Yunanistan ödemeleri durdurabilir

Yunan basınında , IMF'nin tahsis edeceği miktarla ilgili teknik aksamalar, Yunanistan'ı sıkıntıya soktu. AB Konseyi her türlü çabayı gösteririz derken Hollanda restini çekti.

Yunanistan ödemeleri durdurabilir
Yunanistan ödemeleri durdurabilir
GİRİŞ 27.05.2011 16:03 GÜNCELLEME 27.05.2011 16:03

Yunan basını, Uluslararası Para Fonunun (IMF) tahsis etmesi beklenen miktarı teknik nedenlerden dolayı veremeyeceğini açıklaması, bu arada AB’nin de IMF’nin payını tek başına sağlamakta zorluk çektiği belirtileri vermesinin Haziran ayı sonunda Yunanistan’a kredinin 5.taksitinin kasadan çıkarılmasını sorunlu kıldığı" değerlendirmesinde bulundu.

Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesi, Eurogroup Başkanı Jean Claude Juncker’in dün, "Avrupalılara 29 Haziran’da IMF kasasından 5. taksitin çıkarılmasının işlevsel açıdan mümkün olmadığını" söylediğini vurguladı.

Gazete, ödemenin AB tarafından üstlenilmesine de atıfta bulunan Juncker’in, "Almaya, Finlandiya, Hollanda ve başka ülkelerdeki bazı parlamentolarda böyle bir gelişmeye isteksiz bakılması nedeniyle bunun mümkün olmadığını" da sözlerine eklediğini vurguladı.

Gazete, IMF Sözcüsü Caroline Atkinson’un, IMF-AB-Avrupa Merkez Bankası (AMB) "troykası" ile Yunan hükümeti arasındaki müzakerelerde bir anlaşma çerçevesinin oluşmaması durumunda IMF’nin, tüzüğü temelinde Yunanistan’a finansı devam ettiremeyeceğini savunduğuna dikkati çekti. Gazete, "IMF Yönetim Kurulu ikna olmazsa kesinlikle kredi vermez" diye konuşan Atkinson’un, "Bir ülkeyle boşluğu kapatmak için işbirliğinde bulunduğumuzda veya başka bir finansmanın da var olduğunu gördüğümüzde paramızı koyuyoruz, böylelikle üyelerimizin parasını güvence altına alıyoruz. Biz kredi verdiğimizde paralar bizim değil, bütün dünyadaki ülkelerin parasıdır" ifadesini kullandığını belirtti.

Haberde, Troykanın Atina ziyareti hakkında konuşan AB Sözcüsü Amadeu Altafaj’ın ise "Teftiş devam ediyor, şu anda 50 milyar avro sağlamak amacıyla hükümetin hazırladığı özelleştirme planları ve 2011 yılıyla ilgili ekonomik uyum sağlama önlemleri inceleniyor" dediğinin altını çizdi.

Bu arada, IMF iktisatçılarının başında bulunan Olivier Blanchard’ın Yunan ekonomisinin uyum sağlayabilmesi için on yıllık bir dönemin gerekli olacağına dair değerlendirme yaptığı belirtildi.

Diğer yandan, Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papakostandinu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, AB-IMF’den gelecek 5. kredi taksitinin alınamaması halinde ödemelerin yapılamayacağını söylemişti.

"Haziran ayında 5. taksitin serbest kalmaması durumunda ülke ödemeleri durdurmaya gidecek. Ülkenin mevcut nakit durumu temmuz ayı ortasına kadar yeterli" diyen Bakan, Yunanistan’ın kasasında bulunan meblağın temmuz ortasına kadar yeterli olabileceğini, bundan sonraki dönemde maaş, emekli maaşlarının ödenemeyeceğini vurgulamıştı. Papakostandinu, "ülke kepenk indiriyor" ifadesini de kullanmıştı.

Öte taraftan, Yunanistan’da, Telekomünikasyon Şirketi (OTE), Postabank (TT) ve Spor Toto Kurumu’nun (OPAP) satışıyla cesur özelleştirmelere gidilmesi, 4,8 milyar avro tutarında ek vergi ile önlemleri hayata geçirmesi kararlaştırılmıştı.

Yunan basını, Hükümetin, OTE, OPAP ve TT’nin tümünün satışını içeren cesur bir özelleştirme programı, vergilerde artış, maaş ve emekli maaşlarına yeni kısıtlamalar uygulamasıyla toplam 4,8 milyar avro değerinde gelir sağlayacak sert önlemlere başvurduğunu yazmıştı.

Atina’nın bu yolla son dakikada Troyka ile Avro Kuşağı ülkelerini "yeni bir yardım paketini onaylama ve kredinin 5. taksitini alma" konusunda ikna etmeye çalıştığı, yıl içinde de 1,6 milyar avro sağlayacak ek önlemler almasının gerektiği kaydedilmişti.

Haberlerde, yılın ilk dört ayında devlet açığının büyük boyutlar kazandığı, gelirlerde 1,86 milyar avro tutarında açık olduğu, kamu borcunun ise 354 milyar avroya ulaştığı vurgulanmıştı.

AB KONSEYİ BAŞKANI ROMPUY: ''AVRO BÖLGESİ'NDE FİNANSAL İSTİKRARI SÜRDÜRMEK İÇİN HERŞEYİ YAPACAĞIZ''

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, ''Avro Bölgesi'nde finansal istikrarı sürdürmek için her türlü çabayı göstereceklerini'' söyledi.

Yunanistan'ın borç krizi Fransa'nın Normandiya kıyısındaki Deauville kasabasındaki G-8 liderler zirvesinde görüşülen önemli gündem maddelerinden biri olurken, Avrupalıların, Yunanistan'ın borç krizinin çözümü için daha fazla zamana ihtiyacı olabileceği bildirildi. 

Van Rompuy, Deauville'de gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bir borcunu ödeyememe durumu ya da kredi vakasından kaçınmak ve Avro Bölgesi'nde finansal istikrarı sürdürmek için her şeyi yapacağız'' dedi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Nout Wellink de Atina yönetiminin, Uluslararası Para Fonunun (IMF) 110 milyar avroluk Yunanistan'ı kurtarma paketinin 5'inci diliminde kendi üzerine düşen 3,3 milyar avroluk kısmını serbest bırakması için gerekli koşulları sağlamasını beklediğini ifade etti.

Wellink, ''Yunanistan'a bunu çözmesi için çok büyük baskı var. Zor bir durum. Sonunda Yunanistan'ın koşulları karşılayacağından eminim. Bunun anlamı, sadece o zaman AB ve IMF'nin 'evet' diyebileceği.'' dedi.

Yunanistan'ın ilk çeyrekte gayri safi yurtiçi hasılasının büyüdüğünü ve ihracatın toparlanmaya başladığını belirten Wellink, ''Güçlü ekonomik ortam Yunan hükümetinin bu zor paketi uygulamaya koyabilmesini kolaylaştıracak'' ifadesini kullandı. 

Bu arada Hollanda hükümeti, ''IMF'nin 5'inci dilimde kendi üzerine düşen kısmı serbest bırakmazsa Yunanistan'a daha fazla yardım etmeyi kabul etmeyeceğini'' bildirdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, ''IMF'nin ne yaptığını çok dikkatli biçimde izliyoruz ve IMF Yunanistan'a yeni kredilerin sağlanması gerektiğini açıklamazsa o zaman biz de vermeyiz. IMF sadece, Yunanistan sözlerini yerine getirirse, geri ödeme yaparsa ve kamu finansmanını kontrol altına alırsa daha fazla yardıma onay verecektir'' diye konuştu.

Verdikleri kredinin geri döneceğinden emin olmaları halinde gelecekte kredi vermek istediklerini belirten Rutte, ''Yunanlılar 300 milyar avro tutarında havayolları, havaalanları, demiryolları ve hatta çimento fabrikalarına sahipler. Sağlam güvence istiyoruz'' dedi.

Lüksemburg Başbakanı ve Avro Grup Başkanı Jean-Claude Juncker, IMF'nin, 110 milyar avro tutarındaki kurtarma paketinin 5'inci diliminde kendi üzerine düşen kısmını serbest bırakmayabileceği uyarısında bulunmuştu.

Juncker, Yunanistan'ın gelecek 12 ayda borçlarını ödeyebilmesini garanti edemezse IMF kurallarının kredi vermenin durdurabileceğini gerektirdiğini ifade etmişti.

AB ve IMF'nin 110 milyar avroluk kurtarma paketinin 5'inci dilimi, 3,3 milyar avrosu IMF'den olmak üzere 12 milyar avrodan oluşurken, bu dilimin Yunanistan gerekli koşulları sağlarsa 29 Haziran'da serbest bırakılması planlanıyor.

KAYNAK: AA