TTNet: Ailelerin endişeleri giderilmeli

Herkesin internete güvenli girmesini sağlamak amacıyla 'Aile Koruma Şifresi'ni ücretsiz verdiklerini belirten TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, "Türkiye'deki toplam hanelerin yarısı internete girmiyor." dedi.

TTNet: Ailelerin endişeleri giderilmeli
TTNet: Ailelerin endişeleri giderilmeli
GİRİŞ 29.05.2011 12:15 GÜNCELLEME 29.05.2011 12:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

KENAN MEHMETZADE'nin haberi

TTNet, çocuk istismarı yapan sitelerden endişe ettiği için eve internet almayan ailelere 'Aile Koruma Şifresi' veriyor.

Son dönemde yaşanan internete 'sansür' tartışmalarına bir yorum da TTNet Genel Müdürü Tahsin Yılmaz'dan geldi. Yılmaz, Türkiye'deki toplam hanelerin yarısının internete girmediğini söyledi. Yılmaz'a göre, bunların bir kısmı ekonomik sıkıntıdan kaynaklansa da, ailelerin büyük oranı çocuklarından endişe ettiği için internet almıyor. Dolayısıyla herkes internet vatandaşı olacaksa, ailelerin bu endişeleri giderilmeli. Genel Müdür, 'Aile Koruma Şifresi' uygulamasını bu amaçla abonelere ücretsiz verdiklerine dikkat çekti.

Mobil operatörler arasındaki hız sınırına da değinen Yılmaz, "Sadece internet hızını artırmakla olmaz, bu hızda kullanılacak uygulamalar lazım." dedi. Bir operatörün bu ay içerisinde duyurduğu 1 gigabit hız sınırını işaret ederek, "1 GB hızla abone ne yapacak? Bu, Kayseri-Adana arasında 8 şeritli yol yapılmasına benzer. Bu iller arasında gidip gelmek için bu kadar şeride gerek yok." diye konuştu. Türkiye'de internetin gittikçe yaygınlaşması, yeni hizmet ve servislere talebi de artırıyor. Kullanıcıya istediği yayını, istediği yerde ve zamanda izleme imkânı sunan IPTV servisini şubatta hizmete açan internet sağlayıcısı TTNet, 3 ay içerisinde 25 bin aboneye ulaşmış durumda. Bu uygulama üzerinden müşterilere yeni sürprizler sunacaklarını belirten Tahsin Yılmaz, yıl sonu itibarıyla 100 bin aboneye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. İnternetteki hız limitleri arttıkça medyanın da bu kanal üzerinden tüketilmesi gittikçe yaygınlaşıyor. İnternetten TV izlemek için hazırlanan 'Tivibu Web' uygulamasının bir sonraki adımı olarak ortaya çıkan, televizyon üzerinden internet TV olarak bilinen IPTV uygulaması, 'Tivibu Ev' adıyla TTNet tarafından şubat ayında hizmet vermeye başlamıştı. IPTV, TV'ye takılan 'set üstü kutu' cihazıyla çanak antene ihtiyaç duymadan internet üzerinden tüm kanalları izleme imkânı sunuyor. Şu aralar sadece 30 ilde hizmet veren IPTV, en az 8 megabit hıza sahip aboneler alabiliyor. TTNet'in bu hizmeti alabilecek 2,5 milyon internet abonesi bulunuyor. 3 ay içerisinde 25 bin aboneye ulaştıklarını söyleyen Yılmaz, "Tivibu Ev'de 10 HD olmak üzere 100'den fazla kanal, 2 bin 500'den fazla film var. Müşterilerimize yeni sürprizler sunmaya devam edeceğiz. Abone alımına böyle devam edersek 2011 sonunda 100 bin aboneye ulaşacağız." sözlerine yer verdi.

IPTV'de filmler yabancı dilde ve altyazılı olarak da izlenebiliyor

TTNet'in IPTV servisi bir TV olmaktan öte, içerisinde 20'ye yakın uygulamayı da barındırıyor.

Film bölümünde 2 bin 500'e yakın video içeriğine sahip IPTV sayesinde bu filmler ve belgeseller bir tuşla Türkçe ve yabancı dillerde ya da altyazılı izlenebiliyor.

Tivibu üzerindeki Yemek Sepeti uygulaması sayesinde geniş restoran yelpazesinden tercih edilen yemek siparişi kolayca verilebiliyor.

Mesajlarım uygulaması ile Tivibu Ev dünyasındaki yeniliklerden haberdar olunup, diğer Tivibu Ev kullanıcılarıyla haberleşilebiliyor.

Fotoğraf uygulaması ile Facebook hesabınızda yer alan tüm fotoğraflarınızı ve arkadaşlarınızın fotoğraflarını görebiliyorsunuz.

Tivibu Ev ile Twitter kullanarak izlenilen programla ilgili yorum yapılabiliyor, çok konuşulan konu başlıklarına ulaşılabiliyor ve konu ile ilgili arama yapılabiliyor.

IPTV içerisindeki interaktif servislerdeki Flickr uygulamasıyla hem fotoğraf içeriğine hem de kullanıcı ismine duyarlı fotoğraf araması yapılabiliyor.

Ayrıca anlık maç sonuçları, hava durumu, uçuş bilgileri, yemek tarifleri, son haberler, nöbetçi eczaneler, burç yorumları ve sinebiyografi gibi birçok alanda merak edilen bilgilere kolayca ulaşılabiliyor.

ZAMAN

YORUMLAR 1
  • hasangulten 10 yıl önce Şikayet Et
    çocuk istismarı. aileler çocuklarına sahip çıkamaz ve başıboş bırakırlarsa ,çocuk internet dışında da büyük tehlikeler yaşayabilir,akraba,komşu,ve sokaklarda istismara uğrayabilir.aile çocuğuna göz kulak olur başıboş bırakmassa ne internette ne dışarıda bi sorun olur.mesele ailenin çocuğuna sahip çıkabilmesinde,internette değil.
    Cevapla