Emeklilere 'eksik zam'da kötü haber

CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz’ün soru önergesini yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "eksik zam" konusunda emeklilere kötü haber verdi.

Emeklilere 'eksik zam'da kötü haber
Emeklilere 'eksik zam'da kötü haber
GİRİŞ 27.05.2011 10:58 GÜNCELLEME 27.05.2011 10:58
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Çalışma Bakanı, "Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılan işlemler tamamen yasalara uygun olup herhangi bir hata veya eksik ödeme söz konusu değildir" dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2002-2006 yılında eksik zam ödendiği iddiasını Meclis’e taşıyarak konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’e sordu.

"BAKANLAR KURULU KARARININ FARKI TELAFİ EDECEK ORANDA İLAVE ZAM YAPILMASI HÜKMÜ YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI"

Soru önergesini yanıtlayan Bakan Dinçer, 30 Aralık 2002 tarihli ve 2002/4847 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına göre 2002/Aralık ayında memurlar ile SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yapılan zamdan kaynaklanan farkın telafi edilmesi için gerekli oranın yüzde 2,6 olduğunu söyledi.

Çalışma Bakanı, bu oranın çok düşük miktarda kalması nedeniyle günün ekonomik koşulları ve bütçe dengeleri gözetilerek, 15 Ocak 2003 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile 30 Aralık 2002 tarihli Bakanlar Kurulu Kararının farkı telafi edecek oranda ilave zam yapılması hükmünün yürürlükten kaldırıldığına işaret ederek, "Hem de SSK’dan gelir ve aylık almakta olanların 2002/Aralık aylıkları 2003/Ocak ayında 75,00 TL sosyal destek ödemesi ilave edilerek artırılmıştır. 15 Ocak 2003 tarihli ve 2003/5145 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile de, Bağ-Kur emekli aylıkları 75,00 veya 100,00 TL sosyal destek ödemesi ilave edilerek artırılmıştır" dedi.

"SEYYANEN ARTIŞ YAPILARAK ÇOK DAHA YÜKSEK ARTIŞ SAĞLANDI"

SSK emeklilerine 75, Bağ-Kur emeklilerine de 75 veya 100 TL seyyanen artış yapılarak çok daha yüksek oranda bir artış sağlandığına dikkat çeken Bakan Dinçer, şöyle dedi: "Ayrıca iddia edildiği gibi iki zam oranı arasındaki fark kadar, yani yüzde 3,4 oranında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında artış yapılsa idi o takdirde SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 2002 yılında yapılan kümülatif zam (1,319x1,034) yüzde 36,3’e ulaşırken aynı dönemde memur emeklilerine yapılan kümülatif zam oranı ise yüzde 35,3’te kalacaktı. Bu durumda da aradaki fark SSK ve Bağ-Kur emeklileri lehine bozulmuş olacak ve kanunda verilen yetki aşılmış olacaktır."

"SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLERİNE YANSITILMASINI TALEP ETMENİN HİÇBİR YASAL DAYANAĞI BULUNMAMAKTADIR"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 2006 yılında zammın eksik yansıtıldığı iddiasına da, "2007 yılı Ocak ayında memur maaş katsayısında yapılan yüzde 2,03’lük artışın da SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yansıtılmasını talep etmenin hiçbir yasal dayanağı bulunmamaktadır" dedi. Bakan Dinçer, şöyle dedi: "Memur maaşlarında 2007 Ocak ayı itibarıyla yapılan artış ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan artış da eşitlenmiştir. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan yüzde 5’lik zam, memur emeklilerine 2007 yılı Ocak ayında yapılan iki katsayı artışına ait zammı da içermektedir."

"EKSİK ÖDEME SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

Sosyal Güvenlik Kurumunca yapılan işlemlerin tamamen yasalara uygun olup herhangi bir hata veya eksik ödemenin söz konusu olmadığını vurgulayan Bakan Dinçer, şöyle dedi: "Memur emeklilerine verildiği iddia edilen yüzde 9,67’lik artışın hesaplanmasında dikkate alınan yüzde 2,02’lik artış, 2006 yılı zammı değil, 1 Ocak 2007 tarihinden geçerli 2007 yılı zammıdır. Dolayısıyla 2006 yılında memur emeklilerine yapılan zam olarak hesaplamada dikkate alınamaz."

KAYNAK: ANKA
YORUMLAR 12
 • mehmet darendeli 13 yıl önce Şikayet Et
  emeklinin çilesi. akp nin icraatlarını beğenmemek mümkün değil,yalnız biz emeklileri hiçmi hiç düşünmedi,parti programında bile emeklilerle ilgili ses getirecek hiç bir şey yok,diğer partilerde hem yüzde 50 artış verende var,1 maaş fazladan veren bile var,oy atarken düşüneceğim.
  Cevapla
 • mehmet 13 yıl önce Şikayet Et
  Sevgili Başbakanım Tayyip bey..... Şunu samimiyetimle söylüyorum bu ömer dinçer varya yıllardır size devemlı puan kaybettirdi.Tekelcilerin ahıda bu adamın üzerinedir.Bu adama ne olur fazla güven bağlamayın
  Cevapla
 • huseyinuner 13 yıl önce Şikayet Et
  emekliye zam hk 2.. O dönem vaad edilem zam 100 liraydı sizde gelince 75 lira yaptınız.O seçim döneminde koalisyon olanlara şunu söyledim..Emeklilerin BİR DUASI ,BİR OYU var , emekliler zor durumda verirseniz DUA da alırsınız OYDA ,AMA ONLAR VERMİYEREK emeklilerin (9 milyon ,artı aileleriyle )birlikte onları SANDIGA gömdüler.. DUA lar BEDUA oldu ,OY larda yok oldu .Zaten eski emeklilerle,yeni emekliler arasında ÇOK BÜYÜK haksızlık VARKEN , hep darbe yiyen Emeklilerin de, herhalde ugradıkları HAKSIZLIKların bedelide AKP mutlaka çekeçektir ..İntibak için para yok, eksik ödeme için ,para yok,ee AF ETTİGİNİZ ,para cezalarının karşılıgına var, ama onlarda size pek HAYIRLA anmıyor..Bankalardan promosyon m.vekili alır,devlet memuru alır, ama Emekliye gelince ONA yok.. ALLAH adaletle yönetin diyor. Duaları yardım ettiginleden bekleyip ,emekliyi boş verirseniz , bedelinide GÖRÜRÜSÜNÜZ tıpkı 3 lü koalisyonun akibetine yakın ugrarsınız.
  Cevapla
 • huseyinuner 13 yıl önce Şikayet Et
  Emekliye yapılan zam hk. 1. Sayın bakan ,2002 de o 3 üçlü koalisyon bütün emekliye 100 lira zam yapacaktı ,hatta KARANAME hazırlanıp, emekliye SANTAJ amacıyla o zam ,seçim öncesi verilmedi,sebebde emeklinin kendilerine oy vermesini bekledikleri için o zammı yapmamışlardı.Bunu neredenmi biliyorum,o dönemde ÜSKÜDAR DSP-ANAP-MHP ilçelerine gittigimde sadece DSP ilçesinde o zam karanamesinın hazırlandıgını ortakların İMZALADIG AN ZAM yapılacagını söyledi,ötekiler HİKAYE ANLATTILAR.
  Cevapla
 • vatandaş 13 yıl önce Şikayet Et
  sadece emekliler değil, çalışanlarda. akp yi maaş ve ücretler arasında "denge" kuramamasından ve bu konuda "proje" üretememesinden dolayı protesto edip oy kullanmıyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle