Ergün, Öztarak'ın sır raporuna çattı

CHP'li Faik Öztrak'ın 'AK Parti yüksek oy alırsa Türkiye'den çıkın' diyen yabancı yatırım raporları var' sözleri ortalığı karıştırdı ama bir türlü bulunamayan rapor polemik yarattı.

Ergün, Öztarak'ın sır raporuna çattı
Ergün, Öztarak'ın sır raporuna çattı
GİRİŞ 28.05.2011 13:06 GÜNCELLEME 28.05.2011 13:06
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Sanayi Bakanı Ergün, "Yalandan ölen var mı? Yok. Rapor nerede, kaynağını görelim" dedi

AK Parti çok büyük bir çoğunlukla iktidara gelirse ülkeden çıkın' ifadelerini taşıyan bir yatırımcı raporu olduğunu iddia eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'a Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'den tepki geldi.

A Haber'de 'Eko-Yorum' programına katılan Bakan Ergün, "Şimdi seçim zamanı, yalandan ölen mi var? Yok. İstediğini söyle, 'böyle bir rapor var' de. Böyle bir rapor varsa, tamam çıksın, kaynağını görelim. Kimse bunu hazırlayan, ciddi bir organizasyon, neye dayandırıyor bunu? Yani bunu birisi laf olarak söyleyebilir. Hadi dayandır neye dayandırıyorsun" dedi.

İSTİKRARA GELİYORLAR

Türkiye'nin bir cazibe merkezi haline geldiğini söyleyen Ergün, şöyle konuştu: "Türkiye'de siyasi istikrar var Türkiye'de, yarın ne olacağı belli ve Türkiye güçleniyor, ekonomide ve siyasette gün geçtikçe güçleniyor. İngiltere'den, Londra'dan buraya merkezini taşıyan bir firmaya şunu sorduk:

Niye taşıdınız, niye İstanbul'a taşıdınız? İlginç bir cevap verdi, dedi ki; Londra geçmişin merkeziydi, İstanbul geleceğin merkezi, onun için buraya taşıdık."

CHP'NİN AKIL HOCASI

Türkiye aleyhine yayınlar yapan ve raporlar yazan birçok lobi olduğunu anlatan Ergün, Michael Rubin örneğini vererek, "Onu okursanız Türkiye batmış, bir korku imparatorluğuna dönüşmüş, Türkiye'ye gidilmez, sokaklarında gezilmez, ekonomik yatırım asla yapılmaz.

Şimdi Michael Rubin'in söyledikleriyle CHP'nin söyledikleri arasında ne fark var? Hiçbir fark yok. Michael Rubin'le bunlar bir işbirliği içerisinde. Zaten onu da zaman zaman buradaki toplantılarına davet ediyorlar, akıl hocası yani" dedi.

'Kalıcı dizaynı millet yapar'

Ergün, işadamı İnan Kıraç'ın CHP'yi dizayn ettiği iddia edilen haberlerle ilgili olarak da soruları yanıtladı. 28 Şubat örneğini veren Ergün, o dönemde iş çevreleri, sendikalar, bazı sivil toplum örgütleri ve medyanın birlikte hareket ederek siyaseti dizayn etme girişimi olduğunu hatırlattı.

Siyasetin kimi zaman darbelerle kimi zaman muhtırayla kimi zaman post modern darbeyle kimi zaman da yargı yoluyla şekillendirilmeye çalışıldığını anlatan Ergün, şöyle konuştu: "Bazen de parti kapattıralım ya da kasetlerle dizayn edelim.

Seçimden sonra CHP'yi merak ediyorum nasıl olacak. Bakalım bu dizayncıların projeleri seçimden sonra da aynı şekilde yürüyecek mi? Uzun ömürlü, kalıcı dizaynı millet yapar."

JP Morgan, Öztrak'ın tersini söyledi

JP Morgan 12 Haziran seçimleriyle ilgili dün bir rapor yayınladı. Raporda Öztrak'ın tam tersi açıklamalar dikkat çekti. JP Morgan'ın raporunda AK Parti'nin anayasal çoğunluğa ulaşamaması siyasi risk olarak değerlendirildi.

Raporda, AK Parti'nin birinci parti olacağına vurgu yapılırken, "Anayasanın değiştirilmesine yetecek sandalye alması konusunda kuşkuluyuz" denildi.

Yüksek cari açık, bankacılık sektöründe düşen kârlar ve enflasyona vurgu yapan JP Morgan Türkiye'nin ağırlığını da düşürdü.

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 9
 • Selim Akkale 10 yıl önce Şikayet Et
  Vayy be sadece K.K. değil hepsi Yalan Söylüyor !!! İftira atıyor !!! Yürüyen Yalan Makinaları harıl harıl yalan söylemeye devam ediyor baksanıza !!!. Neyse Hakkın Tokadının vadesine çok kalmadı İnşaallah !!! Cenâb-ı Hâk bu Halkın vasıtasıyla bir Tokat Chp ye birer Tokatta tek yumurta iki yavruları Mhp ve Bdp ye vuracak İnşaallah !!! Akabinde de Dürüst ve Namuslu Bürokratlar ve Ak Parti vasıtasıyla bir tokatta Ergenekona indirecek İnşaallah !!! Niçin pkk demiyorsun diye iç geçiren olabilir !!! Fason örgütlerden bahsetmiyorumda onun için !!! Ağababalar dururken Uşağın adı zikredilirmi !!!
  Cevapla
 • nizam-ı cedit 10 yıl önce Şikayet Et
  teröre, teröristlere ve onların gözünü kan bürümüş yerli işbirlikçi yandaşlarına. en büyük darbeyi indirmek için oylar AK PARTİ'YE diyorum..varmı ilerisi.. var mı başka teklifi olan... Numan Hoca kaseti olan başka kimler var diye soruyor; sen boşversene hoca işine bak.. boşver bunları.. kasetlerle uğraşacak vakit yok.. vakit tamam, Türkiyenin şahlanışı devam ediyor. ne HAS Parti, ne MHP, ne de diğerleri hepsi yalan.. tek gerçek AK Parti... durmak yok Türkiyeyi büyütmeye devam.. yerli bozgunculara, kan, gözyaşı ve kaos planlarına karşı inadına AK Parti... meydanlar ve liderler gerçekleri göstermiyor mu.. bazı şeyleri anlamak için size daha ne lazım.. daha fazla kan, daha fazla ölüm, sefalet ve yoksulluk mu...saygılarımla...
  Cevapla
 • mehmet ali 10 yıl önce Şikayet Et
  son 1 aydır borsadan ve Türkiyeden kaçan yabancı yatırım portföy değerini de açıklasanıza. oradan sallamak kolay.dediğiniz gibi yalandan kim ölmüş ama ben her gün sürekli 20 ile 450 milyon tl tutarında bir paranın borsadan çıktığını görüyorum.bu para bono veya tahvile de gitmiyor doğrudan dövize çevrilip yurtdışına çıkıyor.zaten doların 1.60 TL nın üzerine çıkması da bu talepden kaynaklanıyor.siz hala masal anlatın bakalım.aşiret kafasıyla devlet idare etmeye kalkarsanız merkez bankası ve maliyeyi küçük esnaf kafasıyla yürütmeye kalkarsanız ne bekliyordunuz ki?bütün dünyanın başvurduğu banka kurtarma operasyonunu ilk defa yapan 2001 deki kolaisyonu hırsızlık ve millet malını talanla suçlamakla ekonomiden ne anladığınız ve bankacılık sistemine ne gözle baktığınızı ortaya koydu.oysa o koalisyon riske girerek bankalarda mevduatları batan halkın tasarruflarına sahip çıktılar.siz de o sağlam bankaları batırmak için elinziden geleni yaptınız.munzamları haraç gibi artırıp faiz de vermeyiz dediniz.yabancılar banka hisselerini durmadan satıyor ve borsa dibe gidiyor.
  Cevapla
 • Hüseyin Uzun 10 yıl önce Şikayet Et
  İnan Kıraç kimdir?. Bu zat kime hizmet eder?Kimin kılıcıdır?Bunların hesabını vermeyecekmidir?
  Cevapla
 • Berat Denizci 10 yıl önce Şikayet Et
  adam haklı ak parti çoğunluklar gelirse yabancı yatırım kaçar ama niye ??. çünkü bu ve bunun zihniyetindeki insanlar ülkeyi karıştırmak ve huzursuzluk yaratmak için ellerinden geleni yapacaklar o yüzden kendilerince yaptıkları bir rapordur bu bence çünkü kafalarında kurmuşlar yapacaklarını
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle