi.

-DENİZ YATIRIM İLE GÖRÜŞTÜK-

Borsaya açılma noktasında altyapı çalışmalarına başladıklarını bildiren Sevencan, halka arz için yatırım kuruluşlarının aracılığına da ihtiyaç olduğunu, bir kaç firma ile görüştüklerini ve bu firmalardan Deniz Yatırım ile ağırlıklı görüştüklerini açıklayarak, "Deniz Yatırım ile görüşmelere üç ay önce başladık" dedi. Deniz Yatırım ile resmen çalışmaya başlayıp başlamadıklarına ilişkin olarak Sevencan, "Hayır. Seçimlerden sonra, şu anda görüşme aşamasındayız. Fakat Deniz Yatırım ağırlıklı görünüyor. Net değil ama öyle görünüyor. Yönetim olarak bizim, borsaya kote olma noktasında kararımız var. Deniz Yatırım'la da ilk teması yaptık. Borsaya açılmak için ne çıkacak? Ne kadar sürede hazırlanacak? Nasıl bir yol izlenecek? Bütün bunlara birlikte karar veriyoruz. 2012 sonu gibi halka arza biraz daha yaklaşmış oluruz diye düşünüyoruz" diye konuştu

KAYNAK: ANKA